Kladenská Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, což byla i vyvolávací cena. Koupila ji společnost Opimo Trade, která byla založena předloni. „Vydražitel splnil veškeré podmínky pro účast v dražbě,“ řekl dnes jednatel společnosti OK dražby Petr Sefzig. Aby byla dražba platná, musí vydražitel doplatit padesát milionů do 15 dnů. Jednatel firmy Opimo Trade Pavel Filipčík řekl, že jeho záměrem je obnovit v Poldi výrobu.
Jde už o pátou dražbu podniku, druhou elektronickou s přísnějšími pravidly, která mají bránit maření dražby. Podmínkou účasti bylo složení jistoty 90 milionů korun. Jistota může být využita jako náhrada škody, například, kdyby se Poldi vydražila v další dražbě za nižší částku než dnes.
Opimo Trade, která sídlí ve Velké Polomi, se o podnik zajímala už v minulosti. Obchodní rejstřík uvádí, že se zabývá výrobou, obchodem a službami. Zástupce společnosti se účastnil prvních tří později zmařených dražeb Poldi. O záměrech své společnosti nechtěl tehdy nic říci s poukazem, že v dražbě neuspěl. Podle rejstříku jsou jednateli společnosti Pavel Filipčík a Petra Filipčíková.
„Záměr je firmu rozjet a zafinancovat. Samozřejmě je to podmíněno tím, v jakém stavu dneska firma je a jaká bude situace na trhu,“ řekl Filipčík. Představu o nejbližších krocích má, ale zatím o nich nechce mluvit. „Nejprve je třeba vyřešit veškeré záležitosti spojené s dražbou,“ řekl.
Filipčík v minulosti působil v představenstvech strojírenských Vítkovic ostravského podnikatele Jana Světlíka. Z firmy ale odešel už před několika lety. Podle zdrojů z Vítkovic se nerozešli zrovna v dobrém. Na adrese firmy Opimo Trade ve Velké Polomi nedaleko Ostravy, kde stojí velký rodinný dům s neoznačeným zvonkem, dnes na zvonění nikdo nereagoval.
Do dnešní elektronické dražby se původně registrovali dva zájemci. Dražební jistotu však složil pouze jeden. Insolvenční správce a Exekutorský úřad Praha 3 nastavili přísnější pravidla, aby zabránili dalšímu zmaření dražby z důvodu nezaplacení vydražené částky. První tři dražby společnosti byly zmařeny, když firmy, které podnik vydražily, nezaplatily. Neúspěšná byla i loňská listopadová elektronická dražba, která měla oproti těm dřívějším nastavené přísnější podmínky. Nikdo se do ní nepřihlásil.
Až vysoké pece vyhasnou. Nový vlastník ArcelorMittal budí rozpaky
„Původně nastavený způsob prodeje, prosazený věřiteli, umožňoval maření dražby. Údajní zájemci činili nereálné cenové nabídky, neplatili cenu dosaženou vydražením, a první dražby tak byly zmařeny. Z pozice insolvenčního správce jsme proto prosadili přísnější formu prodeje. Jde o exekutorskou dražbu. Ta předchází maření dražby. Je nastavena tak, aby ti, kdo draží, činili jen vážně míněné nabídky. Jinak je čekají velmi tvrdé sankce,“ dodal insolvenční správce Michal Žižlavský.
Podle něj byl transparentní proces prodeje, kterého se mohl zúčastnit každý, kdo složil dražební jistotu, nastaven tak, aby vygeneroval reálnou tržní cenu. „A právě to se dnes stalo. Poldovka konečně našla svou cenu na trhu a vydražila se. Považuji to za úspěch,“ doplnil Žižlavský.
Kladenská huť Poldi byla poprvé vydražena loni v dubnu za 261 milionů korun vydražitelem Compagnia del mediterraneo Steel. V první opakované dražbě loni v červnu byla vydražena za 251 milionů korun vydražitelem Warhols Hold a v druhé opakované dražbě v srpnu loňského roku za 256 milionů korun byla vydražitelem Elaria Group. Vydražiteli byly vesměs neznámé firmy založené nedlouho před dražbou. V listopadové elektronické exekutorské dražbě žádný ze zájemců nesplnil povinné podmínky.
Poldi, ve které dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování, se dlouhodobě potýkala s dluhy, které postupně dosáhly stovek milionů korun. Soud povolil reorganizaci, vedení Poldi se ale nepodařilo splnit podmínky. Předminulý rok byl provoz Poldi zastaven. V té době pracovalo v podniku ještě zhruba 150 lidí.
Přečtěte si další články o sáze kolem dražby Poldi: