Menu Zavřít

Komentář: Šmírování ministra vnitra? Spíš útok na šéfa rozvědky

10. 3. 2017
Autor: Luboš Wišniewski

Vojenské zpravodajství sleduje ministra vnitra. Takovou informaci před několika dny posunuli lidé z okolí aparátu ministra vnitra Milana Chovance některým českým médiím. Pokus o vytvoření kauzy „Nagyová 2“ se zcela nevyvedl, ale část médií naletěla Chovancovým spindoktorům, že cílem vojenské agentury měl být ministr.

Ochranka ústavních činitelů u vily v pražské Fetrovské ulici, kterou ministr občas využívá, minulý týden zadržela muže, který si fotografoval okolí. Ten se ochrance legitimoval jako příslušník Vojenského zpravodajství a policista začal incident řešit. Na místo proto přijel nadřízený zpravodajce i šéf Ochranné služby Jiří Komorous.

Zúčastnění podle informací týdeníku Euro nahlédli do pořízených fotografií a konstatovali, že ani na jedné není ministerská vila. Poblíž budovy vnitra je několik velvyslanectví, právě jedno z nich mohlo být podle informací ze zpravodajské komunity cílem přípravy na sledování, objevily se i informace o zájmové osobě ze sousedství „vnitrácké“ vily.

Jenže po krátkém čase začali lidé z okolí ministra Chovance překvapivě šířit informaci, že byl jejich ministr špehován vojenskou tajnou službou. Záležitost se dostala až na stůl Bezpečnostní rady státu a bude se jí zabývat i Stálá komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství.

Čtěte o úniku informací CIA:

WikiLeaks: CIA se při hackování umí vydávat za Rusy

Emblém CIA

„Kategoricky vylučuji, že by Vojenské zpravodajství sledovalo pana ministra nebo jeho dům,” tvrdí šéf vojenské služby Jan Beroun. Případ je podle informací týdeníku Euro řádně zadokumentovaný, včetně následného konfliktu s policejní ochrankou. Ministr obrany Martin Stropnický označil spekulace o možném sledování Chovance armádní rozvědkou za absurdní, voják plnil na místě služební úkol. „Nemístné a křečovité žertování kolegy Stropnického prozrazuje buď jeho nervozitu, nebo že dostal špatný scénář,“ živil ovšem v mezičase špionážní zápletku Milan Chovanec.

Případ se zdá být jasný, ale pár otázek před zasedáním kontrolní komise ještě zodpovězeno nebylo. Jak to, že rozvědčík při své práci netušil, komu poblíž stojící vila patří, když se dá její vlastník, ministerstvo vnitra, snadno dohledat na internetu? Jak to, že vojáci z taktických důvodů ministerstvo vnitra pro jistotu neinformovali o operaci poblíž vily? Nebo také proč se zpravodajce policii legitimoval a přiznal se k práci v tajné službě?

Podle informací týdeníku Euro vojáci incident poslancům bez potíží vysvětlí. Pak už zbývá objasnit, kdo ohledně incidentu před Eliášovou vilou v Dejvicích lhal a proč? Po takzvané kauze Libanon (únos pětice Čechů v údolí Bikká) je to totiž už druhý tvrdý útok na šéfa vojenských zpravodajců Jana Berouna.

bitcoin_skoleni

Čtěte také:

Babiš s Chovancem zvýší platy policistů, hasičů i celníků o desetinu

„Typ“ Jindrák. Na Hrad míří bývalý agent vojenské rozvědky

Rudolf Jindrák


  • Našli jste v článku chybu?