Menu Zavřít

KOLIK STOJÍ ZLATO

27. 7. 2020
Autor: Euro.cz

V ČNB kvete byznys s výrobou pamětních mincí Komentář Zatímco ještě letos v květnu centrální banka držela 0,252 milionu trojských uncí zlata, ke konci června už to bylo 0,291 milionu. V přepočtu jde o zvýšení rezerv o 1,2 tuny zlata.

Pokud by ČNB nakoupila zlato v tomto objemu, jednalo by se o nákup za 1,5 miliardy korun. Centrální banka ovšem neuvedla, kolik zlata a za jakou cenu nakupovala, nad rámec svých výročních zpráv totiž parametry správy devizových rezerv nekomentuje.

Přesnější by tedy bylo napsat, že ČNB možná nakoupila ještě víc zlata, než o kolik vzrostly rezervy, protože také mohla nějaké zlato spotřebovat na výrobu mincí.

A právě výroba mincí je v centrální bance kvetoucí byznys. Kvetoucí ve smyslu množství spotřebovaného zlata. O efektivitě bychom mohli diskutovat.

Právě kvůli výrobě mincí totiž mizejí z trezoru ČNB každý rok stovky kilogramů zlata. Například loni se rezervy snížily o 764 kilogramů. A třeba letos v únoru se zlaté rezervy snížily o dalších 155,5 kilogramu zlata. Opravdu je nutné vyrábět tolik mincí?

A to v době, kdy cena zlata láme jeden rekord za druhým a jeho dokoupení tedy vyjde pěkně draho? Zvlášť pokud ho centrální banka nakupuje jen proto, aby mohla vyrábět mince.

ČNB totiž říká, že nakupuje pouze pro zajištění hladké emise zlatých pamětních mincí. A také pro případ, že by snad Česko vstoupilo do Evropské měnové unie, s tím jsou totiž spojené závazky převodu určitého množství zlata do kapitálu Evropské centrální banky.

„Podíl zlata na celkových devizových rezervách ČNB zůstane i nadále nízký, protože CˇNB tuto komoditu dlouhodobě nepovažuje za optimální nástroj pro devizové rezervy moderních centrálních bank,“ ujišťuje šéfka komunikace ČNB Markéta Fišerová.

Kdo by si nyní myslel, že draze nakoupené zlato prodraží výrobu mincí, ten by se mýlil. Centrální banka totiž účetně eviduje zlato v historických cenách 61,69 koruny za gram. V současné době je cena zlata někde na dvaadvacetinásobku. Dokud tedy bude ČNB spotřebovávat na mince „staré“ zlato z minulosti, ztráty v číslech nehledejte.

Zatímco totiž účetně ČNB loni spotřebovala zlato za 47 milionů korun a oproti tomu za prodej numismatického materiálu v roce 2019 inkasovala 551 milionů korun, reálně spotřebovala zlato s tržní hodnotou přes 800 milionů korun. V dnešní době už jsou to ale asi jen drobné.

WT100

O autorovi| Petra Jaroměřská, jaromerska@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?