Klíčová protikorupční norma Sobotkova kabinetu, zákon o registru smluv, začala připomínat rozsypané puzzle. K chystané novele zákona načetli poslanci tolik změn, že se v nich koalice nevyzná. Hrozí, že kvůli chaosu vyjde ze Sněmovny taková verze, která původní zákon výrazně omezí. Koalice proto ustanovila skupinu, která se má v novele zorientovat.
Každá z koaličních stran nominovala do skupiny jednoho z poslanců. Za KDU-ČSL je to Josef Uhlík, za hnutí ANO Radek Vondráček a za ČSSD předseda Ústavně právního výboru sněmovny Jeroným Tejc. Nebudou mít jednoduchý úkol. „Různí se názory jak mezi stranami, tak i mezi jednotlivými poslanci v partajních klubech. Nebude lehké najít společný názor, pokud nebude stanoveno jednotné hlasování pro všechny koaliční poslance, což ale předpokládám, že nebude,“ říká Jeroným Tejc.
Podnětem ke změnám bylo vyjmutí národního podniku Budvar z povinnosti zveřejňovat smlouvy. K této novele, s níž přišla KDU-ČSL, načetli poslanci celkem třiadvacet dalších výjimek. Jen ta, s níž přišel bývalý ministr průmyslu Milan Urban z ČSSD, by původní zákon omezila o osmdesát procent. S kým obchodují, by podle něj neměly zveřejňovat všechny státní a městské firmy, příspěvkové a další organizace. Celkově by šlo o skrytí toku 270 miliard korun ročně. Přitom právě kvůli transparentnosti státních organizací zákon vznikl.
Co všechno se lze dozvědět z registru smluv? Přečtěte si více:
Registr smluv aneb Cesta do hlubin úředníkovy duše
Zákon o registru smluv platí půl roku. Z dat se ukazuje, že státní firmy a organizace obchodují i s firmami se skrytými vlastníky, offshoreovými společnostmi nebo firmami, které nevykazují žádné zaměstnance. Norma dosud běží v nouzovém režimu, aby se organizace naučily smlouvy zveřejňovat a odhalily se její případné nedostatky. Za nezveřejnění dokumentů tak dosud nehrozí žádné sankce. Až bude zákon platit plně, skryté smlouvy budou automaticky neplatné, tedy pokud pravidla nezmění chystaná novela.
Obchodování s neprůhlednými firmami je přitom velmi rizikové. Může ukazovat na korupci, klientelismus nebo vyvádění peněz do daňových rájů. Mimochodem s offshory stát uzavřel za půl roku 1206 smluv. Novelu má ve třetím čtení na programu Sněmovna už na příští schůzi, jež začne na konci ledna.
Čtěte také: