PŘÍKLAD Z LIBERCEI v Liberci, který patří k nejdeštivějším městům v Česku, se dokáže Slunce dobře uplatnit při vytápění a ohřevu užitkové vody.Na střeše své liberecké vily umístil Gustav Babička solární kolektory. Ve sklepě má kondenzační plynový kotel. Energii tím uspoří hned dvakrát.
**PŘÍKLAD Z LIBERCE
I v Liberci, který patří k nejdeštivějším městům v Česku, se dokáže Slunce dobře uplatnit při vytápění a ohřevu užitkové vody.
Na střeše své liberecké vily umístil Gustav Babička solární kolektory. Ve sklepě má kondenzační plynový kotel. Energii tím uspoří hned dvakrát. Kondenzační plynový kotel proti běžnému kotli šetří ročně asi 15 procent zemního plynu. Využívá spalné teplo, dosahuje vysoké účinnosti a šetří palivo. Proto také kondenzační kotle v některých státech Evropské unie ovládly trh. Pořizovací náklady na ně jsou sice vyšší, ale investice se vrátí na uspořené energii. Zvláště výhodné je takové zařízení v době, kdy se ceny plynu dostávají nad obvyklý průměr. Podle poznatků pana Babičky po většinu roku dokáží solární kolektory na jižní střeše místo kotle ohřát užitkovou vodu. Tím se opět šetří na palivových nákladech. V kotelně domu s kombinovaným systémem je dále 300 litrový zásobník na teplou užitkovou vodu. Je bivalentní, vodu ohřívá plynový kotel nebo solární kolektor. Vše řídí nástěnná regulace. Protože v domě je více bytů, má každá bytová jednotka vlastní regulaci a způsob vytápění. Solární kolektory začínají v létě ohřívat vodu asi v půl deváté ráno, v zimě kolem desáté. V solárním systému je nemrznoucí kapalina s bodem varu přes 150 stupňů Celsia. Plynový kotel dokáže zásobník vody ohřát z 10 na 60 stupňů za půl hodiny a spotřebuje přitom dva kubíky plynu. Sluneční kolektory na to v létě potřebují asi osm hodin, ale S lunce zase topí zadarmo. Celkově se za rok podle Gustava Babičky na ohřevu užitkové vody ušetří pomocí solárních kolektorů asi 70 procent energie. Počáteční náklady na instalaci podobného systému vytápění činí zhruba 300 tisíc korun.