Reforma vinařství vyvolala nevoli i v některých velkých vinařských zemích
Reforma vinařství, oficiálně oznámená Evropskou komisí 4. července, může vyvolat v některých regionech scénáře až katastrofické. Celá záležitost přesto patrně nebude tak horká, jak se zprvu zdálo. Celkové ladění dokumentu je totiž natolik nešťastné, že vyvolalo nevoli i v některých velkých vinařských zemích.
Marion Fischer Boelová, komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova, je sice přesvědčena, že její návrh „oživí evropské vinařské odvětví a umožní Evropě oprávněně zaujmout místo největšího a nejlepšího výrobce vína na světě“, přesvědčit o tom producenty se jí ale nepodařilo. Koncepce totiž znamená zrušení nejrůznějších podpor, kupříkladu na destilaci vedlejších produktů. Prémie za vyklučení vinice se má zvýšit až na 7174 eur za hektar v prvním roce pětileté etapy (2008-2013) a 2938 eur v roce pátém. A to až do výše deseti procent celkové rozlohy vinic v té které zemi. Vpravdě drakonickým opatřením však je, zejména pro severní vinařské producenty, zákaz obohacování vína řepným cukrem. V souvislosti se zrušením podpory na obohacování moštem by mělo toto opatření nedozírný dopad na vinaře v Česku, a nejen zde.
V reakci na návrh komisařky Boelové se vytvořila skupina zemí, ve které jsou kromě Česka například i Německo, Rakousko, Maďarsko nebo Slovensko. Jejich představitelé jsou přesvědčeni, že budou schopni přijetí kontroverzního návrhu zabránit.