Menu Zavřít

Kolísání ropy láká investorské nováčky. Spekuluje i mládež

31. 5. 2016
Autor: Redakce

Z ropy se stalo horké investiční zboží. Neustálé výkyvy černého zlata přitáhly řadu individuálních investorů, kteří se komoditám dosud vyhýbali. Mezi nimi také úplné nováčky včetně žen a mladých mužů z generace Y, kteří přišli na chuť krátkodobým spekulacím na komoditu, která na začátku roku klesla na třináctileté minimum.

Ropa se minulý týden poprvé po více než půl roce vrátila nad 50 dolarů za barel. Jen na chvíli, aktuálně se obchoduje (severomořský Brent i severoamerická WTI) opět mírně pod touto psychologickou hranicí. Důvodem byly mimo jiné zprávy o poklesu zásob ropy v USA nebo požáry v kanadské Albertě.

Takové zprávy mají pochopitelně vliv na cenu ropy a v poslední době jich přicházelo z USA nebo OPEC mnoho. Kolísavost přilákala na trhy hlavně spekulanty, kteří sázejí na krátkodobé pohyby cen ropy skrze futures kontrakty na amerických burzách. Mezi nimi jsou překvapivě také ženy, jak ukazuje deník Wall Street Journal (WSJ). Ženy přitom obecně investují více dlouhodobě a do méně rizikových produktů než muži.

„Kolísání je poslední dobou gigantické,“ prohlásila pro WSJ Erika Cajicová. 45letá matka dvou dětí z Ontaria je nováčkem na burze s ropou. Přivedly ji k tomu zprávy o požárech v Albertě počátkem května a ze svého notebooku tak vsadila na růst cen ropy. Během čtyř dnů vydělala asi 500 kanadských dolarů (přes devět tisíc korun).

Vývoj severoamerické ropy WTI

Vedle žen druhou výraznou skupinou jsou pak mladí muži z generace Y. „Říkal jsem si, že tam hodím pár stovek dolarů a vyzkouším to,“ říká šestadvacetiletý Matt Krasnoff z New Yorku, který investuje od minulého roku.

Loni zlákala ropa také 25letého Granta Heimera z Dallasu. „Ropa mi zkrátka dávala velký smysl,“ říká Heimer, který předtím investoval výhradně do akcií. I on je u ropy krátkodobým spekulantem, nikdy nedržel pozici více než pět dní. „Jsem opatrný. Je to velmi lákavé pro někoho, jako jsem já, kdo má rád malé riziko a má málo času.“

Podle americké burzovní společnosti CME Group, na jejíchž burzách se obchoduje nejvíce ropných futures kontraktů, je ropa letos druhým nejoblíbenějším kontraktem po indexu S&P 500 mezi běžnými investory. Ti tvoří asi deset procent obchodů, zbytek obstarávají institucionální investoři. Začátkem března obchodování s ropnými futures kontrakty (15 nejrozšířenějšími) dosáhlo rekordu, když se zobchodovalo v objemu 8,5 miliard dolarů. Jen o půl miliardy méně se obchodovalo minulou středu.

Někteří investoři se již u ropy dokázali spálit. Zatímco Cajicová vydělala, Krasnoff prodělal a po několika měsících se vrátil k investování do technologií, kterému se věnoval předtím a mnohem více mu prý rozumí. „Na konci jsem si uvědomil, že nemám dostatečné informace,“ prozradil.


Čtěte dále:

Lidé z generace Y investují opačně než jejich rodiče

bitcoin_skoleni

Levná ropa trápí Boeing. Dreamlinery nejdou na odbyt

Hedgeové fondy pod tlakem, Buffett svou sázku zatím vyhrává

  • Našli jste v článku chybu?