Menu Zavřít

Kocovina France Télécomu

19. 3. 2002
Autor: Euro.cz

Účetní snížení hodnoty v řádu miliard dolarů je možná teprve začátkem

MM25_AI

France Télécom musel udělat ponižující doznání. Michel Bon, generální ředitel této gigantické telekomunikační firmy, jejíž akcie patří mezi blue chips francouzského trhu, dal 11. března na vědomí, že o deset dní později společnost při oficiálním zveřejnění výsledků za rok 2001 sníží vykazovanou hodnotu svých investic do britského kabelového operátora NTL i německého mobilního operátora MobilCom o celých 10,5 miliardy dolarů. „Bublina je pryč. Teď musíme nést následky,“ uvedl pro list Le Monde.
Bon možná vyjádřil to, co mají na jazyku i ostatní šéfové z evropských telekomunikací. France Télécom, Deutsche Telekom, British Telecom a další společnosti sázejí miliardy na budoucnost. Věří, že mobilní telefony třetí generace, vysokorychlostní spoje a zbrusu nové aplikace dostanou ze zákazníků víc peněz než dosud. Ovšem na tuto budoucnost si budou muset počkat déle, než si původně myslely. A za čekání musí platit.
Hodnotu majetku nesnižuje jen France Télécom. Pátého března oznámil Deutsche Telekom ztrátu za rok 2001 ve výši tří miliard dolarů, do níž je promítnuto i snížení hodnoty aktiv v sektoru mobilní telefonie a licencí na bezdrátové služby třetí generace. Očištění rozvahy je však teprve prvním krokem. Dokonce i když telekomunikační firmy přiznají, že jejich akvizice mají nižší hodnotu, než kolik za ně utratily, musejí splatit závratné prostředky, které na financování akvizic získaly od držitelů obligací a od bank. Společně evropské telefonní společnosti úpí pod horou dluhů ve výši 284 miliard dolarů. Nejzadluženější z nich jsou France Télécom a Deutsche Telekom, které dluží po bezmála 55 miliardách.
Ve Francii a Německu, kde se letos budou konat volby, způsobují nesnáze telekomunikačních firem politické napětí. Jak francouzská, tak německá vláda mají dosud v rukou kontrolní balík akcií bývalých telefonních monopolů a malí investoři rozhodně nejásají. Za poslední dva roky se akcie France Télécomu propadly o 84 procent a akcie Deutsche Telekomu o 82 procent.
Tlak se přitom stupňuje. Německá vláda 13. března odmítla požadavek Sdružení na ochranu malých akcionářů, aby se vláda letos vzdala veškerých dividend plynoucích z 38procentního podílu v Deutsche Telekomu, a zabránila tak poklesu dividend vyplácených malým investorům. Ve Francii zatím vláda tlačí Michela Bona, aby snížil hodnotu investic do NTL a MobilComu jen částečně. Kabinet chce totiž předejít trapným situacím před prezidentskými volbami, které odstartují 21. dubna. „Částka, o niž se hodnota sníží, je v této chvíli předmětem jednání s vládou,“ uvádí Eric Burkel, šéf analytiků pařížské makléřské firmy E. T. C. Má za to, že cifra, která bude zveřejněna ve čtvrtek 21. března, bude nižší než sedm miliard.
Tím by se mohl vytvořit prostor pro další kolo účetního snižování hodnoty NTL a MobilComu, a možná také investice France Télécomu do nizozemské společnosti Equant, která je operátorem datové sítě. Když ji France Télécom v roce 2000 kupoval, byla ohodnocena na téměř osm miliard dolarů - nyní má hodnotu pouhých 2,8 miliardy. Michel Bon nicméně vyloučil možnost účetního snížení hodnoty největší akvizice France Télécomu, mobilního operátora Orange. Francouzi Orange koupili před dvěma lety za 40 miliard dolarů, přičemž dnes jeho hodnota klesla pod 31 miliard. „Orange je v našem účetnictví oceněn správně,“ sdělil Bon deníku Le Monde.
Ať už telekomunikační firmy sníží účetní hodnotu jakkoliv, svým dluhům se na zoubek budou muset stejně podívat. Ale jak na to? France Télécom prohlásil, že do konce roku 2003 chce svůj dluh zredukovat o celých 25 miliard dolarů vydáním dalších akcií a odprodejem majetku, který nestojí ve středu jeho zájmů - třeba podíl ve společnosti Sprint a výrobci čipů STMicroelectronics. Jenže právě teď, kdy jsou ceny telekomunikačních a technologických titulů značně stlačené, se do toho Bonovi příliš nechce. A tak France Télécomu nezbývá než získávat peníze pomocí menších obchodů, jako odprodejem majetku společnosti a jeho následným pronájmem. „Michel Bon nám zatím jasně neodpověděl, jak si to celé představuje,“ říká analytik Peter Wirtz z investiční banky WestLB Panmure.
France Télécom vloni alespoň zaznamenal 28procentní nárůst výnosů, přičemž u jeho mobilního operátora Orange výnosy vzrostly o úctyhodných 70 procent. Ovšem dluh France Télécomu by mohl vyskočit o další zhruba čtyři miliardy dolarů. To kdyby generální ředitel MobilComu Gerhard Schmidt, který momentálně řeší své neshody s Francouzi ohledně investic do bezdrátové technologie v Německu, uplatnil opci, jíž by je mohl přinutit k odkoupení jeho podílu v MobilComu. Agentura Standard & Poor’s upozornila, že by to mohlo ohrozit rating závazků France Télécomu. Bublina splaskla. Nikomu se ale neulevilo.

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?