Menu Zavřít

Komplexní screening

14. 10. 2013
Autor: Euro.cz

Za dlouhý život je třeba zabojovat! Trendem moderní doby je dosáhnout úspěchu v práci i v rodině. Mnohdy ale práci věnujeme většinu svého času, jsme v neustálém stresu, nemáme čas ani sílu na koníčky a oddech. Problémem bývá i nepravidelná strava, přemíra kávy, kouření, sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu a jsme u příčiny tzv. civilizačních onemocnění. Jak organismu v tomto případě pomoci, jsme se zeptali primáře interního ambulantního a lůžkového oddělení doc. MUDr. Lubomíra Nováka, CSc., a klinické genetičky, primářky MUDr. Moniky Koudové z Kliniky GHC Praha.

* Pane primáři, zaklínadlem dnešní doby jsou civilizační choroby podpořené rychlým a mnohdy nezdravým životním stylem ve stresu, jehož důsledkem je náš zvyšující se biologický věk, laicky řečeno „opotřebovanost“. Lze se proti tomu bránit?

Určitě ano. Komplexní screening nabízí účinnou možnost, jak mít své tělo pod kontrolou. Jeho pomocí lze rozpoznat změny v organismu dávno před tím, než zaregistrujeme nějaké zjevné příznaky onemocnění. Většina změn a konfliktů odehrávajících se v psychické sféře jedince je spojena s větší či menší stresovou zátěží a reakcí organismu na ni. Laicky řečeno, stres se ukládá někde v nás. Důsledkem je vznik určitých degenerativních změn, které urychlují procesy stárnutí a zvyšují náš biologický věk. Tyto patologické změny bývají označovány též jako civilizační choroby. Riziko civilizačních chorob vyplývá ze změn látkové výměny na molekulární a buněčné úrovni. Tyto lze v časném stadiu diagnostikovat pouze cíleným víceoborovým vyšetřením zahrnujícím zejména specifické laboratorní i molekulárně-biologické metody. Takovým vyšetřením je právě komplexní screening prováděný Klinikou GHC Praha.

* Kde je počátek vzniku komplexního screeningu a co je jeho podstatou?

Vesmírná agentura NASA přinesla do běžného života mnoho vědeckých poznatků a produktů, myšlenka komplexního screeningu je jedna z nich. Vznikl v 80. letech minulého století, kdy byl VSCR (taktéž velký screening) použit pro rychlou a komplexní diagnostiku astronautů před vesmírnou zátěží. Podstatou screeningu je zjistit zdravotní stav organismu v klidových i zátěžových situacích a z výsledků stanovit optimální přístup k našemu tělu a tím včas reagovat na jeho signály. Komplexní screening nám přesně dokáže stanovit oblasti rizika i naše dispozice k civilizačním, případně i dalším onemocněním.

* Co si pod pojmem komplexní screening na Klinice GHC Praha máme představit a jak probíhá?

Komplexní screening je soubor diagnostických a vyšetřovacích postupů sestavený na základě nových poznatků moderní medicíny. Jedná se o ucelenou sadu vyšetření a odběrů, která trvá v rozmezí šesti až osmi hodin, tedy jeden den. Klient komfortně absolvuje všechna vyšetření, aniž by opustil budovu kliniky. Vyšetření zahrnuje odborné prohlídky z mnoha dílčích odborností – interní, kardiologická, chirurgická, neurologická, stomatologická, dermatologická, oční, ORL, urologická, pro ženy též gynekologická, včetně laboratorních ukazatelů (hematologické, imunologické i biochemické markery). Jsou prováděna i specifická vyšetření, která ukážou vznik volných radikálů v organismu (oxidační stres) a dispozici organismu se volným radikálům bránit. U celé řady nemocí probíhají změny metabolismu zpočátku pouze na buněčné či molekulární úrovni, což při využití genetiky a včasné laboratorní diagnóze přináší nezanedbatelné výhody možností, jak tyto změny včasnou léčbou ovlivnit.

* Pane primáři, komplexní screening můžeme tedy vnímat tak, že bereme osud do svých rukou a onemocněním budeme předcházet?

Určitě, komplexní screeening má být synonymem cílené prevence a správného stanovení léčby. Výsledky veškerých vyšetření jsou vyhodnocovány speciální metodikou, která zjistí naše individuální vrozené dispozice k civilizačním chorobám (prediktivně genetické vyšetření) současně s projevy těchto dispozic v našem těle a s klinickým obrazem onemocnění. Známe-li vrozenou dispozici a její charakter, lze vznik civilizačních chorob ovlivnit cíleně již na úrovni buněk či látkové výměny. Tento způsob individualizované prevence a léčby je základem personalizace medicíny v budoucnosti.

* Paní primářko, co nám „ukáže“ ke komplexnímu screeningu ještě genetické vyšetření GenScan®?

Komplexní screening a genetická analýza GenScan® se vzájemně vhodně doplňují. GenScan® je komplexní genetická analýza sestavená na základě nejnovějších poznatků molekulární genetiky. Obě vyšetření mají společného jmenovatele a tím je cílená prevence a léčba. Dříve odhadovali vrozenou dispozici lékaři pouze z rozboru rodinné anamnézy, ale v současné době již lze vyhodnotit riziko rozvoje určité choroby na základě analýzy DNA. Analýzou lze u zdravých nebo zjevně zdravých jedinců zjistit dispozice ke vzniku určitého onemocnění, nebo toto naopak vyloučit.

* Pane primáři, komu byste vyšetření doporučil?

bitcoin_skoleni

Komplexní screening má specifický význam jako prevence pro velmi zaměstnané, až přetížené osoby – například manažery, podnikatele atd. Dále pro osoby, které trpí nějakými chronickými potížemi, dlouhodobou únavou nebo přepracovaností. Komplexní screening je vhodné absolvovat i při zdánlivě banálních obtížích nejasného původu, po stránce preventivní indikace jej doporučujeme od 35 let věku, v případě existujících obtíží i dříve.

Klinika GHC Praha, Krakovská 8/581, Praha 1, tel.: +420 222 211 206(8), e-mail: ghc@ghc.cz, www.ghc.cz

  • Našli jste v článku chybu?