Menu Zavřít

KLIDNÝ SPÁNEK S POLITIKY

19. 10. 2001
Autor: Euro.cz

FIN25

Na Štěpána nebylo ve vyhlášeném Café Louvre na pražské Národní třídě příliš nabito. Možná proto neměl manažer podniku Sylvio Spohr žádné výhrady, když se před půl čtvrtou odpoledne do kavárny nahrnulo sedm senátorů. Šest čtyřkoaličních a jeden nezávislý. Nečekaný rozruch v zadním traktu restaurace sledovali jen čtyři obědvající turisté z Blízkého východu.
Dvě minuty po půl čtvrté promlouvá senátor Michael Žantovský z ODA: „Chtěl bych požádat paní senátorku (Zuzanu) Roithovou, aby přečetla naše prohlášení. Na místě jsou už také píšící novináři a štáb vzbouřeného zpravodajství České televize v čele s moderátorkou „Jedenadvacítky Danielou Drtinovou. „Jde o demokracii, čte Roithová vzrušeným hlasem z prohlášení senátorů a nově jmenovaného ředitele Hodače označuje za nelegitimního. Václav Fischer přidává pozdrav od senátorky Heleny Rögnerové, která v nedávných volbách porazila předsedkyni senátu Libuši Benešovou z ODS. Nově zvolení senátoři Zdeněk Bárta a Edvard Outrata se do debaty příliš nezapojují. Jan Ruml je naopak ve velmi bojovné náladě. Žantovský vysvětluje, že Hodačova volba proběhla v rozporu se zákonem (viz rámeček Právo podle Žantovského). Josef Zieleniec se přidává s poznámkou, že podle jeho názoru „je to připravený scénář ovládnutí České televize stranami opoziční smlouvy. Žantovský dává prostor otázkám novinářů. Po pár minutách improvizovanou tiskovku končí a celá skupina se bez Josefa Zieleniece přesouvá na Kavčí hory.
Hned za vrátnicí se Žantovský, Ruml, Fischer, Roithová a Bárta spolu s poslankyní Vlastou Parkanovou setkávají s manželem nově jmenované ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové. Pavel Bobošík senátory žádá, aby zprostředkovali jednání mezi jeho ženou a vzbouřenými redaktory. „Ona mi tam nahoře brečí, že ji nechtějí poslouchat, říká Bobošík. Senátoři však trvají na svém. Debata nebude, Bobošíková a Hodač musejí odstoupit. „Pavle, obrací se na Bobošíka jeho někdejší spolužák Ivan Pilip, který už také přijel vzbouřencům pomoci. „Volal jsi mi a ptal jsi se mě, co si o jmenování Jany myslím. Já jsem ti řekl, aby to nebrala, říká Pilip ostentativně v přítomnosti televizních kamer. Debata pak pokračuje pořád dokola, senátoři na Bobošíka naléhají, aby jeho manželka z funkce odstoupila. Bobošík však vytrvale žádá nové jednání s redaktory.
Před půl šestou se senátoři a poslanci přesouvají do kanceláře Marka Dobrovolného, šéfa zahraniční redakce České televize a specialisty na Itálii. Na jeho židli sedí Jan Ruml, v místnosti je také jeho stranický kolega Petr Matějů, Parkanová, Pilip, Žantovský, Bárta, Rögnerová, Roithová, dorazili i šéf DEU Ratibor Majzlík, místopředseda lidovců Cyril Svoboda a místopředsedkyně Unie svobody Hana Marvanová. Za vzbouřence přišli jednat šéf televizních odborářů Antonín Dekoj, moderátor Adam Komers a redaktor Jiří Potužník. Ruml otevírá jednání. „Ze zkušeností vím, že nejlepším moderátorem takových debat je Michael Žantovský, takže bych ho chtěl požádat, aby jednání
řídil, říká zpoza stolu zavaleného balíčky italských novin.
Žantovský si bere slovo. Ještě předtím však politici čtyřkoalice spolu s novináři a odboráři docházejí k závěru, že by bylo lepší jednat bez přítomnosti novinářů. Kromě týdeníku EURO je na místě ještě reportér Britských listů Tomáš Pecina. „Pochopte to, není to kvůli vám, říká Jiří Potužník. S malým zpožděním přichází Petra Buzková s manželem Josefem Kotrbou, někdejším členem ODA. Jednání za zavřenými dveřmi trvá dvacet minut. Co si novináři veřejnoprávní televize s politiky čtyřkoalice dohodli, to už se nikdo nedozví. V 17.50 hodin mohou novináři zpět do kanceláře Marka Dobrovolného.
Cyril Svoboda říká, že podle jeho názoru není problém v zákonu o České televizi.
„Nesouhlasím s Cyrilem, oponuje Žantovský.
„Musí být jmenován nový ředitel, vstupuje do debaty Buzková.
„Celý problém je v postoji sociální demokracie, kontruje Svoboda. Buzková se však nebrání. „Já to vím, odpovídá lidoveckému místopředsedovi a říká, že pro formování postoje ČSSD je důležitý názor místopředsedy Vladimíra Špidly. „Vím, že Špidla už konzultoval shození rady (ČT), chce jednat, říká Buzková. Podle jejího názoru je nutné dotlačit Hodače k rezignaci a jmenovat přechodného ředitele. „Rada musí jmenovat ředitele, třeba (dosavadního finančního ředitele Ladislava – pozn. red.) Palusku, který to bude chápat jako dočasné, říká.
Do debaty vstupuje Jiří Vondráček, který se ujal funkce ředitele zpravodajství právě po Jiřím Hodačovi. „Prostor pro jednání tu není. Dnes začali rozdávat výpovědi. Je jen otázkou času, kdy to dovedou k právní dokonalosti, říká Vondráček rozrušeně.
V 18.05 přichází Martin Profant, poradce Petry Buzkové.
„Co ještě můžeme udělat pro to, aby (Hodač a Bobošíková) odstoupili? ptá se zoufalým hlasem senátorka Rögnerová. „Mám dojem, že už jsou nalomeni, uklidňuje kolegyni ze čtyřkoalice poslankyně Parkanová.
„Nepřišli jsme do toho zasahovat, krotí političky Michael Žantovský, který si zřejmě v tu chvíli uvědomil, že by čtyřkoalice neměla do dění otevřeně zasahovat. Alespoň ne před novináři. Snaží se však marně.
„Jak to můžeme zorganizovat? ptá senátorka Roithová, jako by Žantovského vůbec neslyšela.
„My nemůžeme nic organizovat, zvyšuje hlas Žantovský a navrhuje permanentní přítomnost senátorů pro případ, že by nové vedení televize chtělo dát budovu zpravodajství vyklidit. K tomuto návrhu se politici později vrátí. Do debaty však vstupuje vystudovaný právník Cyril Svoboda s návrhem podat ústavní stížnost pro zásah do svobody slova a projevu. „Je to jediná šance, říká Svoboda. Žantovský souhlasně přikyvuje.
V 18.20 přicházejí předáci původní vzpoury, herec Jan Kraus a producent Jan Štern. Jednání ale už končí a redaktor Potužník žádá politiky, aby se dohodli na plánu „hlídek demokracie .
„Dáme vám vědět zítra do 14.30, říká Žantovský. Vzbouřenci trvají na tom, že rozpis je nutné vypracovat hned. Vzniká první seznam.
S dalším návrhem přichází Hana Marvanová. „Neposkytujme rozhovory Hodačově televizi! říká kolegům. Ti souhlasí. V 18.38 se politici rozcházejí. První noc z úterý na středu přespal v televizi mimo jiné Jan Ruml. Spojenectví politiků a novinářů bylo zpečetěno.

  • Našli jste v článku chybu?