Menu Zavřít

Kluzko ve Špindlu

5. 11. 2012
Autor: Euro.cz

Palubní deník

A kdo je tady pánem?

Špindlerův mlýn je zakletý. Pronájem lyžařského areálu ČSTV firmě vlastněné napůl slovenskou společností Tatry Mountain Resorts a firmou Snowhill gumárenského miliardáře Němce se zaseklo a Němec odmítl spolupodepsat smlouvu s ČSTV a odjel na dovolenou do Portugalska.

Spory o prestiž a zákulisní hry s klíčovými obyvateli Špindlu přitom proběhly uspokojivě.

V čele správcovské společnosti měl stát člověk Martina Romana, na své si měl přijít další prominent ze Špindlu Roman Janoušek a někteří další. Slovenská společnost měla mít takový podíl, který by jí zajistil dostatečný vliv na řízení areálu a schopnost zablokovat klíčová rozhodnutí.

Němec se ale zřejmě chtěl svého Snowhillu zbavit a o jeho akcie by se rozdělil Roman, který chce zůstat skrytým vlastníkem, s TMR. Dohoda se nyní rozpadá v prestižních, a nikoli byznysových sporech. Podle informací týdeníku Euro Slováci teď nabízejí, že převezmou závazky Snowhillu vůči ČSTV, což by vzhledem k tomu, že jsou zhruba desetkrát větší a na rozdíl od české firmy i ziskoví, bylo pro ČSTV zřejmě dost výhodné. Konečné rozhodnutí padne v průběhu tohoto týdne.

Kabaret na kolejích Výběr nového šéfa pražského dopravního podniku byl podle všeho operetní fraškou.

Volba tří posledních finalistů skupinou odborníků byla neuvěřitelně jednohlasná. Hlasy získali jen potřební tři kandidáti – exministr dopravy Radek Šmerda, šéf českobudějovického dopravního podniku Jaroslav Ďuriš a konečný vítěz Pavel Křístek. Nikdo jiný nezískal jediný bod. Podle zdrojů Palubního deníku dostali členové odborné komise seznam tří finalistů od svých stranických šéfů. Například sociálním demokratům ho údajně distribuoval Karel Březina.

Překvapivé odstoupení Šmerdy pak prý nebylo zase až tak překvapivé, protože před volbou se objevily informace, že na něj budou v médiích vytaženy velmi vážné kompromitující informace. Kandidatura Ďuriše byla limitována skutečností, že je sociálním demokratem. Vítěz byl tedy zřejmě předem jasný.

TATROVÁK V KLECI

Nejvyšší soud Indie opakovaně zamítl žádosti Ravindera Kumara Rishiho vycestovat ze země ze zdravotních důvodů. Centrální úřad pro vyšetřování (CBI), který Rishiho griloval již několikrát, se obává, že by se po návštěvě londýnského doktora zpátky do Indie už nevrátil. Vyšetřování pokusu o úplatek ve výši 2,52 milionu dolarů v souvislosti s dovozem automobilů Tatra do Indie totiž stále není u konce. Korupční skandál propukl letos na jaře a Rishi v něm figuruje jako jeden z hlavních podezřelých.

Podnik Tatra vlastní čtyři akcionáři, z nichž právě Rishi má největší podíl, a sice přibližně 40 procent. Kvůli jeho podezřelým aktivitám Indie již přestala spolupracovat s další Rishiho firmou Global Vectra Helicorp, která poskytovala vrtulníkové služby pro tamní ropný a plynárenský průmysl.

Bez potíží však i nadále funguje luxusní bratislavský podnik Bakchus, známý mimo jiné i kvalitní indickou kuchyní. Rishi by měl být jeho majitelem. Před lety koupil prostřednictvím své Vectra Group i sousední historický objekt, v němž roky sídlila nemocnice. Budova prošla nákladnou rekonstrukcí. Od plánu přestavět ji na hotel sice sešlo, nicméně byla předělána na luxusní apartmány.

bitcoin_skoleni

„Pan Rishi se splněním svého investičního záměru stal novodobým mecenášem, který v podstatě zachránil národní kulturní památku Hlboká, svým charakterem výjimečnou stavbu v Bratislavě,“ uvedla loni na jaře v souvislosti s projektem nejmenovaná manažerka.

Škoda, že podobně skvěle nedopadla díky Rishimu také kopřivnická Tatra, která je v bankrotové situaci.

  • Našli jste v článku chybu?