Úspora energie, snížení dopadů na životní prostředí a lepší orientace spotřebitele ve zboží, které je závislé na energetické spotřebě. To jsou cíle novely zákona o hospodaření energií a energetického zákona, kterou v pondělí, jak informoval jeho tiskový odbor, podepsal prezident Václav Klaus.
Foto: Profimedia.cz
Novela zákona o hospodaření energií zavádí v souladu s evropskou směrnicí nová pravidla pro energetické štítky na výrobcích a novinku v podpoře tzv. ekodesignu, tedy ekologického návrhu a výroby produktu. Zboží, které takto nastavená pravidla splní, ponese označení CE.
Změna energetického zákona navazuje na předchozí novelu a upravuje zakotvení působnosti Státní energetické inspekce jako orgánu, který má na označení energetických výrobků na trhu a na jejich ekodesign dohlížet.
„Návrh je koncipován tak, aby získání přesných, věcných a srovnatelných informací o specifické spotřebě energie výrobků spojených se spotřebou energie ovlivnilo konečného uživatele výrobku v tom smyslu, že při výběru dá přednost výrobkům s nižší spotřebou energie, nebo které nepřímo vedou k nižší spotřebě energie,“ stojí už v předkládací zprávě zákona.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) jako autor návrhu předpokládá, že výrobce nepřímo donutí přijmout opatření, která povedou ke snížení spotřeby energie a jiných hlavních zdrojů u výrobků, které vyrábějí. „Tím by se rovněž mělo nepřímo podpořit účinné využívání těchto výrobků s cílem přispět k cíli ČR zvýšit energetickou účinnost. Působením samotných tržních sil bez těchto informací nedojde k prosazení racionálního využívání energie a jiných hlavních zdrojů u těchto výrobků,“ vysvětlili předkladatelé.
Novela dále obsahuje zavedení ustanovení k účinnému dohledu a kontrole nad trhem, což jsou kompetence Státní energetické inspekce. Právě ona má dohlížet nad správným označením výrobků energetickými štítky a jejich uváděním u obchodníků, stejně jako na plnění požadavků na ekodesign. Za porušení povinností bude moci uložit pokutu až 100 tisíc korun.
Před prezidentem se normou zabýval parlament, v něm Poslanecká sněmovna nakonec přijala pozměňovací návrhy Senátu. Pro jejich přijetí se jako předkladatel vyslovil i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS).
Senátorům se například nezamlouvalo, že zákon obchodníkům s plynem nařizuje vyčlenit minimální skladovací kapacitu pro takzvané chráněné odběratele, mezi něž patří například domácnosti.