Menu Zavřít

Klimatické změny vedly v Indii k téměř 60 tisícům sebevražd, tvrdí studie

1. 8. 2017
Autor: Profimedia.cz

Klimatické změny přivedly v Indii v posledních 30 letech více než 59 tisíc farmářů k sebevraždě. Vyplývá to ze studie Kalifornské univerzity, uvedla dnes organizace Thomson Reuters Foundation. S rostoucími teplotami může jejich počet dále růst, upozorňuje studie.

Více než polovina indické populace je závislá na zemědělském sektoru. Desítky tisíc farmářů se tak v posledních několika dekádách oběsily nebo vypily pesticidy kvůli nesezónním suchům a dešťům. Kvůli zničené úrodě se totiž potýkají s vysokými dluhy. Indická vláda už zavedla odpisy úvěrů a systém pojištění plodin a dotuje například i hnojiva. Farmářské unie si však stěžují, že realizace těchto opatření je pomalá.

Podle vědecké pracovnice z Kalifornské univerzity Tammy Carletonové se od roku 1980 počet sebevražd v Indii téměř zdvojnásobil, každý rok si tak vezme život více než 130 tisíc lidí. Klimatické změny jsou přitom příčinou sebevraždy v sedmi procentech případů.


Afriku čeká kritický nedostatek úrodné půdy. Čtěte více

 Ilustrační foto


Jen v roce 2015 tak spáchalo sebevraždu více než 12 600 farmářů a zemědělců, což je deset procent z celkového počtu sebevražd v tomto roce.

Ze studie dále vyplývá, že každý stupeň nad 20stupňovou teplotou přivedl k sebevraždě zhruba 65 lidí v celé zemi.

„Pokud nezasáhneme a nepomůžeme rodinám přizpůsobit se teplejšímu klimatu, je pravděpodobné, že se počet sebevražd bude, vzhledem k neustále se zhoršujícím klimatickým změnám v Indii, zvyšovat,“ řekla Carletonová.

bitcoin_skoleni

Přečtěte si také:

Itálii trápí sucho. Řím zvažuje vodu na příděl

Čína si zpustošila půdu. Zdravé jídlo se stalo luxusem

Téměř třetina světové populace nemá zaručený přístup k pitné vodě

 Mnoho lidí sice přístup k pitné vodě má, ale někdy pro ni musí chodit do vzdálených míst.


  • Našli jste v článku chybu?