Leckdo by si lehl na záda a užíval vydělaných peněz. Nikoli Radovan Vítek. I přes značný úspěch, kdy jeho portfolio nemovitostí ve skupině CPI Property Group dosahuje hodnoty cca 89 miliard korun, ho aktivita neopouští a hledá další příležitosti. Přirozeně pak mnohem větší než v minulosti.
„Díváme se na různá větší sousta. Jednak na běžné výnosové nemovitosti, jednak sledujeme i příležitosti na kapitálovém trhu, různé veřejně obchodované společnosti v Evropě,“ řekl týdeníku Euro v září Martin Němeček, šéf skupiny CPI Property, který je „realizátorem“ vizí Radovana Vítka.
Úvaha vychází z jednoduchého faktu, že řada velkých veřejně obchodovaných firem v Evropě vykazuje aktuálně poměrně nízké valuace. Ač hodnoty nemovitostí rostou, ceny akcií firem v sektoru nájemních nemovitostí mnohdy padají. „Tržní kapitalizace je nižší než čistá hodnota nemovitostí, které daná firma vlastní.
Ideální příležitost pro převzetí firmy a její převod na soukromou společnost,“ dodal Němeček.
V nedaleké budoucnosti tak můžeme vidět zajímavý vývoj, kdy se Vítek pokusí převzít některého z velkých evropských hráčů. Mohl by to být například německý Aroundtown, URW (Unibail-RodamcoWestfield) či francouzský Klépierre, který má investice také v Praze. Skupina CPI Property Group je na to dobře vybavena – k dispozici má v hotovosti přes miliardu eur.
Vítek by tak navázal na více méně nepřátelská převzetí firem, na nichž kdysi začínal. První bylo družstvo Včela na konci devadesátých let, které mělo nemovitosti v hodnotě přes miliardu korun, později přišel developer Orco, kvůli němuž Vítek vede spory s americkým fondem Kingstown a českými byznysmeny, kteří mu svěřili své peníze. Desítky miliard korun po Vítkovi kvůli Orcu požaduje Marek Čmejla a Jiří Diviš – oba p odali žalobu k soudu v New Yorku a Vítkovo počínání nazývají „propracovaným kriminálním podnikem“. Nicméně Němeček tvrdí, že jejich důkazy jsou chabé.
Vítek v současnosti vydělává především na růstu cen nemovitostí, které od hospodářské krize v roce 2009 prudce zdražují. Do karet mu přitom hraje i politika Evropské centrální banky, která drží úrokové sazby v záporu a současně nákupem aktiv zásobuje finanční systém množstvím likvidity. Investoři pak v zoufalé honbě za výnosem velkou část peněz vkládají do nemovitostí a ženou ceny dál nahoru. „Může přijít zhoupnutí ekonomiky a sníží se nájmy, ale myslím, že cena nemovitostí v dohledně době podle mě dolů nepůjde právě proto, že máme záporné sazby a bude kontinuální přítok peněz do nemovitostí,“ komentoval Němeček.
2. Radovan Vítek (48) *Majetek: 89 mld. Kč * Zdroj: CPI Property Group (nemovitosti)