Menu Zavřít

Komplikace pro Net4Gas. Projekty dvou plynovodů přes Česko nedosáhnou na dotace

6. 11. 2019
Autor: Jan Brož/Euro

Evropská komise koncem minulého týdne proškrtala seznam prioritních infrastrukturních staveb. Sítem komise neprošly hned dva projekty, jež chtěla v Česku postavit a provozovat společnost Net4Gas. Projekty tak nedosáhnou na dotace. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).

Prvním projektem je plynovod Stork 2, který měl posílit propojení Moravy s Polskem, druhým pak plánovaný plynovod BACI, který měl jih Moravy napojit na největší středoevropský plynový uzel v rakouském Baumgartenu.

Evropská unie má pro energetické projekty připraveno v programu „Nástroje na propojení Evropy“ 120 miliard korun. Umístění na seznamu prioritních staveb by projektům také umožnilo zrychlené povolovací řízení.

Podle mluvčí společnosti Zuzany Kučerové Net4Gas ale stále pokračuje v přípravných pracích na těchto projektech. „Konečné rozhodnutí o investici nebylo přijato,“ uvedla. Dodala, že seznam ještě musí schválit Evropská rada a parlament.


Regulační úřad otočil: česko-rakouský plynovod dostal šanci

 ilustrační foto


Oba plánované plynovody se přitom potýkaly s problémy již v minulosti. Proti několikrát odloženému plynovodu BACI bojoval Daniel Křetínský, který vlastní slovenský plynovod Eustream. Plyn dnes z Česka do Rakouska teče právě přes Eustream. Další kapacita je tak podle slovenské firmy zbytečná. Net4Gas se loni se svým rakouským protějškem pokusil o kompromis. Firmy vytvořily obchodní systém Trading Region Upgrade (TRU), který propojení českého a rakouského trhu simuluje aspoň virtuálně. Ani zde však úspěchy neslaví. „I přes pozitivní výsledky ročního pilotního projektu, který skončil 1. října 2019, nedošlo k dohodě zúčastněných stran na podmínkách pokračování služby TRU a její další nabídka je momentálně pozastavena,“ uvedla Kučerová.

Ani druhý projekt vyškrtnutý z evropského prioritního seznamu Stork 2 není bez problémů. Jeho příprava zamrzla na malém zájmu z polské strany, když ho tamní firma Gaz-System přesunula až na rok 2024. I zde za tím podle listu stojí Křetínského Eustream. Ten byl nakonec ve vyjednávání úspěšnější a s Poláky se dohodl na výstavbě propojení se Slovenskem, jež vede z Polska přes Dukelský průsmyk do Velkých Kapušan.

Dále čtěte:

Nord Stream 2 je ze třetiny hotový, i přesto se o něj politici přou

EU se dohodla na kompromisních pravidlech pro plynovod Nord Stream 2

Plynárenská firma Linde chystá zpětný odkup akcií za šest miliard dolarů

Nord Stream 2 bude do konce roku hotov, zní z OMV. Americké výhrůžky sankcemi ho nezastaví

bitcoin_skoleni

Více plynu, více zisku. Net4Gas zvýšil výnosy o 11 procent

Česko bude mít nový plynovod za 4,1 miliardy. O stavbu se podělí Italové, Belgičané a Češi

  • Našli jste v článku chybu?