Menu Zavřít

Kolečková křesla do šrotu

12. 7. 2006
Autor: Euro.cz

Protézy umožňující plnohodnotný pohyb řízený myšlenkami jsou na dohled

FIN25

Ať už tomu říkáte dobyvačné choutky, nebo šíření demokracie, američtí vojáci jsou v každém případě ideální cílovou skupinou pro výrobce funkčních náhrad končetin. Po invazi v Iráku jich bylo kvůli skrytým minám upoutáno na vozík více než 370. Vzhledem k přetížené „dopravní“ situaci na chodbách armádní nemocnice Waltera Reeda ve Washingtonu se vývoj protéz dostává do popředí výzkumníků.
Současné verze myoelektrických končetin vybavené mikroprocesory nejsou pouhou náhražkou s nastavitelnými úhly kloubů, nýbrž dokážou převést elektrodami snímané svalové napětí na zamýšlený pohyb. Jedna z nejmodernějších protetických paží, Utah Arm 3 od firmy Motion Control, dokáže na základě elektrických signálů z ramenních svalů rozpohybovat současně loket a ruku, navíc lze mezi palec a ostatní prsty uchopit předmět. Mechanická náhrada vyvine slušnou rychlost až třiceti centimetrů za vteřinu.
Zatím je pohyb ruky roboticky trhaný, v blízké budoucnosti by ale měla spatřit světlo světa pokročilejší – použijeme-li hollywoodský výraz - bionická verze napevno připojená ke kosti. Digitalizaci mozkových signálů a vývoji neuroimplantátů se s hmatatelnými výsledky dlouhodobě věnuje řada výzkumných pracovišť v čele s Media Lab při MIT, takže lze bez nadsázky říci, že protéza umožňující plnohodnotný pohyb řízený myšlenkami je na dohled.
Přetavení externích „nositelných“ systémů na chirurgicky připevněné součásti těla by se samozřejmě odrazilo i na vývoji umělých nohou. Mezi nejmodernější produkty patří v této oblasti C-Leg výrobce Otto Bock HealthCare. Mikroprocesorem řízená protéza s hydraulickým pístem zvládne na jedno nabití integrovaných Li-Ion akumulátorů až čtyřicetihodinový provoz a dovoluje uživateli rychlost chůze do pěti kilometrů v hodině. Pokročilá elektronika vyhodnocuje padesátkrát za vteřinu stabilitu. Uživatel tak může se C-Leg chodit do schodů, ale také jezdit na kole či na kolečkových bruslích.
Budoucí náhrady však budou poháněny motoricky, podobně jako kolenní Power Knee nebo umělý kotník Proprio Foot od islandské společnosti Ossur. A když pohlédneme o dalších pár roků vpřed, spatříme protézy využívající inteligentní kovy s tvarovou pamětí. Díky podobnosti s lidskými svaly je bude možné implantovat výrazně přirozenější cestou. Navíc má tato technologie silový potenciál, za který by se nemusel stydět kdejaký superhrdina. Američtí vojáci se mohou s klidem připravovat na další válku.

  • Našli jste v článku chybu?