Zaměstnává více než 150 lidí a ročně zvládne zpracovat na 350 tun importovaného čaje a dalších sto v případě kávy. Takové jsou statistiky českého dovozce Oxalis – zlínské firmy založené téměř přesně před 30 lety podnikatelem Petrem Zelíkem. A aby toho nebylo málo, hlásí její vedení, že letos kráčí vstříc k překonání hranice 300milionových tržeb. Vůbec poprvé za svoji existenci.
Že je vše na dobré cestě, naznačují finanční ukazatele za první pololetí, během nějž dotčená společnost utržila částku 124 milionů korun. Jde tak o 16procentní zlepšení vůči roku 2020. „Ke zvýšeným tržbám přispívá především naše exportní expanze. Celé vývozní oddělení doznalo personálních změn. Zvyšuje se obrat u stávajících odběratelů, ale zároveň se také daří nacházet nové. Kromě toho jsme prohloubili výtěžnost maloobchodní sítě a v průběhu covidu zavedli službu ,klikni a vyzvedni‘,“ vysvětluje pro Euro.cz Zelík s tím, že větší objem zboží prodaného přes e-shop jeho firma podpořila i vyššími investicemi do digitální reklamy.
Vzhůru za hranice
Ani Oxalis se podobně jako naprostá většina ostatních firem nevyhnul zdražování. Dle jeho zakladatele tak společnost musela reagovat na navýšené ceny dopravy, energií i nájmů v obchodních domech. V těch pobočky českého dovozce a zpracovatele sypaných čajů a kávy sídlí nejčastěji. Aktuálně jich na domácím trhu funguje šestadvacet – tedy pokud je řeč o těch vlastních. Hned 32 prodejen je pak provozováno na principu franšízingu, přičemž čtyři další kamenné pobočky se nacházejí na Slovensku. „Jsme zastoupeni v každém kraji České republiky, zákazníci nás najdou ve většině obchodních center,“ upřesňuje Zelík v tiskové zprávě.
Prozatím je však rozšiřování jejich počtu de facto u konce: „Nyní se chceme soustředit zejména na expanzi do zahraničí. Skrze náš franšízový koncept plánujeme rozvíjet síť prodejen a e-shopu na dalších evropských trzích. V současnosti jsme ve fázi výběru partnerů.“
Posílení své přítomnosti za hranicemi Česka je pro Oxalis logickým krokem – Zelíkova firma totiž importované produkty po zpracování nadále vyváží do celkem 24 zemí světa. Vedle již zmíněného Slovenska je aktivní rovněž na trzích v Rumunsku či Polsku, přičemž právě tyto tři evropské země tvoří více než polovinu jejího exportního obratu, zatímco samotný export se na celkových tržbách podílí zhruba z 23 procent.
Unikátní investice, unikátní pražička
Za účelem posílení své pozice na všech aktivních trzích se vedení Oxalisu v nedávné době odhodlalo i k jednomu velmi odvážnému kroku, jenž spočíval v přímé zahraniční investici do čajové továrny Tea Studio v Indii – zemi, která tento nápoj celému světu de facto představila. Kolik za pětinový podíl firma zaplatila, Zelík prozradit nechce. Věří však, že se jí díky němu podaří rozšířit nabídku vlastního sortimentu o zcela unikátní čaje. „Tento krok je v rámci evropských čajových firem velmi ojedinělý. Zakládáme si na jedinečnosti nabídky produktů, a navíc jsme vždy chtěli vyrábět čaj přímo v pěstitelské zemi,“ přibližuje majitel.
Dalším nemalým letošním výdajem pak bylo pořízení nové ekologické pražičky kávy Loring S70 Peregrine. Ta má být jediná svého druhu v celé České republice. „Zařízení je schopno napražit až 70 kilogramů zelených zrn za 15 minut, což je dvojnásobné množství oproti předchozí pražičce. Tato investice by měla firmě umožnit rozšíření dodávek nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí, kam míří 30 procent jejich kávy,“ uvádí zpráva.