Menu Zavřít

Koho bude Moneta

25. 2. 2019
Autor: Euro.cz

Někteří akcionáři Monety Money Bank mají výhrady k připravovanému spojení s Air Bank a Home Creditem miliardářů Kellnera a Šmejce

V Monetě Money Bank je jasné, kdo má hlavní slovo. Ať už na konferenčních hovorech s analytiky a novináři, na valné hromadě, nebo na chodbách banky je cítit dominance generálního ředitele Tomáše Spurného. Bankéř s bohatými zkušenostmi ze zahraničí v minulosti pracoval i pro skupinu PFF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. A právě s ním nyní hodlá uzavřít největší „deal“ své kariéry a také největší transakci na tuzemském bankovním trhu za poslední dekádu.

Moneta Money Bank, šestá největší tuzemská banka podle výše aktiv, loni v říjnu ohlásila, že stoprocentně ovládne mnohem mladší a dynamičtější Air Bank a také český i slovenský Home Credit, které patří Kellnerovi se Šmejcem. V tuzemsku by tak vznikl nový velký bankovní hráč, který by šlapal na paty těm největším v čele s Českou spořitelnou a ČSOB.

Nespokojenci z Wall Street

Hraje se o velké peníze. Podle nově zveřejněných podmínek z konce minulého týdne by - ipo snížení o více než miliardu korun - měla kupní cena dosáhnout 18,5 miliardy korun. Po dokončení transakce by měli Petr Kellner a Jiří Šmejc získat ve spojené bance maximálně 15procentní podíl, a zařadit se tak mezi suverénně největší akcionáře banky.

Kromě akcií by jim Moneta měla část kupní ceny zaplatit v hotovosti a v nově vydaných dluhopisech, aby nesli část rizika spojeného s jejich vydáním. Nová banka ponese jméno Air Bank a slibuje, že rychle poroste a bude vyplácet vyšší dividendu.

Háček je vtom, že celý deal musí schválit akcionáři Monety, mezi něž patří velcí finančníci z londýnského City či americké Wall Street, mezinárodní banky či hedgeové fondy. Někteří z nich byli podle zjištění týdeníku Euro poněkud rozhořčení původními podmínkami transakce. Právě je chce Spurný přesvědčit nově zveřejněnými ústupky.

Nějaké otázky přesto zbývají. I v nových podmínkách zůstávají Air Bank a Home Credit naceněny výrazně výše než kupující Moneta. U vyzývatelské Air Bank je možné mluvit o vyšší hodnotě, pokud předpokládáme, že bude růst stejně svižně jako v současnosti. Je však otázkou, jestli rychle porostou i zisky splátkové společnosti Home Credit, která v minulých letech hlavně na Slovensku výrazně odepisovala špatné úvěry. To vše navíc v době, kdy ekonomika začíná zpomalovat.

Drahý Home Credit

Právě kondice splátkové společnosti některým akcionářům vadí. „Nejsme fanouškové Home Creditu. Náš pohled je takový, že byznys Home Creditu je na vrcholu a nemá už další potenciál růst, naopak můžeme čekat zvýšení oprávek,“ řekl týdeníku Euro Jan Hanzo, manažer londýnského fondu Petrus Advisers, který patří k velkým akcionářům Monety a celkově má pod správou zhruba 250 milionů eur.

Akcionáři si stěžují i na to, že Spurný představil transakci, aniž by měl připravena detailní čísla. Údaje se aktualizovaly na konci října a ještě v průběhu listopadu loňského roku, navíc i po zveřejnění nových podmínek v minulém týdnu nemají akcionáři k dispozici hospodářské výsledky akvírovaných společností za loňský rok a jejich aktualizovaný výhled. Problém je například ve vysoké provázanosti financování Home Creditu i Air Bank s jejich mateřskou skupinou Home Credit Group. „Člověk si kupuje kmen klientů, kteří mají určitá depozita vAir Bank. Ale co se týče úvěrů, profitabilita byla tažena odjinud anová banka by oto přišla. A za tohle má člověk zaplatit mnohem vyšší hodnoty P/B (poměr tržní ceny k účetní hodnotě aktiv - pozn. red.), přičemž to financuje vlastní ekvitou, která je oceněna mnohem níž,“ stěžuje si jiný akcionář, který si nepřál být jmenován.

S tím však Moneta nesouhlasí. Podle Spurného je Home Credit „velmi ziskový, má potenciál dalšího vývoje a ve své podstatě dnes tvoří značnou část výnosů i zisků na konsolidovaném základě“. Tyto výnosy mají nově vzniklé bance pomoct překonat náklady, které si vyžádá spojení obou bank v příštích dvou až třech letech.

V aktualizovaných podmínkách se také omezuje významný vliv, který mají Petr Kellner a Jiří Šmejc získat na chod nově vzniklé banky, který byl pro řadu zahraničních akcionářů naprosto neakceptovatelný. „V tom se shodujeme s ostatními institucionálními akcionáři, že jakýkoli vliv většinového akcionáře, který si může dělat, co chce, je negativní,“ dodává Hanzův kolega Oliver Skutil.

Spurný nově navrhuje omezit vliv Kellnera a Šmejce v dozorčí radě, místo původních dvou míst by v devítičlenné radě měli získat jediné. Otázkou také je, zda jedno křeslo v představenstvu připadne stávajícímu šéfovi Air Bank Michalu Strculovi, jak bylo dosud plánováno. Z kapsy do kapsy

Jméno Čecha Petra Kellnera, který má pověst, že „levně neprodává“ a do společností většinou vstupuje s cílem jejich ovládnutí, pak děsí zejména české investory.

„Na burzovním trhu má Petr Kellner značně pošramocenou reputaci. Stačí, když zmíním poslední obchod, který učinil na pražské burze s akciemi české Telefóniky, kde si někteří akcionáři až příliš živě pamatují, kolik na akciích Telefóniky CZ prodělali,“ říká Jaroslav Šura, který vlastnil zhruba 1,2 milionu akcií Monety, ale po ohlášení dealu zredukoval portfolio na 300 tisíc akcií. Kellner tehdy podle něj koupil majoritní podíl v české Telefónice od španělské mateřské společnosti za násobky toho, kolik pak stály akcie při stahování z burzy. Drobní akcionáři prodělali peníze, stejně tak některé fondy, které musely akcie prodávat kvůli nachystanému rozdělení firmy na O2 a Cetin.

V nových podmínkách bankovní transakce roku, jejichž finální podobu chce Spurný ohlásit do 8. března, se také nebude po současných akcionářích požadovat, aby se vzdali předkupního práva na nově vydané akcie banky, které budou Kellner se Šmejcem upisovat za 78,5 koruny bez nároku na dividendu za rok 2018. Stávající akcionáři i další investoři budou moci nové akcie Monety upisovat za emisní kurz odpovídající tržní ceně akcií v době zvýšení jejího základního kapitálu (minulý pátek ráno stála akcie Monety 78,35 koruny). Úpis proběhne ve dvou kolech.

Podle průzkumu týdeníku Euro vnímá většina akcionářů plánovanou akvizici jako dobrý krok, pokud se doladí některé zmíněné otázky. Bankovní trh v Česku v příštích letech poroste a spojení tří finančních institucí přinese synergie a příležitost. Například analytik Komerční Banky Miroslav Frayer proto předpokládá, že by cena akcií Monety mohla v horizontu roku vyrůst z nynějších zhruba 77 korun na přibližně 93 korun, což v kombinaci s dividendou znamená výnos přes 25 procent.

Hlavním motorem celé transakce je podle zdrojů obeznámených se situací velká ambice generálního ředitele Tomáše Spurného, který je známý svým nekompromisním stylem. „Když se zeptáte pana Spurného, řekne vám, že většina akcionářů ho podporuje. Když se zeptáte zahraničních akcionářů, tak odpovědí, že nejsou spokojeni, a když nepřijde nějaká smysluplná úprava podmínek, tak deal ztroskotá,“ tvrdí zmíněný akcionář, který si nepřál být jmenován. Nicméně i největší oponenti současné podoby transakce uznávají schopnosti Spurného a věří, že z byznysového hlediska dává spojení Monety s Air Bank a Home Creditem smysl. „Jde jen o to, aby se nepřelévala hodnota, která v té společnosti je, z kapes současných akcionářů do kapes jiných,“ uzavírá Hanzo.

Kdyby Tomáš Spurný souboj se stávajícími akcionáři Monety prohrál, byla by to rána pro jeho reputaci a negativně by to mohlo ovlivnit i samotnou banku. Jestliže však pozměněné podmínky a parametry obchodu stávající akcionáře přesvědčí, může se Spurného vysoká sázka ukázat v příštích letech jako vítězná. •

Vývoj akcií Monety Money Bank (od úpisu akcií, v korunách)

ZDROJ: MONETA MONEY BANK

Kellner a Šmejc v Monetě Home Credit Group B. V. získá v nově vzniklém uskupení maximálně 15ti procentní akciový podíl

ZDROJ: MONETA MONEY BANK

WT100

O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?