Před sjezdem sociálních demokratů se krystalizuje poměr sil ve vládě, začíná být jednoznačné, kdo koho podporuje a kdo za jednotlivými politiky stojí. Rýsují se dva tábory, které si začínají jít po krku. Podívejme se na kauzy z posledních tý–dnů.
Spor Nomura–IPB–ČSOB. Zemanův Kavan se snaží vyjednávat s Nomurou o mimosoudním narovnání vztahů. Kavan šlape Mertlíkovi do zelí, možná že i na kuří oko, neboť ministr financí čelí obvinění, že prodal IPB za nejasných okolností. Problém za 150 miliard korun.
Spor o stíhačky. Zeman a Kavan by rádi nakoupili nové Gripeny. Mertlíkovi se líbí ruské letouny MiG 29 (viz str. 28). Problém za sto miliard korun.
Spor o ruský dluh. Zeman a Kavan prosazují Falkon Capital, Mertlík a jeho náměstci podporují konkurenční nabídky, kde hrají roli právě letadla MiG 29 (více na straně 28). Problém za 130 miliard korun.
Spor o Novu. Vladimír Železný, který je blízký Zemanovi a Kavanovi, údajně jedná s bankou KBC, belgickým vlastníkem ČSOB, které připadla televize Prima z dědictví IPB. Mertlík zřejmě má dojem, že mu někdo fušuje do řemesla. Problém za šestnáct miliard korun.
Spor o privatizaci Komerční banky. Kavan se připojil ke kritikům náměstka ministra financí Mládka, že poškodil vztahy s italskými finančními kruhy, protože údajně prohlásil, že Italové nemají v soutěži o Komerční banku šanci. Problém za 60 miliard korun.
Kauza Český dům v Moskvě. Jednoznačně dána do souvislostí se sporem o to, která firma dostane od Zemanovy vlády zakázku na vymáhání ruského dluhu. Na Kavana zaútočil Mertlíkův náměstek Mládek, že překročil pravomoci. Ke kritikům se přidal Gross spolu s vicepremiérem Špidlou, kteří zároveň připustili podporu kandidatury Mertlíka na post místopředsedy strany. Problém za 30 milionů korun.
Spor o privatizaci energetiky. Nejoblíbenější Zemanův ministr Grégr již nedokáže najít společnou řeč s ministrem Mertlíkem, který je i předsedou prezidia Fondu národního majetku. Právě Fond je trnem v oku Grégra, protože při výběru poradce na privatizaci plynárenství ignoroval doporučení komise, kterou řídila jeho náměstkyně Vlasáková. Ministr Dostál, který patří mezi zastánce Mertlíka, se s premiérem Zemanem při jednání vlády o tomto bodu prý pohádal tak, že jednoduše přestali komunikovat (viz str. 26). Problém za 200 miliard korun.
Spor o ovládnutí Fondu národního majetku. Grégr a jeho náměstkyně Vlasáková nemohou konstruktivně spolupracovat s výkonným výborem fondu, který je ovládán Mertlíkovými přívrženci. Vedení fondu kritizuje i jeho dozorčí rada a žádá personální změny (viz str. 26). Sice politický problém, ale s mnoha miliardami v pozadí.
Spor o privatizaci Unipetrolu. Zásadní rozpor mezi Grégrem a Mertlíkem. Teprve začíná proces výběru poradce a očekává se podobný střet jako v případě privatizace plynárenství. Nevraživost mezi dvěma křídly sociální demokracie bude sílit, až se objeví zájemci o nabízený majetek. Problém za 20 miliard korun.
Privatizace Českého Telecomu a Českých radiokomunikací. Fond národního majetku a ministerstvo financí začínají čelit kritice, že prodej těchto společností se nedaří. Odborníci očekávají tvrdou kritiku Fondu národního majetku a Mertlíka ze strany premiéra Zemana. Problém za 100 miliard.
Máme jednobarevnou vládu, přesto se skoro ve všech klíčových otázkách její ministři hádají a nedokážou najít společnou řeč. Všimněme si ale, že v pozadí všech výše vyjmenovaných sporů stojí hlavně zájmy významných průmyslových, finančních a mediálních společností. Ministři sociálnědemokratické vlády zřejmě neslouží občanům, ale jsou spíše pokornými a hloupými kádry chytrých finančníků.
Přejme finančníkům úspěch, ale přej–me novému vedení sociální demokracie takové politiky, kteří budou při privatizaci stamiliardových majetků či udělení stamilionových státních zakázek uchazečům důstojnými partnery, a ne jen chudými úředníky s nataženou rukou.