Menu Zavřít

Komárek pátrá v Arábii

29. 6. 2006
Autor: Euro.cz

Čeští těžaři zamířili na jemenská ropná pole

Český podnikatel Karel Komárek rozšíří své těžařské aktivity. Tentokrát se zaměřil na ropný a plynařský trh v Jemenu. V polovině června uzavřela společnost MND Exploration and Production, která patří do Komárkovy skupiny K&K Capital Group, dohodu o kapitálovém vstupu do tří průzkumných licencí na území Jemenu s australskou společností Oil Search. Komárkova společnost získala podíly na dvou pevninských blocích a na jednom mořském. Na každém z nich vlastní od čtyř do dvanácti procent. Každý z bloků se rozprostírá v jiném geologickém bazénu. Týdeníku EURO tuto informaci potvrdil Miroslav Jestřabík, ředitel divize Oil & Gas Holding ze skupiny K&K Capital Group.

bitcoin školení listopad 24

První čtyři ===== vrty =====

„Náš vstup do průzkumných licencí v Jemenu si v následujících osmnácti měsících vyžádá investici třiceti milionů dolarů, kterou budeme financovat z vlastních zdrojů. Žádné banky na světě totiž aktivity spojené s průzkumem těžby ropy a zemního plynu nefinancují, neboť jsou pro ně příliš rizikové. Financování z vlastních zdrojů si můžeme dovolit proto, že naše společnost Moravské naftové doly byla v posledních letech mimořádně ekonomicky úspěšná. Zejména díky rostoucím cenám ropy jsme v loňském roce dosáhli hrubého zisku přes tři miliardy korun,“ říká Miroslav Jestřabík, který je zároveň předsedou představenstva Moravských naftových dolů.
Operujícím partnerem na všech třech blocích je australská společnost Oil Search a dalšími partnery české firmy v konsorciu jsou kuvajtská firma Kufpec a turecká PetOil. K&K Capital Group vstupuje do konsorcia nejen kapitálově, ale do Jemenu bude vysílat i své specialisty a připravuje otevření tamního zastoupení.
V současné době byly zahájeny přípravné práce na čtyři průzkumné vrty, jejichž výsledky by měly být známy do konce příštího roku. Pravděpodobnost objevení komerčně využitelného ložiska při prvním vrtu je podle Jestřabíka patnáct procent. Pokud se ukáže, že vrty nejsou komerčně využitelné, plánuje konsorcium provést na každém bloku ještě minimálně jeden další.
Náklady na jeden vrt na moři se pohybují mezi dvaceti až dvaceti pěti miliony dolarů a na jeden suchozemský mezi šesti až osmi miliony dolarů. „Jednou z komplikací při průzkumu jsou čekací doby na uvolnění vrtných souprav. Vzhledem k vysokým cenám ropy je mezi těžaři velký zájem o průzkum nových oblastí, a tak na zařízení pro podmořský vrt naše konsorcium čeká už déle než rok,“ říká Miroslav Jestřabík.

Bavorsko, Rusko, Súdán...

Skupina K&K Capital Group, do níž kromě MND Exploration and Production a Moravských naftových dolů patří též například společnosti SPP Bohemia a EuropGas, těží ročně 300 000 tun ropy v Česku. Srovnatelné množství „černého zlata“ vytěží rovněž mimo republiku.
Ze zahraničních aktivit je však zatím nejvýznamnější těžba zemního plynu v Pákistánu, kde má K&K Capital Group osmiprocentní podíl na ložisku Sawan a čtyřicetiprocentní podíl na průzkumné licenci na ložisku Ziarat. V Sawanu se již těží tři roky, přičemž těžitelné zásoby jsou odhadovány na padesát miliard kubíků plynu. Operujícím partnerem je tam společnost OMV.
Další lokalitou, kde má K&K Capital Group již koupen podíl na průzkumných licencích, je jižní Bavorsko. První průzkumný vrt by měl být na jihu Německa vyhlouben ještě v letošním roce. Průzkumnou licenci si komárkovci koupili i v Rumunsku. Skupina plánuje i další expanzi do zahraničí a v horizontu pěti let hodlá zdesateronásobit objem těžby. Kromě Pákistánu a Jemenu se soustředí na země bývalého Sovětského svazu (Rusko a Ukrajina) a na severní Afriku (Egypt a Súdán). Objem ropy a zemního plynu vytěžených v České republice by měl zůstat na stávající úrovni, ale zatímco to nyní představuje polovinu z celkové produkce skupiny, do budoucna by domácí podíl měl klesnout na deset procent.

  • Našli jste v článku chybu?