Menu Zavřít

KOCOUREK ZAHRADNÍKEM

14. 8. 2001
Autor: Euro.cz

F o n d     n á r o d n í h o     m a j e t k u

Opoziční smlouvu mezi ČSSD a ODS čeká další důležitá zkouška. Strana Václava Klause si uvědomila, že sociální demokracie ji do obsazení statutárních orgánů státem ovládaných podniků příliš nenechá mluvit, a vyrazila do boje o charakter a obsazení dozorčí rady Fondu národního majetku (FNM). Očekává se tedy další kolo nechutné politické řežby.

Vyjednavači Občanské demokratické strany svůj postup ve hře o Fond národního majetku vyložili na přelomu roku špičkám sociální demokracie zhruba takto: Dokud v jeho pětičlenné dozorčí radě nebude čtyři ku jedné vládnout ODS (nebo přesněji opozice), tak v neúplném devítičlenném prezidiu bude nyní sice v poměru pět ku jedné vládnout ČSSD, ale onemocní-li jediný zástupce ODS (Michal Tošovský), prezidium nebude usnášeníschopné. K platnému hlasování se totiž musí sejít minimálně šest členů. Znamená to, že ODS dokáže kdykoliv legálně zablokovat činnost prezidia a nepřipustí, aby do něj Poslanecká sněmovna dovolila další tři členy za ČSSD.

Tato symetrická konstelace by měla odpovídat opoziční smlouvě. Nicméně volbě nových členů dozorčí rady FNM brání další překážka, kterou díky své síle v Poslanecké sněmovně postavila ODS. Tato strana nechce o volbě ani slyšet, dokud nebude doplněn statut FNM o body, které se týkají pravomocí členů dozorčí rady a které navrhuje ODS.

Neschopnost politiků dospět k dohodě způsobila, že dozorčí rada fondu, kde odjakživa seděli i členové opozice, již od července 1998 neexistuje. V této době skončilo tříleté funkční období poslancům ČSSD Františku Brožíkovi (nyní šéf dozorčí rady společnosti ČEZ) a Pavlu Šafaříkovi. Z tohoto orgánu odešli také bývalý náměstek ministra financí Jan Klak a poradce Václava Klause Jiří Weigl (nyní poradce v IPB).

Zástupci ODS o obsazení dozorčí rady FNM již jednali například s ministrem financí Svobodou, který je předsedou prezidia fondu. „Chceme místa v dozorčí radě a mít možnost předkládat stanoviska ke každé věci, prohlásil místopředseda ODS Ivan Langer. On a poslanec Martin Kocourek dostali od ODS pověření jednat o sestavení dozorčí rady FNM. Langer by uvítal, kdyby „FNM při výměně míst v dozorčích radách podniků nebyl obcházen a aby byl zřízen nový statut a zvolena dozorčí rada fondu .

Pasáž statutu FNM, která se týká dozorčí rady, nyní obsahuje celkem sedm vět. Jde navíc o obecné formulace a je podivné, že za dobu existence statutu Fondu národního majetku České republiky (od června 1994) to nikomu nevadilo, dokonce ani opoziční ČSSD.

ODS navrhuje, aby byl statut rozšířen o dalších patnáct velice konkrétních pravomocí dozorčí rady. Otázkou je, nakolik budou pro vládní sociální demokracii přijatelné body jako například: „kterýkoliv člen dozorčí rady je oprávněn nahlížet do všech dokladů a záznamů, týkajících se činnosti a aktivit FNM či „dozorčí rada kontroluje výkon vlastnických práv nebo „dozorčí rada dává předchozí stanovisko prezidiu k návrhu odměňování a k návrhům mimořádných odměn členů výkonného výboru a odborných pracovníků fondu .

Zřejmě nejdiskutovanější část návrhu ODS bude tato: „u těch společností, které jsou v rámci kategorizace FNM vedeny jako strategické nebo významné, dává dozorčí rada prezidiu předchozí stanovisko ke schválení změn stanov a personálním změnám v orgánech společností, stejně jako ke vzniku či změně majetkové účasti u těchto společností .

Znamená to, že se ODS hodlá prostřednictvím FNM dostat do výhodné vyjednávací pozice při řešení výše uvedených otázek dříve, než bude pozdě. „Chceme, aby se o nových členech statutárních orgánů ve státem ovládaných podnicích rozhodovalo na fondu, nikoliv na stranických sekretariátech, říká Martin Kocourek, který již před nástupem ČSSD k moci ostře kritizoval privatizační rozhodnutí dřívějšího šéfa FNM Romana Češky (ODA). Návrh ODS byl předán prezidiu FNM začátkem ledna 1999, z fondu po připomínkách prezidia putoval do vlády a nyní čeká na posouzení v Rychetského legislativní radě. Poté by se měl projednávat na zasedání vlády jako mimořádný bod, a pokud ministři po hlasování rozhodnou předložit ho Poslanecké sněmovně, zřejmě začne další politické vyjednávání.

Budou-li poslanci souhlasit s návrhem ODS, může v ČR vzniknout paradoxní situace, která by ovšem odpovídala paktu mezi Klausem a Zemanem. V dozorčích radách státem kontrolovaných podniků by seděli členové ČSSD, v dozorčí radě FNM (tedy majoritního vlastníka těchto společností) zase lidé z ODS.

bitcoin_skoleni

Otázkou je, kteří lidé budou v Poslanecké sněmovně přijatelní pro dozorčí radu fondu. Předsedou tohoto orgánu by se podle informací týdeníku EURO měl stát blízký spolupracovník Václava Klause a Ivana Langera poslanec Kocourek. (Ač žádná volba členů dozorčí rady FNM zatím neproběhla, týdeník Respekt minulý týden zcela vážně přinesl informaci, že „se Martin Kocourek nedávno stal předsedou dozorčí rady FNM .) Kocourek byl ještě jako Klausův privatizační poradce kritizován zejména ODA a současnými členy Unie svobody za některá rozhodnutí při prodeji státních podílů v podnicích.

Jednání o nových bodech statutu však podle některých funkcionářů ODS může ČSSD záměrně prodlužovat tak dlouho, dokud neobsadí podle svých představ statutární orgány ještě dalších společností, jako například České spořitelny. Po dokončení sociálnědemokratické čistky v podnicích však některé navrhované body, snažící se čistky ovlivnit, mohou být pro politiky ODS k ničemu.

  • Našli jste v článku chybu?