SILVESTR JE VĚTŠINOU UDÁLOST SPOLEČENSKÁ, PROŽÍVANÁ VE SKUPINĚ, V KOLEKTIVU DRUŽNÝCH LIDÍ. O SILVESTROVSKÉ NOCI BY SE MĚL BAVIT KAŽDÝ. AŤ TO STOJÍ, CO STOJÍ. KDO NEMÁ NÁLADU, MUSÍ SI JI UDĚLAT A K TOMU MÁ POMOCI I ALKOHOL.
Poslední den v roce strávený v příjemné veselé společnosti si nakonec můžete pokazit neuváženou konzumací alkoholu
Netrapte žaludek alkoholem nalačno a střídáním nápojů všeho druhu
Nic naplat, jako každý rok, je spousta těch, kteří nepili o silvestrovské noci střídmě. Navíc mnozí potrápili žaludek střídáním nápojů všeho druhu. Pilo se pivo, víno, trochu tvrdého alkoholu, nakonec šampaňské. Někdy se prostě ze společenských důvodů nedalo odmítnout. Odmítněte svému příbuznému či šéfovi připít na zdraví… Kde je hranice rozumné míry spotřeby alkoholických nápojů u zdravých lidí? Příjem energie z alkoholických nápojů by neměl tvořit více než deset procent obvyklé energetické hodnoty, která je asi 9000 kJ. Na etiketách lahví s pivem a vínem najdete tu a tam i údaje o energetické hodnotě nápojů. Čím vyšší obsah alkoholu, tím větší dávka energie. V průměru jeden litr piva naplňuje hranici desetiny doporučené denní dávky energetického příjmu dostatečně. Co člověk, to jiná kocovina. Záleží na to, co kdo vypil, na jeho hmotnosti, psychické kondici, opotřebovanosti organizmu, především žaludku a jater produkujících enzym, který rozkládá alkohol. Pro zklidnění žaludku a celého trápícího se trávicího traktu se hodí obyčejná voda. Tělu v kalném ránu chybí, vázal se na ni průběžně odbourávaný alkohol. Doplnění mírně dehydratovaného organizmu tekutinou zbaví žízně a případné minerální vody navíc nahrazují ztrátu minerálů, především sodíku. Některé teplé tekutiny zklidňují žaludek a přinášejí okamžitou úlevu. Jedná se především o polévku, vhodná je stejně česnečka jako zeleninová polévka či prostý hovězí vývar. Každá z nich by měla být raději více solená, aby tělu dodala sůl ztracenou odvodněním při boji organizmu s alkoholem. Někomu přijde k chuti mléko, které má rovněž blahodárný účinek, pokud se k němu nenutí ti, kteří mléko nesnášejí. Pro obsah vitaminů je dobrý také džus, případně multivitaminové nápoje, třeba i v šumivé podobě. Nápravné účinky je třeba díky obsaženým minerálům a vitaminům skupiny B přiznat i pivu, samozřejmě v malé míře. Půl litru neuškodí, zmírní trochu vyčerpávající střízlivění a rozšíří cévy, ale větší množství by místo úniku z kocoviny znamenalo návrat k opilosti. K tomu nutně vede i „vyprošťovák“ - panák vodky, fernetu či jiného tvrdého alkoholu, kterým se žaludek zkazil a jímž se má i vyléčit. Opak většinou bývá pravdou. Je počátkem další cesty do pekel. Po nealkoholickém pohlazení žaludku minerálním či vitaminovým nápojem se ještě doporučuje procházka na čerstvém vzduchu.
Denní příjem alkoholu by neměl přesáhnout 30 g etanolu. To odpovídá třem deci vína či litru piva. Závisí na hmotnosti a diskriminačně i na pohlaví. Ženy mají o třetinu nižší dispozici odolnosti vůči alkoholu. Konzumace alkoholu nad 50 g denně po delší dobu vede k chorobám jater, žlučníku, žaludku, slinivky břišní, nervové soustavy, mozku, případně i dalších orgánů. Nemocní lidé, děti, těhotné a kojící ženy by se měli alkoholu vystříhat a dodržovat stoprocentní abstinenci. Z jiných než zdravotních důvodů samozřejmě také řidiči. Někdo může mít na alkoholické nápoje alergické reakce.