Menu Zavřít

Komentář: Život na baterky

29. 7. 2017
Autor: Shutterstock

Kdysi rčení, že je něco „na baterky", znamenalo, že požadovaná funkčnost se dostavuje jen občas. Korespondovalo to s nespolehlivostí přístrojů čerpajících energii ze stařičkých článků zalitých do asfaltu a zabalených do papíru, které čas od času vytekly a znehodnotily přístroj i přilehlé předměty. Dneska vám baterka v mobilu fakt nevyteče a život bez kabelů bereme tak nějak samozřejmě. A ono rčení cosi říká asi tak dnešním šedesátníkům.

Na baterky je totiž všechno a milovníci pokroku jsou v euforii. A součástí té euforie jsou i čeští inženýři a podnikatelé, kterým se daří docela úspěšně naskakovat do rozjíždějícího se vlaku nového průmyslového oboru.

Uhlířská víra

Tou hlavní změnou, kterou prožíváme v posledních letech, je, že už nejde o elektroniku a různé domácí strojky a stroječky od těch holicích po příklepové vrtačky, ale o skutečné skladování energie a posun elektřiny do silniční dopravy. Upřímně řečeno je trochu otázkou, zda zrovna nad tímto pokrokem nějak jásat, protože je především plodem čehosi, čemu se dříve říkalo plánování vědecko-technického pokroku.


Přečtěte si, proč Češi do baterií střílejí:

Česká baterie budoucnosti

 Natvrdo. Prototypy baterií vývojáři podrobují zkratům i hrubému násilí - střílejí na ně ze samopalů, mlátí do nich bouracím kladivem i krumpáčem nebo je i navrtávají či na ně najíždějí náklaďákem


Za účelem řízení teploty zeměkoule investují vlády nepředstavitelné finanční prostředky zabavené vlastním občanům do zcela revoluční změny toho, jak lidstvo vyrábí a distribuuje energii. Zda se podaří tu teplotu skutečně kočírovat, je krajně nejasné. Naopak zcela jasné je, že zde vznikl obří byznys z veřejných peněz. Víra v jeho budoucnost je vskutku uhlířská i u jinak opatrných finančních investorů, kteří za posledních pár let například vyhnali akcie amerického výrobce elektromobilů Tesla do astronomických výšin, přestože všechny dosavadní dostupné údaje o hospodaření jasně prokazují, že čím více extrémně drahých automobilů Tesla vyrobí a prodá, tím větší sekeru zasekne ve výsledovce.

O budoucnosti elektromobilů jako by nikdo nepochyboval a v Evropě už chystají některé země zákazy spalovacích motorů. Autíčka na baterku prý během pár let dramaticky zlevní, protože cena baterií rychle klesá.

Rána pro přírodu?

Nám všem škarohlídským pochybovačům o racionalitě obecného nadšení z pokroku lidstva nicméně aktuálně nahrála Světová banka svým varováním. Podle něj poptávka po drahých kovech, jež jsou nezbytné pro nové technologie v oblasti obnovitelných zdrojů a ukládání energie, může ohrozit životní prostředí nešetrnou těžbou, a fakticky tak sabotovat ten slavný boj s klimatickými změnami.

Poptávka po lithiových bateriích přitom má v následujících letech stoupnout až desetkrát. Takže onen skvělý byznys za veřejné peníze k deklarovanému cíli zřejmě až tak úplně nesměřuje.

Vývoj ceny lithia za poslední rok


source: tradingeconomics.com

MM25_AI

Svět samozřejmě není černobílý a technologický pokrok při skladování energií otevírá dveře i pro racionálnější a tržní energetická řešení. Nakonec jaderná energetika se už léta neobejde bez svých vlastních gigantických „baterek“ v podobě přečerpávacích elektráren. A tak přejeme i všem těm našim vynálezcům a producentům přes baterky hodně štěstí a dostatek lithia.

Investice do do těžby lithia v Krušných horách budou v řádech miliard

Související články:

Česká baterie budoucnosti

Zlatá horečka zachvátila dna oceánů. Bojuje se o vzácné kovy

Zaostřeno na lithium. Vláda schválila politiku pro nerostné suroviny

Velký byznys. Česko zažívá obrovský nárůst zájmu o výrobu li-ion baterií


  • Našli jste v článku chybu?