Menu Zavřít

Komentář: Policajti ve vápně

19. 5. 2017
Autor: Hynek Gloss

Byla by z toho docela dobrá komedie ve stylu těch s Belmondem. Alespoň podle nedořečených náznaků, jimiž se minulý týden hemžila média.

Poněkud zlobivý kluk a milovník fotbalu Pelta randí s náměstkyní ministryně školství v pronajatém bytě a nasazuje veškeré síly svého stárnoucího těla k získání dostatečných státních dotací „klukům fotbalistickejm“ na trenky a na kopačky. Nicméně náměstkyně žije hluboce emocionální druhý život se svou nadřízenou ministryní v jiném bytě. O té pro změnu běhají drby, že udržuje poněkud nadstandardní vztahy zase se svým nadřízeným - premiérem.

Fotbalový šíbr, zábavný padouch a ódéesák se tak dostává do poněkud příbuzenského vztahu se socialistickým a zcela nudným předsedou vlády jako jakýsi švagr z druhého kolena.

Škoda, že tato crazy story zaujala místo filmařů policajty. A ti se podle všeho rozhodli natočit svou vlastní verzi, která zatím podle dostupných informací až příliš připomíná dosavadní propadáky promítané momentálně pod názvy Kabelky Jany Nagyové a Vinař Rath.

Mirku, kamaráde

Nežijeme v iluzích, že peníze plynoucí do sportu a rozdělované sportovními bafuňáři jsou křišťálově čisté. Přinejmenším od dob kauzy Ivánku, kamaráde je i největším naivům jasné, že sportovní byznys má svá „specifická“ pravidla. Nicméně zatím nic nenasvědčuje tomu, že by naši elitní detektivové tentokrát padoucha chytili za ruku, alespoň tak jako hejtmana Ratha s pověstnou krabicí vína.

Přesvědčovat politiky i státní úředníky, že ten či onen sportovní projekt zaslouží státní podporu a tučnou dotaci, je totiž celkem pochopitelnou náplní práce sportovního bafuňáře. A j e to práce pro sportovní organizace absolutně nezbytná, zejména poté, co před pár lety stát zavřel penězovod z hazardního průmyslu.

Jasně. Bylo to nezbytné a hazardní firmy volná pravidla v dost masovém rozsahu zneužívaly. Nicméně změna, kdy výnosy z hazardu procházejí přerozdělením přes ručičky úředníků, vede nevyhnutelně k tomu, že zde bude snaha tyhle ručičky pěkně pozlatit.

Rozdělování dotací přitom není svázáno zákonem, jako jsou třeba veřejné zakázky. Dává velký prostor pro politické rozhodování a politické priority vlády. Je také formulováno jako vládní program podpory nevládních organizací, což je pochopitelné, a není možné, aby to bylo nějak svázáno zákonnou normou.

Poučení policisté

Zatím však není ze strany orgánů činných v trestním řízení ani náznak podezření, že by ty ručičky Pelta skutečně pozlacoval. O osobním prospěchu se nemluví, a když tak jen o tom, že si Pelta lobbováním zajišťoval své znovuzvolení do čela Fotbalové asociace ČR.

Ale třeba to bude tentokrát jinak. Každopádně zásah proti fotbalovému bossovi vyvolává pozornost veřejnosti v rozsahu srovnatelném snad jen se čtyři roky starou razií na Úřadu vlády. Poučení policisté tak zatím nesvolávají tiskovky a neužívají si mediální slávy.

Každopádně zapojení známého socialistického politika Karla Březiny a jednoho z nejvlivnějších advokátů a bývalého poslance Miroslava Jansty, který má rozsáhlé kontakty v politice, vyvolávají nepříjemné asociace s dalšími účelovými politickými kauzami. Z nich jsou nyní spíše frašky než zábavné belmondovské komedie.

Čtěte dále:

Peltovi se ve vazbě přitížilo, byl převezen do brněnské nemocnice

bitcoin školení listopad 24

Fotbal může přijít o sponzory. Ozvaly se Fortuna a Gambrinus

Národní rada pro sport chce od fotbalové asociace zprávu o financování


  • Našli jste v článku chybu?