Menu Zavřít

Když NASA nemůže, veřejnost pomůže. Kosmická agentura vyhlásila soutěž, ze které vzejde řešení pro stravování astronautů během cesty na Mars

25. 1. 2022
Autor: Depositphotos
  • Kosmická agentura NASA řeší potíž, jak během cesty na Mars astronautům zajistit přísun potravin. Vyhlásila proto veřejnou soutěž, kde mohou soukromí vývojáři přinášet svá řešení

  • Technologii, která by měla umět nejen produkovat jídlo, ale i zpracovávat odpad, a ještě při tom čerpat minimum energie, se snaží vyvinout 18 soutěžních týmů. Zájemci se ale mohou hlásit i dál

  • Najde se mezi nimi i česká stopa, a to v podobě startupu Rocket Lunch podnikatele Jakuba Krejčíka. NASA v soutěži nabízí finanční odměny, týkají se však pouze projektů se sídlem v USA a Kanadě


NASA se v horizontu několika příštích let chystá poslat astronauty tak daleko od Země jako nikdy předtím. Ještě než se tak stane, ale musí vyřešit jeden zapeklitý problém - na dlouhou misi je potřeba zajistit pravidelný přísun kvalitních potravin.

Sama s výrobou technologie, která by něco takového dokázala, zápolí, a tak jí nezbylo nic jiného než se obrátit na širokou veřejnost. Tu ve spolupráci s Kanadskou kosmickou agenturou (CSA) vyzývá k zapojení do soutěže s názvem Deep Space Food Challenge. V rámci ní mají týmy vynálezců představit své prototypní systémy na produkci potravin, jež nepotřebují velký přísun energie a produkují jen minimum odpadu.

I perfektně skladované a trvanlivé potraviny mají svou životnost a po čase ztrácí výživovou hodnotu. Tříletá mise Artemis s cílem vrátit lidstvo na Měsíc a připravit jeho první zástupce na dlouhou cestu k Marsu tak potřebuje chytré řešení, jak se s tímto problémem vypořádat. Vývoj technologie pro čtyřčlennou posádku má ovšem potenciál pomáhat nejen astronautům, ale především lidem na Zemi, kteří sami bojují s nedostatkem či špatnou kvalitou potravin. Chytré vynálezy by mohly najít své uplatnění při humanitárních akcích po živelních katastrofách typu povodní či období nepřetržitého sucha.

Astronauti budou spát v obřím vysavači. Pomůže jim uvolnit přetlak v lebce a vyřeší problémy se zrakem ve stavu beztíže
Přečtěte si také:

Astronauti budou spát v obřím vysavači. Pomůže jim uvolnit přetlak v lebce a vyřeší problémy se zrakem ve stavu beztíže

„Dlouhodobé stravování astronautů v rámci omezení, která jsou spojena s cestováním do vesmíru, bude vyžadovat inovativní řešení. Posouvání hranic potravinářských technologií zajistí budoucím průzkumníkům zdraví a mohlo by dokonce pomoci nasytit lidi tady doma,“ prohlásil Jim Reuter, zástupce administrátora NASA pro Ředitelství vesmírných technologických misí v ústředí agentury ve Washingtonu.

Česká stopa v podobě potravin z prášku

Soutěž má celkem dvě fáze. Ta první vyvrcholila v říjnu minulého roku, kdy NASA rozdělila mezi 18 týmů celkem 450 tisíc dolarů za jejich koncepty inovativních technologií výroby potravin. S Kanadskou kosmickou agenturou pak společně ocenily 10 mezinárodních týmů. Všechny nyní mohou soutěžit ve druhé fázi, zde už ale skupiny budou muset postavit a předvést prototypy svých plánů. Brána do druhého kola každopádně není uzavřená, do souboje se tak mohou přihlásit i další týmy se svými vlastními nápady.

Vědci vyvinuli živý inkoust. V budoucnu by mohl nejen na Zemi sloužit jako stavební materiál, pomáhat má ale i jinde
Přečtěte si také:

Vědci vyvinuli živý inkoust. V budoucnu by mohl nejen na Zemi sloužit jako stavební materiál, pomáhat má ale i jinde

Mezi účastníky zmíněné soutěže lze najít i jednu poměrně významnou českou stopu. Podnikatel Jakub Krejčík se pod značkou MANA věnuje potravinám už sedm let a se svým texaským startupem Rocket Lunch nyní bude chtít pomoci astronautům nabídnout při historické cestě na Mars jídlo z prášku. Porotci NASA v první fázi rozdělovali návrhy do několika skupin. Byly mezi nimi totiž systémy na výrobu hotových potravin, ale i právě těch z prášků, které se dají dále zpracovávat.

MM25_AI

Objevily se zde rovněž technologie na výrobu kultivovaných rostlin a hub nebo upravených potravin, jako jsou kultivované masné buňky, které by si posádka na palubě mohla sama vyrábět a pěstovat. Všechny týmy v první fázi splnily podmínky pro vstup do té druhé, registrační brány pro další zájemce zůstanou otevřeny ještě měsíc, tedy do konce února. Finanční odměny se však týkají pouze soutěžících z USA a Kanady.

  • Našli jste v článku chybu?