Minulý týden zveřejnila Evropská komise dlouho očekávané sdělení o flexibilitě a jistotě v zaměstnání, takzvané flexicuritě. Ze sdělení nazvaného „Towards Common Principles of Flexicurity: More and better job through flexibility and security“ mimo jiné vyplývá: Globalizace má pozitivní vliv na růst a zaměstnanost.
Minulý týden zveřejnila Evropská komise dlouho očekávané sdělení o flexibilitě a jistotě v zaměstnání, takzvané flexicuritě. Ze sdělení nazvaného „Towards Common Principles of Flexicurity: More and better job through flexibility and security“ mimo jiné vyplývá:
Globalizace má pozitivní vliv na růst a zaměstnanost. Je třeba, aby podniky i pracovníci reagovali na změny, které přináší.
Evropa má stále ještě 17 milionů nezaměstnaných a řada ekonomik stojí před restrukturalizací.
Především malé a střední podniky musí být schopny adaptovat svou pracovní sílu na nové podmínky. Musí být schopny získávat pracovníky s požadovanými dovednostmi, chtějí-li zvýšit svoji produktivitu a adaptabilitu směřující k větší konkurenceschopnosti a inovacím.
Evropská unie a členské státy musí pokročit na cestě k úspěšné znalostní ekonomice a daleko efektivněji přerozdělovat výhody z dosažené prosperity napříč celou společností.
- 76 procent Evropanů již uznává, že celoživotní zaměstnání u jednoho zaměstnavatele je již minulostí.
- 76 procent Evropanů je rovněž přesvědčeno, že schopnost rychle reagovat na změny je tou nejlepší cestou jak získat nové zaměstnání.
- 72 procent Evropanů je přesvědčeno, že pracovní smlouvy by měly být flexibilnější, tak aby podněcovaly vytváření nových pracovních míst.
Zaměstnavatelé kladou důraz zejména na integrovaný přístup k takzvané flexicuritě, který jedině umožní dosáhnout cílů revidované Strategie růstu a zaměstnanosti a současně modernizovat Evropský sociální model.
Neexistuje jeden společný model flexicurity, členské státy musí vycházet z národních podmínek a praxe a samy si nastavit optimální mix politik a opatření v rámci všech čtyř pilířů flexicurity tak, aby vytvářely „employmentfriendly labour markets“.
Koncept flexicurity je krokem správným směrem, krokem k modernizaci evropských trhů práce, zkvalitnění vzdělávání a celoživotního učení, podpoře růstu a vytváření více a lepších pracovních míst.