Menu Zavřít

Kolik stojí krev? Zdravotní pojišťovny za ni platí stamiliony ročně

19. 6. 2017
Autor: Profimedia.cz

Dárci krve dostanou od zdravotních pojišťoven různě vysoké finanční příspěvky a další benefity, ale jaká je cena transfuzních přípravků, které se dělají z darované krve? Co v tomto případě hradí pojišťovny, když zdrojem je „bezplatně“ získaná krev od dárců? Částky od pojišťoven jsou poměrně vysoké, pohybují se v řádech stamilionů korun ročně. Například celkové náklady jen u VZP za transfuzní přípravky z krve dárců loni dosáhly 880 milionů korun.

Předem je třeba vědět, že transfuzní přípravky z krve od dárců vyrábějí přímo jednotlivá transfuzní oddělení. Své výrobky dodají odběratelům, ať už v rámci svého vlastního zdravotnického zařízení, nebo mimo ně, a pojišťovna je uhradí až po podání pacientovi jako zvlášť účtovaný materiál.Úhrady ze zdravotního pojištění, tedy výše částek, které hradí zdravotní pojišťovny, jsou stanoveny Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

Při klasickém darování plné krve je odebráno 450 ml krve a odběr lze absolvovat maximálně čtyřikrát ročně. Tato varianta je stále nejčastější, ovšem je možno odebrat i jen jednotlivé složky krve. K tomu slouží přístroj zvaný separátor a proces, při němž se zbylá část krve vrací do těla dárce, se nazývá aferéza.


Přečtěte si:

Výdaje na zdravotní služby vzrostou o šest procent na 267 miliard

Ilustrační foto


Odebírají se tak například krevní destičky, kdy odběr lze absolvovat znovu zhruba po měsíci, pokud jsou jejich hodnoty v krevním obraze nad požadovanou hranicí. Lze také samostatně darovat krevní plazmu, která následně slouží k výrobě řady léčivých přípravků.

Nejdražší jsou krevní destičky

V rozporu s běžnou představou není příliš často užívaná plná krev, ale jednotlivé krevní složky, což je pro pacienta účelnější i bezpečnější.

„Za transfuzní jednotku plné krve hradí pojišťovny 1406,61 koruny, u erytrocytů (červené krvinky) je to stejná částka, ale například transfuzní jednotka erytrocytů zbavených podílu leukocytů (bílé krvinky) je nákladově i pracností náročnější, což se promítá do úhrady, která představuje 2159,57 Kč,“ vysvětluje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Trombocyty (krevní destičky) z plné krve mají stanovenou úhradu za jednu transfuzní jednotku ve výši 1451,48 Kč, avšak k tomu, aby jejich podání mělo pro pacienta léčebný efekt, je potřeba takových jednotek alespoň šest.

Trombocyty z aferézy představují z jednoho odběru plnou léčebnou dávku, proto je ovšem úhrada ve výši 8655,19 Kč. Za transfuzní jednotku plazmy pro klinické použití hradí pojišťovny 1211,61 Kč.

„Nejvyšší úhrady jsou stanoveny pro transfuzní přípravky náročné na přípravu. Nejdražší jsou trombocyty z aferézy deleukotizované, kde pojišťovna za jednu transfuzní jednotku hradí 15 050,09 Kč. Celkové náklady VZP za transfuzní přípravky z krve dárců v roce 2016 byly zhruba 880 milionů korun,“ dodává mluvčí VZP.

bitcoin_skoleni

Jaké odměny a benefity nabízejí zdravotní pojišťovny dárcům krve a kostní dřeně v roce 2017
VZP nabízí dárcům krve a kostní dřeně příspěvek až 1000 Kč na rekondiční aktivity a léčivé přípravky a až 35 dnů cestovního pojištění zdarma
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR poskytuje dárcům krve a kostní dřeně příspěvek až 6000 Kč a další finanční příspěvky v rámci preventivních programů.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna poskytuje dárcům krve a kostní dřeně příspěvek až 6000 Kč a další finanční příspěvky v rámci preventivních programů.
OZP – Oborová zdravotní pojišťovna nabízí dárcům krve a kostní dřeně příspěvek až 3000 Kč a další finanční příspěvky v rámci preventivních programů.
Vojenská zdravotní pojišťovna poskytuje dárcům krve a kostní dřeně příspěvek až 2000 Kč a další finanční příspěvky v rámci programu preventivní zdravotní péče
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda poskytuje dárcům krve a kostní dřeně finanční příspěvek až 3000 Kč a až 30 dnů cestovního pojištění zdarma.
Revírní bratrské pokladna poskytuje v roce 2017 dárcům krve a kostní dřeně příspěvek až 2000 Kč a další finanční příspěvky v rámci bonusových programů a preventivních balíčků

Zdroj: www.prodarce.cz


Čtěte také:

Miliardoví tajnůstkáři: stát se neumí bránit vývozu léků

Lékárny v tuzemsku loni utržily 73 miliard korun. Zisk rostl meziročně o 7,5 procenta

Další naděje na léčbu Alzheimera se rozplynula


  • Našli jste v článku chybu?