Menu Zavřít

Kimova bratrovražda

20. 2. 2017
Autor: Euro.cz

„Prosím, odvolej příkaz k zabití, napsal Kim Čong-nam svému bratrovi pár let před smrtí.

Na to byl však Kim Čong-un příliš paranoidní

K muži čekajícímu na odbavení v Kuala Lumpuru přistoupila dívka a podržela mu u nosu kapesník. Druhá jej mezitím postříkala sprejem. Potom se obě spěšně odebraly ke stanovišti taxi, ale policie je za pár hodin dopadla podle záznamu letištní kamery. „Myslela jsem, že to má být nějaký žertík“ řekla policistům o otravě neznámou látkou zatčená 28letá žena s vietnamským pasem a tričkem s „vysmátou“ anglickou zkratkou LOL.

Severokorejská rozvědka se po třiceti letech znovu odhodlala vraždit v zahraničí.

Bratr je loutka

Kim Čong-nam (10. května 1971 - 13. února 2017) byl zprvu hýčkaným a později zavrženým synem, který vzešel z tajného svazku vůdce Kim Čong-ila se slavnou herečkou Song Hje-rim. Už od dětství se kolem něj hroutily osudy - matce syna odebrali v pěti letech a dalších třicet let strávila na pokraji šílenství. Vystudoval v Ženevě a do 30 let byl vychováván jako Kimův nástupce, než byl v květnu 2001 chycen s padělaným pasem Dominikánské republiky v Tokiu, kde chtěl navštívit místní disneyland. To byl bod zlomu. Ještě deset let spravoval zahraniční účty KLDR, prodával zbraně a fízloval severokorejské diplomaty, jenže to už jej v následnictví předběhl nevlastní bratr Kim Čong-un (vzešlý ze svazku Kima s tanečnicí Ko Čong-hui).

Většinu minulé dekády strávil v Macau a západní média jej popisovala jako zhýralce či v lepším případě playboye, ač zdroj em těchto zpráv bylo jen to, že rozložitý chlapík s charakteristicky boubelatými tvářemi (všichni Kimové mají sklon k obezitě) byl vícekrát spatřen ve společnosti vnadných žen a v kasinech. Ve skutečnosti ani moc nehrál, kromě toho stačil vychovat tři děti. Přestože se k následnictví od roku 2001 nehlásil, poskytl několik upřímných rozhovorů japonskému novináři jménem Jodži Komi. „Země potřebuje reformy, nikoli dynastické následnictví, řekl mu. Mladšího bratra nazval „loutkou“: „Vobličeji toho dítěte nespatřuji jedinou známku zájmu o osud národa “

Bystrý muž

Kim Čong-nam patrně netušil, že si tím podepisuje rozsudek smrti. Jeho syn Han-sol koneckonců trávil letní prázdniny v Pchjongjangu s tetou a strýcem Čangem, který byl v různých časech mentorem obou Kimů. V roce 2011 ale Kim Čong-nam nebyl pozván na pohřeb otce. Brzy nato si v e-mailu stěžoval (korespondenci zachytila jihokorejský rozvědka NSI), že vyschl přítok peněz z domova. Na konci roku 2013 byl popraven Čang, údajně za přípravu převratu. V tu chvíli bylo jasné, že o desetiletí mladší sourozenec, jehož Kim Čong-nam nikdy nepotkal a který v Pchjongjangu nechal zbořit jeho dům a na stejném pozemku si symbolicky vystavěl vlastní rezidenci, hodlá obnovit tradici poprav v zahraničí.

MM25_AI

„Byl to rozmařilý, zároveň však velmi bystrý muž, popsal zavražděného jeho japonský přítel Komi. Bratrovražda ukázala několik věcí - odrodilý Kim nebyl pod ochranou Pekingu (na letišti v Malajsii jej nedoprovázela tělesná stráž), a obavy Kim Čong-una z vměšování Číny skrze jeho bratra byly tudíž liché. Vůdce KLDR se projevil jako ukázkový paranoik, který zabíjí při sebemenším podezření. A poslal tím i vzkaz do USA: klidně si nás opět zařaďte na seznam zemí podporujících terorismus (KLDR byla vyňata v roce 2008). Spolu s pokračujícími testy raket to značí, že poslední stalinský režim na světě reálně zvažuje apokalyptický scénář. •

O autorovi| Luboš Heger, heger@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?