Menu Zavřít

Komáři se ženili

25. 11. 2005
Autor: Euro.cz

Karel Komárek chtěl koupit i Třinecké železárny

Podnikatel Karel Komárek mladší rád kupuje firmy, což je o něm všeobecně známo. V poslední době jsou u něj značně populární strojírenské a hutní společnosti ze severu Moravy. Letos v létě se pokusil ovládnout Třinecké železárny. S nabídkou, zda mu nechtějí prodat své podíly, oslovil akcionáře oceláren, firmu Moravia Steel. Neúspěšně. Majitelé hutí jej - slušně řečeno - odmítli. Komárkovi nemohou zapomenout některé obchody mezi Třineckými železárnami a jím ovládanou společností ŽDB.

Další štace Vítkovice.

Nevadí, řekl si zřejmě Komárek a zkusil štěstí jen o pár kilometrů dál, ve Vítkovicích. Tentokrát úspěšně. S Davidem Beranem a Petrem Novotným podepsal počátkem listopadu smlouvu o koupi padesáti procent akcií ve společnosti Vítkovice Holding. Beran prodal Komárkově firmě Industrial Group Holding KKCG 45 procent akcií strojírenské firmy a Novotný pět procent. Cenu transakce zúčastněné strany nezveřejnily. Komárek v tiskovém prohlášení pouze uvedl, že nákup financoval z vlastních zdrojů. Podíl zatím ani fyzicky nevlastní, transakci musí totiž schválit antimonopolní orgán Evropské komise.

Naštvaný Světlík.

Prodej akcií rozladil šéfa společnosti Vítkovice Holding Jana Světlíka, který ovládá ve firmě 45 procent akcií a svůj podíl získal v privatizaci. Světlík tvrdí, že měl na základě akcionářských smluv na podíly v holdingu předkupní právo, pokud by se někdo rozhodl svůj podíl ve Vítkovice Holding prodat, měl ho nejdříve nabídnout jemu. „Bývalí investoři o mém zájmu věděli. S Beranem jsme se dohodli, že bude možné akcie koupit v horizontu pěti let. Dohodu jsem považoval za závaznou a na odkup jsem se připravoval. Udivilo mne, že pánové dohodu nectili, a aniž mne kontaktovali, prodali akcie mimo skupinu,“ popsal akciovou rošádu Světlík. Zdroje blízké vedení Vítkovice Holding týdeník EURO upozornily, že se Světlík snaží všemi dostupnými prostředky prodej akcií zvrátit. Jednou z možností je i napadnout transakci u soudu. „Mojí prioritou je konstruktivní řešení, na soud se lze obrátit v případě, že ztroskotají poslední pokusy,“ nastínil další plány Světlík. V tomto případě možná ani soud transakci nezvrátí. Novotný před časem v médiích upozornil, že žádné akcionářské smlouvy, které by zaručovaly předkupní právo, se Světlíkem nepodepsal. Obdobně reagoval i Beran.

Akcionářská roztržka.

Prodejem akcií Vítkovice Holding vyvrcholil několikaměsíční spor mezi Beranem a Novotným na jedné straně a Světlíkem na druhé. Beran s Novotným tvrdí, že prodejem svých podílů v holdingu Komárkovi vyjádřili svůj nesouhlas s praktikami předsedy představenstva firmy Jana Světlíka. Spor údajně vyvrcholil poté, co se posledně jmenovaný snažil ovládnout firmu navzdory akcionářské smlouvě. „Nesouhlasíme s praktikami, dle našeho názoru poškozujícími minoritní akcionáře ve společnostech skupiny Vítkovice Holding a chceme se tímto krokem od těchto způsobů distancovat,“ napsali Novotný s Beranem ve společném prohlášení.

bitcoin školení listopad 24

A zase ty hutě.

Světlík s nimi nesouhlasí. Tvrdí, že se s Beranem a Novotným neshodl v tom, zda podat žalobu na neplatnost smlouvy o převodu akcií firmy Vítkovice Steel na společnost Osinek. „Půl roku žiji pod silným tlakem, aby Vítkovice žalobou napadly prodej Vítkovice Steel a snažily se vrátit věci před rok 2002, kdy v rámci vyrovnání tuto huť v tendru odprodaly za nejvyšší nabízenou cenu Osinku .Vítkovice na tom v roce 2002 vydělaly, žalobou by poškodily především samy sebe. Nedovedu si představit, že bychom napadli proces vyrovnání, zpochybnili prodej Vítkovice Steel a přitom nenesli zničující finanční následky,“ konstatoval Světlík. Jinými slovy: Beran s Novotným chtěli prostřednictvím soudu získat zpět do holdingu firmu Vítkovice Steel. Osinku, který za ocelárny tehdy zaplatil přes tři miliardy korun, by jeho peníze vrátili. Poté měl následovat prodej oceláren zcela v režii Vítkovice Holding. Firma by na transakci vydělala několik miliard korun.

Přikoupil akcie.

Komárek sice oznámil koupi akcií Vítkovice Holding, Světlík však minimálně v několika dalších týdnech bude mít na chod firmy takový vliv, jako nikdy před tím. Komárek totiž do doby, než Evropská komise transakci schválí, nemůže ve firmě uplatnit svá akcionářská práva a Beran s Novotným se jich podpisem kupní smlouvy vzdali. Světlík navíc kontroluje představenstvo holdingu, až na jednu výjimku, kterou je Novotný, v něm má své lidi. Komárek však i tak bude moci dohlížet na to, co se děje, alespoň v části uskupení. Před několika měsíci totiž koupil deset procent Vítkovice, a. s. „Zřejmě přes svoji makléřskou firmu Atlantik FT. Ta v roce 2004 vykupovala akcie od minoritních akcionářů,“ sdělil týdeníku EURO zdroj blízký vedení strojírenské firmy. Vítkovice, a. s., jsou dceřinou firmou Vítkovice Holding. Pod Vítkovice spadají mimo jiné Vítkovice Heavy Machinery. Komárek nechce své aktivity ve společnosti Vítkovice Holding komentovat. Prostřednictvím své mluvčí pouze vzkázal, že vše co chce sdělit, je obsaženo v tiskové zprávě.

  • Našli jste v článku chybu?