Menu Zavřít

Kolik, proč a kam. Depo Ventures spouští průzkum mapující současné trendy v investování do startupů, již potřetí

8. 2. 2022
Autor: Depo Ventures
  • Depo Ventures představuje mezinárodní síť andělských investorů s více než 70 členy. V roce 2016 ji založili Michal Ciffra a Petr Šíma

  • Skupina se zaměřuje na investice do startupů nacházejících se v rané fázi, a to jak na území Česka, tak i střední a východní Evropy

  • Depo Ventures již třetím rokem realizuje výzkum, jehož cílem je zmapovat aktuální trendy na poli startupových investic, odhalit, jakých chyb se andělští investoři nejčastěji dopouštějí, či identifikovat překážky, které jim v uskutečnění těchto záměrů brání


Může to být trefa do černého, ale také navždy ztracené peníze. Investování do startupů, tedy mladých nadějných firem, které na trh přicházejí s nějakou inovativní podnikatelskou koncepcí za použití vyspělých technologií, bývá nevyzpytané. Protože však takových podniků v poslední době přibývá jak hub po dešti - ale hlavně protože řadě z nich se skutečně prorazit podařilo -, stávají se v očích investorů čím dál větším lákadlem.

Učinění takto důležitého podnikatelského kroku se neobejde bez potřeby shromáždit pokud možno co nejvíce relevantních údajů. Což ale bývá v našich zeměpisných šířkách kolikrát dosti problematické, neboť fenomén andělského investování je v Česku, na rozdíl od jiných zemí, stále v prvotních fázích svého vývoje. Změnit tento fakt jednou pro vždy se již třetím rokem v řadě snaží mezinárodní syndikát andělských investorů Depo Angels, jenž spadá pod skupinu Depo Ventures založenou pány Michalem Ciffrou a Petrem Šímou.

Jejich průzkum hledá mimo jiné odpovědi na to, jaká oblast investory nejvíc zajímá, kolik peněz chtějí do dotčených podniků vložit či s jakými problémy se nejčastěji potýkají. Šetření probíhá právě v těchto dnech a zúčastnit se jej mohou i ti, kteří dosud žádnou podobnou investici ještě neučinili.

„Množství a kvalita andělských investorů je zásadní pro fungování startupové komunity,“ sdělil Šíma jako první redakci Euro.cz. „Naším dlouhodobým cílem je pomáhat investorům snižovat investiční riziko. A aby se nám to dařilo, musíme o nich něco vědět. Každý rok proto organizujeme průzkum, který nám pomáhá zjistit například aktuální náladu investorů, aktuální trendy, o čem v souvislosti s investováním přemýšlejí nebo s jakými problémy se potýkají,“ doplnil s tím, že neméně důležitou součástí výzkumu je rovněž snaha pochopit, které konkrétní překážky lidem brání v tom, aby s podobnou investicí v prvé řadě vůbec začali.

Většina investorů preferuje syndikáty

Jedním z hlavních témat loňského, tedy v pořadí druhého, výzkumu společnosti Depo Ventures byla vcelku pochopitelně koronavirová pandemie. Ani v ní každopádně andělští investoři nezaháleli. K podpoře technologických společností se během roku 2020 nakonec odhodlalo na 77 procent z nich, přičemž výše jejich investice se nejčastěji pohybovala v rozmezí od 260 tisíc 1,3 milionu korun.

„První týdny až měsíce bylo vidět, že všichni vyčkávají, co se bude dít. Mnoho investic se tehdy zpomalilo, nebo úplně zastavilo. Po prvním šoku se však začal trh rychle vracet k normálu včetně očekávání valuací,“ popsal předloňskou situaci andělský investor Douglas Wong.

Přibližně sedm z deseti jeho kolegů, kteří se zmíněného výzkumu zúčastnili, uvedlo, že investuje v takzvaných syndikátech nebo tuto možnost při nejmenším preferuje. Má to své logické opodstatnění - jedním z hlavních plusů tohoto sdružování je diverzifikace portfolia při nižším potřebném kapitálu a také nižší časová náročnost.

„Výhody syndikací vnímám v rozložení rizika, v akumulaci větší částky investice, než by byli schopni individuální investoři pokrýt, a ve větším know-how, které do firmy s více investory přichází,“ potvrdil andělský investor Martin Rozhoň.

Vloni lákal fintech i e-shopy

Největší oblibě andělských investorů se podle loňského výzkumu těšily startupy zaměřující se na odvětví finančních technologií (takzvané fintechy). Jejich atraktivita narůstá kontinuálně, probíhající pandemie nicméně tento trend ještě umocnila. Hned v závěsu za nimi pak byl sektor online nakupování.

Ne každá investice ale dopadla přesně podle původních představ. Špatnou zkušenost během roku 2020 pocítilo na 70 procent byznysmenů. Většina z nich vložila své peníze do startupu, který svému potenciálu nakonec nedostál, řada dalších pak hlásila, že mezi nimi a majiteli dotčené firmy došlo k rozepřím – ale i na takové situace má koneckonců probíhající průzkum, jehož výsledky bude mít redakce Euro.cz exkluzivně k dispozici, upozornit.

MM25_AI

„Věříme, že řada potenciálních rizik se dá snížit. Z naší zkušenosti víme, že kvalitní komunita andělských investorů s různými zkušenostmi dokáže mnohdy více než velký VC fond,“ doplnil na závěr Ciffra.

  • Našli jste v článku chybu?