Menu Zavřít

Kmotři a tchánové

29. 4. 2004
Autor: Euro.cz

Skandál kolem zmanipulovaných konkurzů zasáhl vládu

Jako bumerang se minulý týden vrátila aféra ústeckého konkursního soudce Jiřího Berky tam, odkud před více než rokem odstartovala. Zatímco loni nejvyšší politici umožnili Berku zatknout a zbavit jej taláru, teď naopak policie podezírá mocné úředníky, že zasahují do průběhu vyšetřování. U šéfa kanceláře ředitele Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šiši se našla mimo jiné část Berkova spisu. A při čtvrtečním rozbalení dokumentů (dvacet disket, několik listin a razítko) zabavených před pěti týdny ve Strakově akademii v pracovně Františka Kozla (US), náměstka vicepremiéra Petra Mareše (US), vyšlo najevo, že i Kozel měl u sebe důvěrné informace z vyšetřování. Diskreditace unionistů by mohla ještě před jejich mimořádným červnovým sněmem přispět k odchodu této strany z koalice, a způsobit tak pád Špidlovy vlády.

Nevím, co odnesli.

„Ano, jsem tchánem svého zetě, to je jediná přesná informace. Vše ostatní je více či méně posouváno do jiných poloh,“ odmítl Kozel minulou středu pro týdeník EURO policejní podezření. Právě jeho zeť, likvidátor Petr Tuhý, a někdejší konkursní správce Daniel Thonat jsou od letošního února ve vazbě kvůli obvinění ze zločinného spolčení. Toho se měli během konkursů firem ZKL Klášterec nad Ohří a Stavební podnik Ralsko dopustit i soudní znalec Martin Jurenka, finančník Lubor Kindl a soudce Jiří Berka, který je navíc obviněn za konkurs Union banky - tito tři jsou však vyšetřováni na svobodě (EURO 8/2004). Kozel údajně manipuluje s majetkem, který byl Tuhému zajištěn státním zástupcem.
„Policie odnesla z mé kanceláře diskety a já neumím říct, co na nich je, protože v nich nemám úplný pořádek,“ hájí se Kozel. „Jestli pan státní zástupce tvrdí, že tam jsou důkazy, tak umí číst diskety, aniž by je strčil do počítače,“ dodal. Jenže státní zástupce Jaroslav Dolejší ve čtvrtek po policejním ohledání disket prozradil, že jsou na nich důvěrné informace o Berkově kauze. O nalezeném Berkově razítku Kozel tvrdí, že se do jeho kanceláře dostalo zvenčí.

MM25_AI

Šišu neznám.

„Jméno pana Šiši jsem se poprvé dozvěděl v pondělí 26. dubna,“ dušuje se Marešův náměstek a stranický kolega. „Skutečně nerozumím počínání pana státního zástupce, když pouští do médií zprávy, že mařím a ovlivňuji vyšetřování kauzy Berka. Já jsem skutečně nikoho nekontaktoval, ani písemně, ani telefonicky, ani e-mailem. Ani jsem se s nikým nesetkal,“ brání se. Možnost, že by šlo o politicky motivovanou provokaci, ale Kozel nepřipouští.
Vláda zatím zaujala pozici mrtvého brouka. Vyjadřovat se k případu předem odmítli premiér Vladimír Špidla i vedoucí úřadu vlády Jana Gavlasová, vyvozovat závěry zatím nechtějí ani vicepremiéři Stanislav Gross a Petr Mareš. Ten se však minulé pondělí o kauze telefonicky informoval u nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Ticho je i na NBÚ. Šiša byl během týdne údajně na dovolené, ředitel NBÚ Jan Mareš jej odmítl postavit mimo službu.

Volf za katr, Kozel ne?

Vodou na mlýn se zato podezření na Kozlovo a Šišovo zasahování do kauzy Berka stalo pro ODS. „Potvrzují se nejhlubší obavy, že soudy, státní zástupci i policie jsou v poslední době mnohdy politickou mocí manipulovány,“ píše se v jejím stanovisku s jasnou narážkou na nedávnou kauzu nečekaného zatčení a propuštění kladenského exprimátora Milana Volfa (ODS).
Zatímco Thonatův obhájce František Nesvadba protestoval, že policie při prohlídkách u Kozla a Šiši záměrně vyloučila přítomnost advokátů, Berkův obhájce Rudolf Axmann postup státního zástupce Jaroslava Dolejšího považuje za korektní. „Je to velmi složité a musíme si uvědomit, že obě strany jsou pod velkým tlakem. Mně spíš vadí, že některá média o věci informují jinak, než jak zcela správně vystupuje pan Dolejší,“ řekl týdeníku EURO.

  • Našli jste v článku chybu?