Menu Zavřít

Konec anonymního internetu v Rusku. Úřady budou připojení blokovat

31. 10. 2017
Autor: Tomáš Novák, Euro

V Rusku začal platit zákon, který umožňuje úřadům zablokovat šifrované či anonymní připojení k internetu. Experti v oboru a obránci lidských práv tento krok kritizují jako zesílení cenzury před blížícími se prezidentskými volbami, napsala agentura AFP. Hlavu státu budou Rusové volit příští rok v březnu. Všeobecně se očekává, že Vladimir Putin získá další mandát v čele státu.

Zákon, přijatý v létě, zakazuje programy, které umožňují připojit se k informační dálnici anonymně či prostřednictvím virtuální privátní sítě (VPN). Toto připojení používají firmy kvůli zabezpečení sítě, ale také uživatelé, kteří si přejí dostat se na internetové stránky, zakázané ruskými úřady. Zákon ukládá operátorům, vyhledávačům a serverům nabízející služby VPN filtrovat přístup na síť, aby se uživatel nedostal na zakázané stránky, jinak bude zablokován dotyčný server, s jehož pomocí lze zákaz obcházet. Zákon pověřuje úřad dohlížející na telekomunikace, Roskomnadzor, sestavit seznam poskytovatelů zmíněných služeb a povoluje je zablokovat.

Podle autorů zákona je účelem zabránit uživatelům internetu obcházet rozhodnutí ruské justice například kvůli spojení s teroristickými organizacemi či s extremisty.


Žádná cenzura, brání se Kreml. Rusko začalo blokovat LinkedIn

 LinkedIn.


Nevládní organizace Amnesty International (AI) kritizovala zákon jako „vážný úder svobodě internetu“, zatímco zběhlý spolupracovník amerických tajných služeb v ruském exilu Edward Snowden usoudil, že „nerozumné opatření“ učiní „Rusko méně svobodným“.

„Technologie, pomáhající uživatelům internetu vyhnout se cenzuře a zůstat v utajení, mají největší význam pro svobodu slova na internetu. Nyní si úřad udělil pravomoc zakazovat používání VPN a dalších technologií, které pomáhají lidem ke svobodnému přístupu k informacím v síti,“ uvedl zástupce ředitele AI pro Evropu a Střední Asii Denis Krivošejev, podle kterého nejnovější zákaz obcházet zákazy představuje další útok na svobodu internetu v Rusku, kde jsou zakazovány kritické weby na základě mlhavě formulovaných zákonů proti extremismu a uživatelé sociálních sítí jsou trestně pronásledováni za svá vyjádření.

„Zákon postihne novináře a aktivisty, kteří používají tyto služby pro anonymní publikování,“ varovala Eva Galperinová z nadace Electronic Frontier Foundation (EFF), sídlící ve Spojených státech. Domnívá se, že zákon se bude uplatňovat selektivně, aby se nedotkl zahraničních investorů v Rusku, obávajících se, aby zákaz VPN nečinil jejich data zranitelnými.

Opoziční politici, jako je bloger Alexej Navalnyj, často používají internet a sociální sítě k tomu, aby šířili informace a své názory, které oficiální média ignorují.

Někteří poskytovatelé služeb VPN, například Zenmate VPN nebo Private Internet Access, již uvedli, že nový zákon nebudou dodržovat. Zákon „prakticky vyžaduje od služby VPN, aby pomohla Rusku posílit cenzuru,“ řekl AFP Harold Li, viceprezident skupiny Express VPN International. Služba VPN má podle něj zásadní význam pro zachování soukromí a anonymity a pro svobodu slova na internetu.

MM25_AI

Rusko od roku 2012 posiluje zákony ohledně internetu na pozadí přitvrzování režimu, jakož i teroristické hrozby. Nové zákony například vyžadují i od zahraničních společností, aby údaje o ruských uživatelích od příštího roku uchovávaly v Rusku a na vyžádání je poskytovaly úřadům.

Ale Eva Galperinová upozorňuje, že i v případě, že konečným cílem Kremlu je získat „absolutní kontrolu“ nad internetem, jeho technické schopnosti jsou menší než v případě Číny a její virtuální Velké zdi.

Dále čtěte:

Po pornu nový nepřítel: Rusové zablokují LinkedIn

Německé volby: tajné služby jsou kvůli ruským hackerům ve střehu


  • Našli jste v článku chybu?