Za nebezpečnou a zneužitelnou označují účastníci Manažerského barometru možnost, že by se začali klonovat lidé, i kdyby to mělo být pouze pro lékařské a vědecké účely. Uznávají však také názor, že získávání jednotlivých zdravých orgánů prostřednictvím klonu by bylo pro lidstvo velkým přínosem.
Respondentům jsme v minulém týdnu položili otázku: „Souhlasíte s klonováním lidí pro potřeby vědy a lékařství? Své odpovědi vybírali ze škály: 1. Ano – 2. Ne – 3. Nevím. První alternativu si vybralo více než třicet procent manažerů, druhou bezmála padesát devět procent respondentů. „Nevím bylo označeno více než jedenáct procent odpovědí.
Za největší hrozbu klonování považují manažeři fakt, že by se dobrá věc mohla brzy začít zneužívat. Stejně tak ředitelé upozorňují na určitá omezení a meze etiky, morálky nebo náboženství. „Jsem přesvědčen, že lidská pokora před přírodou má mít své hranice. Jako technická disciplína je klonování neuvěřitelný úspěch. Bohužel ale technika předbíhá etiku a nikdo nezaručí jen vědecké a lékařské využití. Lidstvo není natolik vyspělé, aby zabránilo zneužití tohoto pokroku, říká jeden manažer, jehož názor představuje mínění i mnoha dalších. Jiný ředitel uvádí: „Klonování pro vědu a lékařství by sice mělo být podpořeno, protože pro lidstvo to bude velkým přínosem, zejména pro léčbu nevyléčitelných nemocí, ovšem rizika zneužití jsou v současnosti příliš velká. Lidstvo na to zatím nemá.
Většina manažerů je pro klonování jednotlivých lidských orgánů. Stručný příklad za všechny: „Nesouhlasím s klonováním celých lidí, ovšem pro lékařské účely si dovedu představit určitou formu klonování jednotlivých orgánů.
Jedna z negativních odpovědí zněla: „Jsem zásadně proti, především z etických důvodů. Myslím, že každý člověk je natolik individuální jedinec, že není správné vytvářet jakékoli kopie. Další manažer pokračuje: „Nevidím způsob, jak uhlídat ono vyjádření ,pro lékařské účely . Myslím, že tuto hranici nelze určit. Rozhodnutí musí být buď Ano, nebo Ne.