Menu Zavřít

Kolektivní smlouva se uzavírá mezi zaměstnavateli a odbory. Cílem je stanovení práv zaměstnanců

14. 4. 2023
Doba čtení: 5 minut
Autor: Depositphotos.com

Výsledkem kolektivního vyjednávání mezi zaměstnavatelem a odborovými organizacemi je takzvaná kolektivní smlouva. Pakliže jsou v rámci podniku vytvořeny odbory, jejichž cílem je ochrana zájmů a prosazování práv zaměstnanců, mohou díky kolektivní smlouvě docílit lepších pracovních podmínek.

Co je kolektivní smlouva

Kolektivní smlouva představuje písemnost, jejímž cílem je zejména prosazování práv zaměstnanců, zlepšování pracovních podmínek a v některých případech také úprava mzdových nároků. Je uzavírána mezi zaměstnavatelem a odborovými organizacemi, které zastupují zaměstnance, za účelem stanovení práv pracovníků a práv a povinností smluvních stran v rámci pracovněprávních vztahů.

Kolektivní smlouva musí být vždy uzavřena v písemné podobě a podepsána oběma zúčastněnými stranami. Nejpozději do 15 dnů od uzavření písemnosti je pak nezbytné seznámit zaměstnance s jejím obsahem. Zaměstnavatel má zároveň povinnost veřejně zpřístupnit listinu všem pracovníkům.

Sjednat tuto pracovněprávní písemnost lze jak na dobu neurčitou, tak na dobu určitou s výpovědní lhůtou, která činí šest měsíců a začíná běžet od prvního dne v měsíci, který následuje po měsíci, kdy byla výpověď smlouvy doručena druhé straně. Podmínky uzavření a zrušení kolektivní smlouvy pak podrobně upravuje zákon č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání.

Typy kolektivních smluv

Před uzavřením kolektivní smlouvy probíhá takzvané kolektivní vyjednávání mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací. Jeho cílem je stanovení pracovních podmínek a mzdových nároků a nastavení práv a povinností zaměstnanců i zaměstnavatele. Kolektivní smlouva je výsledkem tohoto vyjednání. V praxi se pak lze setkat se dvěma druhy kolektivních smluv, kterými jsou:

  1. kolektivní smlouva vyššího stupně,
  2. podniková kolektivní smlouva.

Kolektivní smlouva podniková se uzavírá mezi zaměstnavatelem a odbory, které zastupují jeho zaměstnance, kdežto kolektivní smlouva vyššího stupně představuje listinu sjednanou mezi odborovými organizacemi a skupinou zaměstnavatelů. Druhá zmíněná listina pak v podstatě formuje pracovněprávní vztahy napříč celým odvětvím. Kromě smluvních stran je tato smlouva závazná také pro:

  • zaměstnavatele, kteří jsou členy organizace zaměstnavatelů, jež uzavřela kolektivní smlouvu vyššího stupně, a pro zaměstnavatele, kteří v době účinnosti kolektivní smlouvy z organizace zaměstnavatelů vystoupili,
  • zaměstnance, za které uzavřela kolektivní smlouvu odborová organizace nebo odborové organizace. Odborová organizace uzavírá kolektivní smlouvu nejen za své členy, ale i za zaměstnance, kteří nejsou odborově organizováni,
  • odborové organizace, za které uzavřela kolektivní smlouvu vyššího stupně odborová organizace.

Obsah kolektivní smlouvy

Ačkoliv si mnoho lidí pod pojmem kolektivní smlouva představí dokument, který stanovuje zejména mzdové podmínky pracovníků, ve skutečnosti je ani nutně obsahovat nemusí. Kromě možného stanovení mzdových nároků upravuje tato listina celou řadu dalších podmínek týkajících se vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci. Patří mezi ně například následující:

Ze mzdových nároků se v kolektivních smlouvách sjednává například sazba příplatku za práci v noci, která musí ze zákona činit minimálně 20 procent průměrného hodinového výdělku, nebo výše příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Dále se zde uvádí údaj o základní a minimální mzdě, o placení přesčasů, o příplatcích za práci o víkendu a tak dále.

Obvykle se také v rámci tohoto dokumentu upravují podmínky pro čerpání dovolené. Stanovuje se její délka a situace, kdy může být čerpání dovolené nařízeno zaměstnavatelem. Kromě toho je možné ve smlouvě domluvit pravidla pro vyplácení mimořádných odměn, 13. a 14. platů, poskytování zaměstnaneckých benefitů a mnoho dalšího.

Jak uzavřít kolektivní smlouvu

Prvním krokem k uzavření kolektivní smlouvy je předložení jejího návrhu druhé straně. Učinit tak přitom může jak odborová organizace, tak zaměstnavatel. Druhá strana se následně musí k danému návrhu písemně vyjádřit do sedmi pracovních dnů od jeho doručení nebo případně do data, na kterém se strany předem dohodly.

Pracovní smlouva může být sjednána na dobu určitou i neurčitou. Jaké náležitosti musí obsahovat?
Přečtěte si také:

Pracovní smlouva může být sjednána na dobu určitou i neurčitou. Jaké náležitosti musí obsahovat?

Po doručení písemného vyjádření následuje osobní schůzka, kde probíhá jednání, v rámci kterého se řeší spory a shody v jednotlivých bodech návrhu a domlouvají se podmínky smlouvy. Ve chvíli, kdy se smluvní strany domluví a návrh je zúčastněnými odsouhlasen, dochází k uzavření kolektivní smlouvy. Poté je ještě potřeba seznámit s listinou zaměstnance a zveřejnit ji.

Vzor kolektivní smlouvy

Vzor kolektivní smlouvy je poměrně snadno dostupný na internetu. Jelikož se jedná o závazný právní dokument, je vhodné vyhledávat takové šablony, které pochází z důvěryhodného zdroje. V praxi se však tento typ dokumentu většinou nechává vypracovat podnikovým právníkem, aby byla zajištěna správnost údajů a smlouva obsahovala všechny potřebné náležitosti.

MM25_AI

Pokud jste ale nikdy takový dokument neviděli, je možné vyhledat jej přes váš webový prohlížeč a stáhnout do vlastního zařízení. Vzor kolektivní smlouvy vám pomůže udělat si přehled o tom, co tato listina obnáší. Jelikož každá kolektivní smlouva upravuje individuální vztahy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, bude mít vzor stažený z internetu vždy pouze obecný charakter, který je třeba upravit s ohledem na potřeby daného případu.

Jaká je platnost kolektivní smlouvy

Jak bylo již výše uvedeno, kolektivní smlouvu je možné uzavřít na dobu určitou i na dobu neurčitou s účinností od prvního dne období, na které byla uzavřena. Zároveň je možné, aby byla smlouva sjednána zpětně. To znamená, že se například smluvní strany dohodnou, že je dokument platný s účinností od 1. 1. 2023, ale přitom byla smlouva uzavřena až v únoru téhož roku. Konec její platnosti pak závisí na tom, na jakou dobu byla sjednána. 

K čemu slouží kolektivní smlouva?
Účelem kolektivní smlouvy je stanovení práv zaměstnanců a práv a povinností smluvních stran. Odborové organizace se v rámci kolektivního vyjednávání snaží prosadit lepší pracovní podmínky a případně také mzdové nároky zaměstnanců. Cílem tohoto vyjednávání je nalézt kompromis, který bude výhodný jak pro zaměstnavatele, tak pro pracovníky.
Kdo uzavírá kolektivní smlouvu?
Kolektivní smlouva může být dvojího typu, a to buď kolektivní smlouva podniková, nebo takzvaná kolektivní smlouva vyššího stupně. V prvním případě se listina uzavírá mezi odborovými organizacemi a zaměstnavatelem. U druhého zmíněného typu jsou smluvními stranami odborové organizace a skupina zaměstnavatelů.
Co obsahuje kolektivní smlouva?
Obsahem kolektivní smlouvy je úprava pracovních podmínek zaměstnanců včetně mzdových nároků a práv a povinností smluvních stran. Mzdové nároky kolektivní smlouva nemusí nutně obsahovat, ale ve většině případů jsou do ní zahrnuty. Tato smlouva může upravovat podmínky čerpání dovolené, práce přesčas, poskytování mimořádných odměn a zaměstnaneckých benefitů, vyplácení odstupného a tak dále.
  • Našli jste v článku chybu?