Menu Zavřít

Konec Decision-makera II.

9. 2. 2007
Autor: Euro.cz

Náměstek Barták získal příliš mnoho moci, rozhoduje o majetku i o penězích

Na ministerstva obrany se podle všeho opět schyluje k významným personálním změnám. Jeho vedení by měl opustit první náměstek ministryně Martin Barták. Stal se údajně příliš kontroverzním i pro svou „rodnou“ Občanskou demokratickou stranu. Její lídři to ale prozatím - alespoň oficiálně - popírají.

Je to na spadnutí.

Zdroje z ministerstva obrany a zbrojařských kruhů už mají odchod náměstka Martina Bartáka z obrany za hotovou věc. „Nabralo to obrátky, rozhodnutí je na spadnutí. Odhaduji to tak na týden,“ tvrdí jeden z nich. „Ten chlapec každopádně dělá ODS těžkou hlavu, modří si to budou muset vyřešit. Trochu problém je, že za něj asi nemají žádného vhodného náhradníka,“ říká dalších.
Na vysvětlenou, Barták sice oficiálně vystupuje jako nestranický odborník, má ovšem velmi blízko k Občanské demokratické straně. V minulosti úzce spolupracoval se stínovým ministrem obrany ODS Petrem Nečasem (nynějším ministrem sociálních věcí) a předsedou sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Janem Vidímem. Tomu dokonce dělal poradce a nechal se kvůli tomu prověřit Národním bezpečnostním úřadem na stupeň tajné.
Právě Vidím s Nečasem ale nyní na dotaz týdeníku EURO popřeli, že by strana hledala za Bartáka náhradu. „Není to pravda,“ odpověděli oba stručně a shodně.
Obvykle dobře informované zdroje z ministerstva obrany se nicméně shodují na tom, že Bartákova nová šéfka Vlasta Parkanová s kontroverzním zástupcem občanských demokratů „něco“ provede. „Minimálně dojde k přerozdělení kompetencí. Teď Barták kontroluje oba klíčové úseky, peníze i majetek. A lidovcům se to vůbec nelíbí,“ tvrdí jeden z vysoce postavených úředníků. Vlasta Parkanová se přes řadu urgencí týdeníku EURO k dalšímu osudu Martina Bartáka na ministerstvu obrany nevyjádřila.

Ten, kdo rozhoduje.

Náměstek Barták, původním povoláním neurochirurg z pražské Nemocnice Na Homolce, si za svého krátkého náměstkování na obraně - začal loni 5. září - získal celou řadu nepřátel. Po krku mu šel především bývalý náměstek Martin Bělčík, který kvůli němu přišel o místo.
Bartákovým kritikům například vadilo, že v úřadě získal příliš mnoho pravomocí. Exministr Jiří Šedivý na něj převedl řízení ekonomické sekce ministerstva a navíc dalších dvou velmi významných částí úřadu: sekce správy majetku a sekce obranné politiky a strategie. Na ministerské účty přitom každoročně přiteče ze státní kasy více než padesát miliard korun. Bartákovo postavení začalo být proto přirovnáváno k pozici nynějšího ministra financí Miroslava Kalouska, který na obraně náměstkoval ve druhé polovině 90. let. Bez jeho „posvěcení“ nedošlo k žádnému důležitějšímu rozhodnutí. Měl přezdívku decision-maker, tedy „ten, kdo rozhoduje“.

bitcoin_skoleni

Nestandardní počiny.

Barták stihl na obraně provést řadu problematických kroků. Několik dní po svém nástupu do funkce přivedl na schůzi nejvyšších funkcionářů ministerstva nechvalně známého exředitele NBÚ Jana Mareše. Představil ho jako svého poradce. „Angažoval jsem ho jako zkušeného a velmi kvalitního právníka, čerstvého držitele prověrky na stupeň přísně tajné,“ vysvětloval později Barták. Jeho personální politiku tehdy kritizovali i jeho přátelé z ODS Vidím a Nečas. Prý „nedocenil politické souvislosti“.

Loni v prosinci při oficiální návštěvě Nigérie Barták prohlásil, že prodejem nepotřebných armádních letounů L-159 byla vládou pověřena přímo firma Aero Vodochody. To ale nebyla pravda. Na sklonku roku si pak náměstek Barták vyrazil i s rodinou na luxusní dovolenou na ostrov Mauricius v Indickém oceánu. „Shodou okolností“ (jak znělo Bartákovo vyjádření) pobýval na Mauriciu i obchodník se zbraněmi Michal Smrž, jehož Barták jen o pár dní později instaloval do pozice ředitele státního podniku Letecké opravny Malešice. Smrž přitom patří do skupiny zbrojařského magnáta Pavla Musely, který armádě například dodává obrněné transportéry Pandur.
Smrž vydržel v Malešicích necelý měsíc. 29. ledna ministryně Parkanová oznámila, že ho z funkce odvolává, protože jeho jmenování proběhlo v rozporu se zákonem. „Michal Smrž zastával v době jmenování funkce v orgánech soukromých společností s obdobným předmětem podnikání a držel v nich majetkové podíly, což zákon o státním podniku zakazuje,“ uvedla ministryně obrany. Smržovo jmenování sice podepsal ještě exministr Šedivý, nicméně technicky a organizačně ho měl „na svědomí“ právě Barták.

  • Našli jste v článku chybu?