V neděli se začne obloha vyjasňovat a objevují se první náznaky obnovení jednání. V úterý kolem poledne dostane Brusel a MMF nové návrhy a objevují se zprávy, že dohoda je možná ještě před konáním referenda. V noci na středu jednak euroskupina konstatuje, že návrhy nelze přijmout a bude se jednat znovu, druhak se Řecko stává první rozvinutou zemí, která nesplatila dluh vůči MMF.
Trhy Řecko odepsaly
Člověk by čekal bouře na finančních trzích a nejistotu. A co se děje? Na burzách takový středně silný větřík jako na Mácháči a kurs euro versus dolar jakoby události v eurozóně klíčové pro její budoucnost úplně ignoroval. Nebo ne úplně, ale před měsícem, či dvěma byly propady eura o dost dramatičtější, než v posledních dnech.
Trhy prostě odepsaly Řecko už dávno. Definitivní bankrot a odchod z eurozóny je ekonomickým problémem pro Řeky, ale nikoli pro zbytek světa. Nesplatitelné pohledávky balkánské země dnes drží MMF a EU, tedy daňoví poplatníci a nikoli banky fondy a velcí investoři.
Černá díra
Proto skutečnost, jak dopadne nakonec toto řecké drama, není důležitá pro evropskou ekonomiku, ale spíše pro její politiku. Nasypání dalších miliard eur k těm jejich už zaplaceným devadesáti do řecké černé díry je jistě ohrožením volebních šancí Angeli Merkelové v parlamentních volbách v příštím roce.
Jakkoli nejde o sumu, jejíž odepsání by nějak zásandě poškodilo německou ekonomiku. Němci jsou na slovo Greichland už opravdu alergičtí a nechtějí ho víckrát slyšet.
Už letos na podzim by to u voleb mohla odskákat španělská vláda, kterou by vystřídali Tsiprasovi španělští bratranci a nahrálo by to i případnému Brexitu, protože Britové, ač mimo eurozónu, tyhle hrátky asi berou jako to, čeho se sami účastnit naprosto zásadně nechtějí. Ale to všechno je jen hudba budoucnosti a teď se vlastně nic neděje.
Další komentáře autora: