Pro Babišovy právníky byly útoky na věrohodnost dokumentů StB vítanou municí. Článek týdeníku Euro nechali zanést do soudního spisu a přizvali Kuľhu k soudu, kde někdejší příslušník StB svá tvrzení prakticky zopakoval.
Svědectví sice obsahově neladilo s výpovědí jiného důstojníka Júlia Šumana, nejspíš ale přispělo k červnovému verdiktu bratislavského soudu, který zněl ve prospěch českého vicepremiéra a majitele Agrofertu.
Kuľha, v současnosti majitel zastavárny na panelákovém sídlišti ve slovenské metropoli, před soudem mluvil také o svých problémech v kontrarozvědce na konci 80. let – porušil předpisy při nákupu auta a dostal se do konfliktu s nadřízeným velitelem (a také s tehdejším kolegou Šumanem). Před úplným vyhazovem z bezpečnostních složek ho zachránila jen neschopenka.
Konflikt s Kovarčíkem
U soudu však nezaznělo, že Kuľha doplatil také na konflikt s člověkem, který se po listopadu 1989 stal známým podnikatelem a přítelem bývalého premiéra a posléze prezidenta Václava Klause. Řeč je o producentovi a majiteli firmy Czech Teleaxis Peteru Kovarčíkovi.
Za minulého režimu Kovarčík pracoval, stejně jako Babiš, v zahraničním obchodu. Oba předtím studovali na téže katedře bratislavské Obchodní fakulty VŠE (šéf hnutí ANO absolvoval o rok později, v roce 1978).
Po poměrně krátkém působení v ČSOB se Kovarčík v roce 1980 přesunul do podniku zahraničního obchodu Incheba, který organizoval propagační akce a veletrhy. A právě tam narazil na Andreje Kuľhu, který měl na starost Inchebu už několik let před svým nasazením v Babišově Petrimexu.
Život na vysoké noze
„V poslední době si Ing. Kovarčík žije na vysoké noze, v PZO Incheba o něm kolují řeči, že točí velké peníze‘,“ zapsal Kuľha v listopadu 1987 informace od agenta, zaměstnance Incheby.
Podle něj Kovarčík zneužíval své postavení v podniku k obohacování, například při fingované likvidaci květinové výzdoby na zahraničních akcích – místo toho, aby květiny po výstavě řádně nabídl za sníženou cenu a nechal obchod zaúčtovat, prodal je pod rukou a zisk shrábl pro sebe.
Z jedné takové transakce si prý mohl přilepšit i 900 dolary. V Archivu bezpečnostních složek ČR se zachovaly také záznamy o Kovarčíkově schůzce s emigrantem či o nedovoleném zastupování monacké marketingové firmy Telemundi, u níž se rodák z Nitry později nechal zaměstnat.
(Celý článek vyjde v pondělním vydání týdeníku Euro)
Čtěte také:
Spor Babiš vyhrál, ale estébáci jsou mu stále nablízku
Záznamy o Babišově spolupráci s StB jsou věrohodné, řekli u soudu historici