Neboť kde je příležitost, tam se nápady objeví. Je povzbudivé, že se rodí již v mladém věku, a tak se v profilovém tématu věnujeme nejen čerstvým dvacátníkům, ale i náctiletým. Napadají je nejrůznější věci - od zkoumání vlivu proteinů na leukemii až po výrobu „vajglovníků“, které vybízejí k tomu, aby se kuřák trefil, nikoli aby pohodil. Jsem za ně rád, že si nezpívají spolu s Plastic People of the Universe „když je dnes člověku dvacet…“, jako to dělávala svého času naše generace, ale že by na ně čekalo jen mléko a strdí, to se říct také nedá.
Dočtete se ale i o tom, jak vypadá hra na bojišti jménem reforma státního zastupitelství, v níž jde o hodně. Tato situační zpráva sice odhaluje, ale netěší.
Radost měl nepochybně francouzský prezident Emmanuel Macron, když se mu podařilo do křesla nového prezidenta Evropské centrální banky prosadit krajanku, dosavadní šéfku Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou. Od ní se očekává, že bude pokračovat v holubičí politice Maria Draghiho.
Že se to Němcům nemusí líbit, je jedna věc, ale je tu jistá kompenzace. Jiné ženě, německé ministryni obrany Ursule von der Leyenové se - byť s odřenýma ušima -podařilo projít hlasováním v Evropském parlamentu a ujme se ještě významnějšího džobu. Jak matce sedmi dětí, věrné souputnici kancléřky Merkelové, šéfování Evropské komisi půjde, je dobrá otázka, a tak si rozhodně přečtěte v týdeníku Euro její portrét. Snadné to mít nebude. 9
O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz