Menu Zavřít

Komárek v Sanopzu

23. 4. 2018
Autor: Euro.cz

Architektura Místo sanatoria zasloužilých straníků luxusní rezidence

Developerská skupina KKCG Real Estate Karla Komárka obohatí podle informací týdeníku Euro pátou pražskou městskou část o nevšední architekturu. Pro přestavbu objektu Sanopzu známého v minulosti jako sanatorium pro komunistické pohlaváry na luxusní rezidence údajně najala nizozemského architekta Winyho Masse, který zde navrhl komplex působící jako šachovnicově postavené krabičky od sirek. „Působivé, ale ekonomicky poněkud nesmyslné, zdá se,“ uvedl zdroj, který měl možnost výkres vidět. Společnost KKCG na otázky týdeníku Euro neodpověděla.

Objekt má bohatou minulost. Hlavní budovu postavil v roce 1921 Bakulův ústav pro výchovu životem a prací, který se odštěpil od Jedličkova ústavu, aby své svěřence vedl k větší samostatnosti. V roce 1933 budovu stát zabavil a udělal z ní Sanatorium poštovních zaměstnanců, známé spíš pod zkratkou Sanopz. Mělo to být středostavovské zařízení pro nejširší a nejpotřebnější veřejnost za podpory I. pražské nemocenské pokladny obchodních zřízenců a úředníků. V letech 1950 až 1952 budova sloužila jako žloutenkové oddělení motolské nemocnice a po přestavbě od roku 1955 jako poliklinika Státního sanatoria, určeného pro léčbu prominentních státních a stranických funkcionářů.

bitcoin_skoleni

Až do června roku 1989, kdy se Státní sanatorium odstěhovalo na druhý konec Smíchova do nové budovy Na Homolce, byla perfektně udržovaná. Po sametové revoluci mělo areál Na Cihlářce v nájmu několik zdravotnických zařízení, usiloval o něj také pražský magistrát – jeho zdravotní a sociální výbor v něm chtěl zřídit sanatorium pro starší lidi s psychickými poruchami. Radnice Prahy 5 ale měla jiné plány – legendární starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) jej prodal ostravské firmě, která figurovala i v dalších podezřelých obchodech nezapomenutelného politika.

Hlavní budovu postavil v roce 1921 Bakulův ústav pro výchovu životem a prací, který se odštěpil od Jedličkova ústavu, aby své svěřence vedl k větší samostatnosti.

  • Našli jste v článku chybu?