Menu Zavřít

Knižní bestseller mění penzijní systém v USA

14. 5. 2016
Autor: Foto CC BY-SA 2.0: .christoph.G.; Flickr

Americká kniha s českým názvem „Získej, co ti patří“ dokázala něco, s čím její autoři při loňském vydání prvních výtisků nepočítali. Návod na to, jak si mohou Američané polepšit v rámci penzijního systému, se stal bestsellerem. Kniha se dostala až k úředníkům ve Washingtonu a – k nelibosti autorů knihy – inspirovala zákonodárce k reformě.

Knihu s celým názvem „Get What’s Yours: The Secrets to Maxing Out Your Social Security“ napsali minulý rok profesor ekonomie Laurence Kotlikoff a dva žurnalisté, Philip Moeller a Paul Solman. Původně bylo vytištěno jen 10 tisíc kopií, dnes jich koluje kolem 300 tisíc a kniha byla loni ve Spojených státech jednou z nejprodávanějších.

Věnuje se penzijnímu systému a snaží se Američanům poradit, jak ze systému vytěžit co nejvíce. Základní je podle autorů trpělivost – systém nejvíce odměňuje ty, kteří důchod začnou pobírat v co nejvyšším věku. O 76 procent může navýšit svůj příjem penzista, pokud odejde do důchodu v sedmdesáti letech na místo v 62. Strategií popsaných v knize je ale daleko více.

Přečtěte si, jak vidí Američané svoji budoucnost:

Americký sen je fikce. Nevěří mu už ani boháči

 ilustrační foto

Konec děr v systému

Zřejmě bohužel pro americké penzisty, knihu si přečetli také ve Washingtonu. Loni v říjnu kongres zrušil některé z „děr v systému“, které kniha odhalila.

Například tzv. strategii „zapsat a přerušit“ (file and suspend), která se vyplácela manželům – dokonce i bývalým. Stačilo, když byli ve svazku alespoň deset let. V okamžiku, kdy jeden z nich dosáhl důchodového věku, zařadil se do systému a ihned se z něj odhlásil. Pak nadále pracoval (třeba až do zmíněné sedmdesátky) a zároveň jeho protějšek dostával manželský důchod, na který měl nárok právě díky krátké registraci svého partnera.

Tato strategie mohla manželskému páru navýšit penze o více než 60 tisíc dolarů. Při ceně kolem se 12 dolarů se tak kniha s 336 stranami jeví jako velice dobrá investice.

Reforma bez veřejné debaty

„Tohle [akce Washingtonu] mě nedělá šťastným ani hrdým,“ prozradil jeden z autorů Kotlikoff agentuře Bloomberg. Dodal, že úprava penzijního systému proběhla bez jakéhokoli slyšení nebo veřejné debaty. Alespoň, po nátlaku jeho a dalších, se úprava nedotkla současných uživatelů penzijního systému.

Knize ovšem nelze upřít to, že umožnila svým čtenářům lépe pochopit složitý americký penzijní systém. Autoři v současnosti přemýšlí o aktualizovaném vydání.

Jako by však Američané vyslyšeli rady autorů dávno před vydáním knihy. Pracovně aktivní zůstávají i dlouho po šedesátce. Důvodem však není penzijní strategie, ale jak uvádí deník Wall Street Journal, je to především z nutnosti dalšího příjmu.

Nejrazantnější je situace u žen, které pracují na částečný úvazek mnohdy dlouho po šedesátce. V roce 1992 pracovala jedna z dvanácti žen po 65 letech věku, nyní je to každá sedmá.


Čtěte dále:

bitcoin_skoleni

Koalice odsouhlasila růst důchodů o 200 korun

Sněmovna posvětila vládě zvyšování penzí nad rámec zákona

  • Našli jste v článku chybu?