Menu Zavřít

Klíčem k úspěchu je spolupráce s veřejností, věří šéf MI5. Nechal proto britské rozvědce založit profil na Instagramu

23. 4. 2021
Autor: Depositphotos
  • Vedení britské rozvědky se rozhodlo informovat prostřednictvím Instragramu veřejnost o tom, co se děje uvnitř i vně organizace

  • Hodlá na něm zpřístupnit dosud nezveřejněné archivní materiály a přiblížit, jak vypadá práce skutečných agentů

  • Na sociálních sítích jsou aktivní i jiné zpravodajské a bezpečnostní služby, třeba americká CIA


Není sice tak slavná jako „Bondova“ MI6, ale již brzy by několik nových příznivců získat mohla. Vedení britské kontrarozvědky oficiálně označované jako Security Service – neoficiálně také Military Inteligence, Section 5, tedy MI5 – se totiž rozhodlo, že začne o své práci více mluvit na veřejnosti. A tak si založilo Instagram.

Prostřednictvím oblíbené sociální sítě hodlá organizace sledujícím zpřístupnit dosud nezveřejněné archivní materiály, pořádat živé diskuze i dát možnost nahlédnout do muzea, které se nachází ve sklepních prostorách jejího londýnského sídla. Současně s tím má instragramový účet @mi5official fungovat i coby zdroj kariérních příležitostí pro všechny, které by práce u britské rozvědky zajímala.

„Většina z toho, co děláme, musí zůstat neviditelná, ne však to, kým jsme,“ řekl k založení Instagramu současný šéf MI5 Ken McCallum. Ten se podle serveru Sky News už loni v říjnu nechal slyšet, že plánuje otevřít organizaci světu a informovat o ní skrze nové a moderní komunikační kanály. Věří totiž, že právě větší zapojení veřejnosti do dění uvnitř i vně britské rozvědky je klíčem k jejím budoucím úspěchům.

Jako nůž radikálem. CIA likviduje teroristy „bombami“, které místo výbuchu cíl rozříznou
Přečtěte si také:

Jako nůž radikálem. CIA likviduje teroristy „bombami“, které místo výbuchu cíl rozříznou

„Tím, jak se svět čím dál více otevírá a propojuje, čelí MI5 i ostatní pokrokově smýšlející bezpečnostní organizace, dilematu,“ uvedl McCallum pro list The Daily Telegraph. „Na jednu stranu si naše práce sloužit veřejnosti a ochraňovat svoji zem žádá fungování v režimu přísně tajné. Abychom toho ale mohli dosáhnout, musíme být na stranu druhou schopni nebát se s žádosti o pomoc oslovit ostatní a na oplátku pomoci i jim samotným.“

Časy, kdy si rozvědky byly schopny veškeré potřebné informace získat samy, jsou podle šéfa MI5 nenávratně pryč: „Musíme se neustále učit a zlepšovat, dlužíme to veřejnosti. A v tomto rychle se měnícím světě, kde technologický pokrok dosahuje neuvěřitelných rychlostí, by bylo nebezpečně pošetilé myslet si, že si dokáže MI5 vybudovat všechny potřebné schopnosti uvnitř své vlastní bubliny.

Pošramocená pověst i mýty opředený způsob fungování

Samotná Security Service byla založena už v roce 1909, tehdy ještě jako Secret Service Bureau. Jejím původním záměrem bylo sledovat aktivity zbrojícího Německa a informovat o nich britskou vládu. V meziválečném období pomohli její agenti mimo jiné k vzestupu italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Svoji poskvrněnou pověst si služba částečně vylepšila za druhé světové války.

Výrazně se podílela na dezinformační kampani, která Hitlerovi a jeho generálům podsouvala falešné informace ohledně možného místa a termínu chystaného vylodění spojeneckých vojsk v západní Evropě (operace Overlord se nakonec odehrála 6. června 1944 a vžilo se pro ni označení Den D). Na začátku sedmdesátých let na sebe pro změnu upozornila, když se jí podařilo rozbít rozsáhlou síť sovětských špiónů, kteří se vydávali za obyčejné pracovníky ambasády.

Protože však právě v té době poznal svět díky filmovému plátnu agenta Jamese Bonda, rozšířila se mezi veřejností řada mýtů o tom, jak taková práce u rozvědky, třebaže ne té samé, vlastně vypadá. I to by chtěl McCallum prostřednictvím Instragramu změnit. Ačkoliv samozřejmě vzápětí dodal, že rozhodně nehodlá prozrazovat žádné citlivé informace, které by mohly být jakkoliv zneužity.

S rozvědkami na sítích se roztrhl pytel

Jak dodává web BBC, přítomnost MI5 na Instragramu není nic nevídaného. K podobným krokům se v minulosti odhodlaly i jiné výzvědné organizace. Britská špionážní služba Government Communications Headquarters (GCHQ) tak učinila již před třemi lety. Sledovat je možné také americkou CIA, a to prostřednictvím Twitteru, kde má k dnešnímu dni už na 3,2 milionu sledujících.

MM25_AI

Vlastní twitter má i skutečný „M“, tedy šéf MI6, v jejíchž řadách operuje i filmový agent 007. Velmi aktivního ředitele Military Inteligence, Section 6 Richarda Moora, který díky svému příjmení dokonale naplňuje jeden z hlavních předpokladů této funkce, můžete sledovat zde.

  • Našli jste v článku chybu?