Rozhlasové a televizní poplatky mají svůj prapůvod v koncesionářském poplatku, který byl do českého prostředí zaveden v roce 1923 zákonem o telegrafech na jehož základě bylo vydáno vládní nařízení, které určilo podmínky pro zřizování, udržování a provoz telegrafů. Uvádí na svém blogu Eduard Kožušník (ODS), který je jedním ze dvou navrhovatelů zrušení koncesionářských poplatků v Česku.
Autor: Jakub Stadler
Povolení vlastnit televizi
V roce 1955 se jako reakce na televizní vysílání doplnil rozhlasový poplatkový řád o nový institut, kterým se stal televizní poplatek. V té době však stále platilo, že k přijímání jak rozhlasového tak i televizního vysílání bylo potřeba zvláštní povolení. S postupným rozšiřování povědomí o právu na informace, byla v roce 1964 novým telekomunikačním zákonem odstraněna povinnost získat povolení k užívání rozhlasových a televizních přijímačů. I nadále zůstala zachována povinnost platit rozhlasové a televizní poplatky, avšak nyní již bez konkrétního protiplnění.
- Koncesionářské poplatky za televizi a rádio má hradit stát z rozpočtu
Koncesionářský poplatek zrušte, volí lidé**
Koncesionářské poplatky vadí více než polovině lidí, nejčastěji lidem preferujících levicové strany. Spíše než formou poplatků, by měla být veřejnoprávní média financována přímo ze státního rozpočtu. vyplynulo to z průzkumu agentury Ipsos Tambor. Zrušení koncesionářských poplatků chtějí podle průzkumu dvě třetiny lidí.
Zrušení koncesionářských polatků podpořilo na webu přes 41.000 lidí.
Více na NašePeníze.cz.