Menu Zavřít

Komárkova Sazka znovu zvažuje vstup na burzu. Stát by se tak mohlo v druhé polovině letošního roku, píše agentura Bloomberg

9. 7. 2021
Autor: KKCG
  • Podle zpravodajské agentury Bloomberg si vedení Sazky opět pohrává s myšlenkou vstoupit na londýnskou burzu

  • Vedou jej k tomu aktuálně příznivé podmínky na trzích i problematický rok 2020, v jehož důsledku byl byznys Sazky v několika zemích, kde působí, značně omezen

  • Společnost je součástí nadnárodní investiční skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka


O možnosti stát se veřejně obchodovanou společností vedení Sazky v minulosti již uvažovalo. A to konkrétně v roce 2017. Svůj záměr tehdy konzultovalo hned několika s bankami, přičemž v úvahu připadal vstup na akciovou burzu v Londýně, připomíná Bloomberg. Vzhledem ke zhoršujícím se podmínkám na trhu, zejména rostoucím úrokovým sazbám, od něj ale firma nakonec upustila.

Nyní by každopádně mohla svoji dřívější snahu dotáhnout do zdárného konce. Minimálně proto, že aktuální tržní situace k tomuto kroku doslova vybízí, jak vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda.

Zisk Sazka Group ve čtvrtletí klesl o polovinu. Na vině je koronavirus
Přečtěte si také:

Zisk Sazka Group ve čtvrtletí klesl o polovinu. Na vině je koronavirus

„Na burze by své akcie mohla Sazka upsat ve druhé polovině letošního roku,“ míní Kovanda. V úvahu podle něj opět připadá právě burza londýnská. „Využila by tak vysoce příznivých podmínek, které nyní na trzích panují. Navyšování kapitálu prostřednictvím veřejné emise akcií je nyní zvláště atraktivní v porovnání s bankovním financováním díky extrémně expanzivní měnové politice světově významných centrálních bank a díky post-pandemickému ekonomickému zotavování,“ dodává.

Na Sazku, která platí za nejstarší loterijní společnost v Česku, ale která zároveň působí i v několika dalších evropských zemích, probíhající koronavirová pandemie tvrdě dolehla. Obzvláště nepříjemné pro ni podle Kovandy bylo zavření poboček její sázkové kanceláře OPAP v Řecku a také dalších v Itálii (kromě toho provozuje sázkové kanceláře ještě v Rakousku a na Kypru).

Z pohledu výnosů si Sazka během loňska polepšila, neboť jí meziročně vzrostly o 13,6 procenta na 8,85 miliardy dolarů. Její čistý zisk se nicméně za stejné období snížil o téměř čtvrtinu, to když klesl na úroveň 1,24 miliardy korun.

Našly by každopádně i některé světlé momenty pandemického roku 2020 – například obří investice v hodnotě půl miliardy dolarů, kterou Komárkova společnost získala od americké skupiny Appolo Global Management.

Miliardář s klavíry

Jak připomínají České noviny, Sazka si v tuzemsku na trhu loterií a podobných her drží více než 90procentní podíl. Jejím hlavním produktem je dobře známá Sportka, která se losuje celkem třikrát týdně.

Sám Komárek platil podle magazínu Forbes v roce 2020 za pátého nejbohatšího Čecha vůbec s majetkem v hodnotě 71 miliard korun. Se svou KKCG je vedle zmíněné loterie aktivní rovněž na poli energetiky, IT a realit.

bitcoin školení listopad 24

Miliardář Komárek se zbavil další firmy. Jeho KKCG prodala největšího českého provozovatele call center
Přečtěte si také:

Miliardář Komárek se zbavil další firmy. Jeho KKCG prodala největšího českého provozovatele call center

Během loňska se jméno dvaapadesátiletého rodáka z Hodonína nejčastěji skloňovalo v souvislosti se spontánním odkoupením 11 klavírů hradecké společnosti Petrof, jež měly původně putovat do Číny, ale které Peking v návaznosti na srpnovou návštěvu šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu nakonec odmítnul. Zmíněné hudební nástroje začal následně Komárek společně se svou ženou rozdávat do českých uměleckých škol a dalších hudebních spolků. Po ničivém tornádu na Hodonínsku, které postihlo i jeho Moravské naftové doly, miliardář oznámil, že na odstraňování následků věnuje „nejméně“ 150 milionů korun.

  • Našli jste v článku chybu?