Menu Zavřít

Klíčové části firmy Vítkovice Power Engineering kupuje Taxton Property

27. 9. 2017
Autor: vitkovice.cz

Výrobní části ostravského podniku Vítkovice Power Engineering (VPE), který je od loňska v úpadku a od srpna v konkurzu, získala společnost Taxton Property ze skupiny Franco De Poisd ´Eau. Řekl to insolvenční správce David Vandrovec. Cenu neuvedl. Prodej schválil věřitelský výbor firmy i soud. Nový vlastník chce navázat na tradici vítkovického energetického strojírenství a výroby ocelových konstrukcí a získat důvěru trhu, uvedl předseda představenstva Franco De Poisd ´Eau & Cie František Pivoda.

„Ihned zahajujeme jednání s významnými zákazníky VPE, kteří byli v posledním roce zneklidněni insolvenčním stavem společnosti,“ uvedl Pivoda. Doplnil, že velmi důležité bude najít obchodní a provozní součinnost se zbývajícími společnostmi skupiny Vítkovice podnikatele Jana Světlíka.

Naopak se nepodařilo prodat vítkovický závod Hard v Jeseníku, kde pracuje zhruba 150 lidí. Výroba tam tak skončí a zaměstnanci dostanou výpovědi. O závod projevil zájem jediný zájemce. „Rakouský zájemce nakonec předložil nabídku, která nebyla přijatelná pro mateřskou společnost Vítkovice, a. s., a těžko přijatelná by byla i pro samotného správce, když zájemce odmítl převzít všechny zaměstnance a závazky vyplývající z pracovněprávních vztahů a kolektivní smlouvy s odbory,“ uvedl v tiskové zprávě Vandrovec.

Krizový tým se podle něj ještě bude pokoušet najít nějaké řešení, které by nakonec pomohlo pracovní místa zachránit. „Jak reálná šance je na případný úspěch v tomto ohledu, si ale nedovoluji ani odhadnout,“ uvedl insolvenční správce.


Vítkovice mají za firmou v úpadku pohledávky za 139 milionů korun

 Vítkovice, ilustrační foto


Vandrovec uvedl, že krizovému týmu se kupce pro klíčové části VPE - divize Energetické strojírenství a Ocelové konstrukce (ESOK), čili takzvanou Kotlárnu a Mostárnu - podařilo najít velmi rychle. „Jsem šťastný, že se nám podařilo v plánovaném termínu najít opravdu vážné zájemce o koupi výrobních částí podniku Vítkovice Power Engineering a nemuseli jsme ukončit výrobu a propustit stovky pracovníků,“ řekl insolvenční správce.

VPE mají asi 800 zaměstnanců. Zabývají se hlavně výstavbou a dodávkami elektráren. Dříve patřily k nejdůležitějším firmám strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. Do insolvence je přivedla mimo jiné problémová stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, která dosud nefunguje.

Největší inženýringové projekty VPE, jako jsou elektrárny Prunéřov, Mochovce či Adularya, předmětem prodeje nebyly. „U těchto projektů počítáme s dalšími příjmy do majetkové podstaty VPE,“ uvedl Vandrovec.

Ukázalo se podle něj, že řešení insolvence formou konkurzu je v tomto případě výhodnější. Firma měla schválenou reorganizaci, nedařilo se jí však sestavit reálný reorganizační plán a propadala se do stále větší provozní ztráty. Nakonec členové představenstva podali návrh na konkurz.

„Podařilo se zachránit více než 600 pracovních míst. Celkový přínos pro věřitele, který je tvořen kupní cenou a úsporou vzniku dalších zapodstatových pohledávek, pak činí cca 200 milionů korun. Celou dobu jsme vedli velmi otevřený a konstruktivní dialog s představiteli odborů, což bezesporu úspěšné realizaci prodeje rovněž napomohlo,“ uvedl Vandrovec.

WT100

Přes 500 věřitelů VPE přihlásilo u soudu pohledávky za více než 74 miliard korun. Řadu z nich ale insolvenční správce neuznal. Soud tak bude řešit přes sto žalob týkajících se neuznaných pohledávek. Znalecký ústav Mazars Consulting v červenci v posudku vyčíslil hodnotu majetkové podstaty podniku na 1,233 miliardy korun, věřitelé však tento posudek neschválili.

Dále čtěte:

Vítkovický holding zprovoznil v Polsku systém za 180 milionů

O prodávané části VPE je zájem. Insolvenční správce žaluje mateřské Vítkovice o 16 miliard


  • Našli jste v článku chybu?