Menu Zavřít

Klienti se změn bojí

30. 9. 2013
Autor: Euro.cz

Pokud chtěl někdo odložit účinnost nového občanského zákoníku, měl to udělat loni, teď už je pozdě, tvrdí řídící partnerka advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík

Od ledna má začít platit nový občanský zákoník, který představuje nejrozsáhlejší změnu v české legislativě za posledních dvacet let. Přinese řadu zásadních novinek, které budou mít dopad téměř na všechny oblasti lidského života. Nová legislativa má kritiky i zastánce. „Některá ustanovení jsou sama o sobě napsána tak, že i člověk s právnickým vzděláním má problém pochopit, co tím autor vlastně myslel,“ říká Dagmar Dubecká, řídící partnerka advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík. Přesto podle ní pozitiva převažují.

* Myslíte si, že veřejnost i advokáti jsou dostatečně připraveni na zásadní změny, které přináší nový občanský zákoník?

Co se týče širší veřejnosti, upřímně nevím. Vyjdu-li ze zkušeností naší advokátní kanceláře, tak například finanční instituce se na změny připravují více než rok. Totéž lze říci o větších společnostech, které s námi již delší dobu spolupracují jak na změnách svých standardních smluv, tak na úpravě korporačních dokumentů, případně změně svého vnitřního systému řízení. Od počátku tohoto roku si řada klientů - větších korporací -vyžádala i školení pro zaměstnance. Poslední dobou zaznamenávám i výraznější zájem ze strany menších podnikatelů, zvýšil se zájem o semináře našeho vzdělávacího KŠB institutu. Menší podnikatelé možná zpočátku váhali, zda do „rekodifikace“ investovat. Důvodem byla pravděpodobně nejistota, zda nabudou nové předpisy účinnosti. Doufám, že odpovědné osoby si snad již uvědomily, že tuto nejistotu nemohou déle prodlužovat.

* Nedojde k zahlcení justice nebo ke zmatku, jak tvrdí někteří kritici?

Nemyslím si, že by rekodifikace sama o sobě představovala zahlcení justice. Nová právní úprava neznamená, že od ledna se všichni začnou soudit podle nových přepisů. Postupně bude ubývat sporů dle stávající úpravy a narůstat sporů dle rekodifikace. Ale totéž jsme zažili na začátku devadesátých let, kdy jsme přešli z hospodářského zákoníku na zcela nový obchodní zákoník. Zmatky asi nastanou, tedy rozumíme-li zmatkem možné nejasnosti ohledně výkladu toho kterého nového institutu, na který nebude možno použít stávající judikaturu. Ovšem ani to není nic nového. Pokud bychom se měli bát takových obtíží, pak bychom nesměli dělat žádné změny. Jakkoli mám k novému občanskému zákoníku výhrady, domnívám se, že ve finále jeho pozitiva převáží nad případnými zmatky.

* Měla být účinnost kodexu odložena?

Pokud chtěl někdo účinnost kodexů odložit, měl tak učinit nejpozději v loňském roce. Nyní je pozdě, bylo investováno mnoho finančních prostředků a času. A nedělám si iluze, že kdybychom odložili účinnost o rok či dva, tak by se veřejnost učila nové předpisy déle. Jen by polevila v nyní nastartovaném úsilí a obnovila by je zase těsně před účinností.

* Co považujete za nejvýraznější nedostatek nového občanského zákoníku?

Osobně mám problém s jeho jazykem, stylem, jakým je řada jeho částí napsána. Mnohá ustanovení ve vás vzbudí pocit, že jste o sto let zpět. Některá ustanovení jsou napsána tak, že i člověk s právnickým vzděláním má problém pochopit, co tím autor vlastně myslel.

* Jaký je podle vás naopak jeho největší přínos?

Například odklon od stávajícího formalismu. Důraz na smluvní volnost, snaha, aby platilo, pokud si strany něco dohodnou, a to i pokud třeba příslušná smlouva neobsahuje přesně veškeré zákonné náležitosti. Zredukování neplatnosti jednání na minimum. Zredukování případů, kdy se ze zákona vyžaduje písemná forma.

* Jak na změny reagují klienti?

bitcoin_skoleni

Různě. Co se týče změn ohledně korporací, u nich je akceptace poměrně vysoká. Zákon o korporacích totiž skutečně mnohé usnadňuje, odstraňuje nesmyslné formální požadavky, například na transakce mezi spřízněnými osobami, umožňuje zeštíhlit obsazení orgánů společnosti, založit s. r. o. s korunovým vkladem a podobně. Pokud jde o občanský zákoník, tam se klienti trochu bojí změn zejména v kontraktačním procesu nebo novinek v úpravě odpovědnosti za škodu. Ale myslím si, že jakmile si osvojí pár základních pravidel, pak i tyto obavy odpadnou. l

O autorovi| Petra Pelantová, pelantova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?