Podobně jako v minulých letech přinášíme na prahu podzimu publikaci Top miliardáři obsahující přehled nejbohatších Čechů a Slováků. Vešlo se do něj hned 104 osob, jejichž majetek dosahuje nejméně tří miliard korun. Dvě desítky nejbohatších disponují majetkem od 15 miliard korun výše.
Své už tradiční prvenství i letos s výrazným náskokem obhájil téměř stoprocentní vlastník skupiny PPF Petr Kellner. V meziročním srovnání si polepšil o 40 miliard na 235 miliard korun, přičemž hlavním tahounem růstu bylo výrazné zlepšení výsledku hospodaření finanční skupiny Home Credit na ruském a čínském trhu. PPF zbohatlo také na výhodném prodeji některých aktiv či téměř bezplatném získání polovičního podílu v německé energetické skupině LEAG.
Druhý v pořadí Andrej Babiš si naopak pohoršil o 10 miliard na aktuálních 111 miliard korun. Jeho holding Agrofert totiž loni vydělal méně, propad ziskovosti postihl také nejziskovější podnik v Babišově impériu - německou chemičku SKW Piesteritz. V úvahu jsme vzali i výrazný nárůst zadlužení u bank. Poznámka na okraj: převod akcií na svěřenské fondy je podle nás „účelovka“ a za reálného vlastníka Agrofertu nadále považujeme Andreje Babiše osobně.
Následující trojice miliardářů - jmenovitě Karel Komárek, Daniel Křetínský a Patrik Tkáč - se pohybuje blízko hranice 50 miliard korun. Křetínský s Tkáčem si v meziročním vyjádření výrazně polepšili. Transakce z poslední doby, tedy kapitálový vstup australských fondů skupiny Macquarie a prodej podílu skupiny J&T, umožnila přesnější stanovení hodnoty Energetického a průmyslového holdingu včetně majetku jeho akcionářů.
Výrazný nárůst majetku vykázal i šestý muž v pořadí, kterým je realitní magnát Radovan Vítek. Pomáhá mu současný developerský boom tažený růstem evropské ekonomiky; nízké úrokové sazby a přetlak peněz na finančním trhu navíc přímo vybízejí k nákupu komerčních nemovitostí na úvěr. Hodnotu Vítkova majetku jsme tudíž ohodnotili na zhruba 40 miliard korun.
Přečtěte si: Utajené firmy i dotace. Babiš má na Slovensku spoustu Čapích hnízd
V drtivé většině případů platí, že nejzámožnější byznysmeni v Česku i na Slovensku za poslední rok dále zbohatli. S ohledem na současný ekonomický růst tomu těžko může být jinak. Přesto jsme našli osm lidí, u nichž došlo k meziročnímu snížení hodnoty majetku (a přitom se stále vešli do našeho žebříčku). Tak například pokles ziskovosti J&T Banky se negativně podepsal na majetcích Jozefa Tkáče a Ivana Jakaboviče, zhoršení zisku Bonatransu ubralo miliardu korun z hodnoty majetku Jitky Cechlové Komárkové.
V letošní publikaci se v horní stovce objevilo celkem 27 nováčků, mezi něž patří namátkou Jaroslav Strnad, Pavel Hubáček či Martin Vohánka.
Kompletní žebříček, profily a rozhovory s nejbohatšími Čechy a mnoho dalších informací z jejich života a byznysu najdete ve speciálu týdeníku Euro TOP MILIARDÁŘI 2017, který je v prodeji od 25. září.