Menu Zavřít

Děti a těhotné ženy už nesmí dostávat amalgámové plomby

1. 7. 2018
Autor: Profimedia.cz

Od 1. července 2018 se podle nařízení Evropského parlamentu a Rady EU nesmí používat kvůli obsahu rtuti zubní amalgám při stomatologickém ošetření mléčných zubů, dětí mladších 15 let a těhotných či kojících žen. Nařízení bylo v české legislativě zohledněno už od 1. ledna 2018. Další omezení užívání amalgámu začne platit od 1. ledna 2019.

„V souvislosti s omezením používání amalgámových výplní ve stomatologii podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/852 jsou s účinností od 1. ledna 2018 v příloze č. 1 zákona o veřejném zdravotním pojištění provedeny změny u úhrad výplní dočasných zubů a výplní stálých zubů u dětí do 15 let a u těhotných a kojících žen,“ uvedl Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Z čeho je amalgámová plomba
Amalgám je kovová slitina, která vzniká rozpouštěním kovového prášku ve rtuti.
Tento prášek obsahuje nejčastěji stříbro, cín, měď a zinek.
Stříbro urychluje tuhnutí a společně s mědí zvyšuje pevnost amalgámové plomby. Cín naopak rychlost tuhnutí a tvrdost snižuje.
Hlavní ekologický problém představuje rtuť.

Míchaný amalgám plně hradily zdravotní pojišťovny. Zubaři, pojišťovny a také ministerstvo zdravotnictví proto museli najít náhradu, kterou budou pojišťovny proplácet místo amalgámu.

U odborným výrazem „zranitelných skupin“ je aktuálně při ošetření zubního kazu plně hrazeno použití skloionomerního cementu a dále použití samopolymerujícího kompozita v rozsahu špičáků (tedy do trojek zubů) včetně.


NAŠE RADA:

Která zdravotní pojišťovna vám nejvíce přispěje na zubní péči


Ostatní pojištěnci mají nadále z veřejného zdravotního pojištění hrazeny výplně z nedózovaného amalgámu v rozsahu celého chrupu, v rozsahu špičáků včetně jsou hrazena samopolymerující kompozita a u dětí do 18 let i fotokompozitní výplně.

Amalgám není nebezpečný, míní šéf stomatologů Roman Šmucler
Amalgámové plomby, tedy klasické stříbrné plomby, které si lékař sám umíchá v ordinaci, ale podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera pro člověka nebezpečné nejsou: „Zákaz je rozhodnutí spíše ekologicky motivované, než abychom si mysleli, že to u lidí může způsobit nějaké obtíže. Nejsou pro to žádné důkazy.“

Zdroj: Šmuclerova reakce na nařízení EP a Rady EU v Radiožurnálu 20. května 2017

Další omezení amalgámu ve stomatologii je ve zmíněném nařízení stanoveno od 1. ledna 2019 – bude možno používat už jen dózovaný (kapslový) amalgám. I tomu se bude muset česká legislativa přizpůsobit.

Kapslový amalgám je kvalitnější, pacient si ho však musí hradit plně sám. Ceny za jednu výplň se pohybují od několika set korun výš. „Úplný zákaz amalgámu bude nejspíš až v roce 2030,“ míní Šmucler.

Jaké plomby a u koho jsou hrazeny z veřejného pojištění
Výplň stálého zubu je obecně, kromě níže uvedených specifických skupin, hrazena při použití nedózovaného amalgámu v rozsahu celého chrupu. Jde-li o výplň v rozsahu špičáků včetně, je hrazena při použití samopolymerujícího kompozita. Dětem do dovršení 18 let je v rozsahu špičáků včetně hrazena fotokompozitní výplň stálého zubu.
Při ošetření dočasných (mléčných) zubů (bez ohledu na věk pojištěnce a lokalizaci zubu) je výplň hrazena při použití skloionomerního cementu.
U těhotných a kojících žen je výplň hrazena při použití skloionomerního cementu v rozsahu celého chrupu. V úseku do trojek včetně pojišťovna hradí i výplně ze samopolymerujícího kompozita (ve věku do 18 let výplně fotokompozitní).
U dětí do dne dosažení 15 let věku je při ošetření zubního kazu nad rozsah špičáků včetně hrazena výplň při použití skloionomerního cementu. V rozsahu špičáků včetně je hrazena fotokompozitní výplň.
Není-li použití skloionomerního cementu v uvedených případech možné z hlediska zdravotního stavu pojištěnce, je z veřejného zdravotního pojištění hrazena výplň z dózovaného amalgámu, případně ze samopolymerujícího kompozita – ta ale pouze v rozsahu špičáků včetně.

Pramen: VZP

Ročně zubaři udělají v Česku přes pět milionů všech typů zubních výplní, ze zdravotního pojištění se na ně ročně vydá asi 1,5 miliardy korun.

Veřejné zdravotní pojištění počítá s tím, že jedna varianta plomby bude vždy zdarma. Jak vyplývá z tabulky, pro děti, těhotné a kojící ženy to je skloionomerní cement, ze kterého jsou plomby bílé.

Zdravotní pojišťovny těmto skupinám plomby z něj hradí nehledě na nařízení EP už od začátku letošního roku. Podle některých zubařů jsou ale bílé zubní výplně méně kvalitní a bude je třeba častěji opravovat.


Plánujete změnu zdravotní pojišťovny?

Přečtěte si, jak na to

 Změna zdravotní pojišťovny, ilustrační foto


Podle zubařů jsou náklady na vytvoření jedné míchané amalgamové plomby asi o polovinu vyšší než částka placená za ni pojišťovnou.

„Za amalgamovou plombu například VZP loni platila lékařům 270 korun, letos za bílou 495 korun. Pro letošní rok pojišťovny počítají s penězi na dražší bílé plomby navíc. U VZP, mezi jejíž klienty patří asi 60 procent obyvatel Česka, to bude asi 150 milionů korun,“ informovala ČTK.

Ceny bílých výplní se u zubních lékařů liší, ale jsou většinou výrazně vyšší než ceny amalgámových výplní. Běžná cena za jednu plombu se pro pacienta pohybuje od 1000 korun výš.

Zubní lékaři dlouhodobě volají po tom, aby pojišťovny zubní výplně neproplácely, peníze podle jejich názoru mají jít spíš na prevenci.

MM25_AI

Čtěte také:

Jak zjistíte, zda máte nárok na lázně

Ilustrační foto

Šéf komory: Zubař si musí vydělat 25 korun za minutu, aby se uživil

Změny ve zdravotním pojištění v roce 2018

Doplatek za předepsaný lék se dozvíte až v lékárně

Nahlížet do zdravotnické dokumentace máte právo, i když je pouze v počítači


  • Našli jste v článku chybu?