Menu Zavřít

Konec dovolené

13. 7. 2020
Autor: Euro.cz

Nová tvář Lisabonu je důkazem portugalského hospodářského zázraku posledních let

Pokud chcete vidět někdejší ospalé město, které právě prochází bouřlivým rozvojem a ze všeho nejvíc připomíná menší San Francisco, jeďte do Lisabonu. Těch paralel je tady víc. Na první pohled zaujme dálniční most 25. dubna, který se nápadně podobá sanfranciskému Golden Gate Bridge. V Lisabonu stejně jako v jeho americkém „dvojčeti“ se to hemží množstvím pestrobarevných domečků a nechybějí ani historické tramvaje stoupající do příkrých ulic.

A v neposlední řadě se portugalská metropole v nedávné době proslavila jako startupové centrum jižní Evropy.

Právě na technologických inovacích stojí portugalský hospodářský zázrak posledních pěti let. Země teď slouží jako vzorový příklad toho, jak lze transformovat kulhající rigidní jihoevropskou ekonomiku. Od roku 2015 narostlo portugalské hospodářství kumulativně o pětinu a výrazně překonávalo průměrný růst v eurozóně. V rámci někdejší unijní patnáctky zaznamenalo Portugalsko od roku 2015 dokonce třetí nejvyšší růst.

Loňský přírůstek HDP (2,2 procenta) překonal i ta nejoptimističtější očekávání. Infl ace je přitom téměř nulová, nezaměstnanost klesla za pět let na polovinu a daří se snižovat i vysoké zadlužení veřejných rozpočtů.

Nastartování slibného ekonomického vývoje se nejvíc spojuje s nástupem socialistického premiéra Antónia Costy právě v roce 2015. Současný předseda vlády byl předtím osm let lisabonským starostou a provedl portugalské hlavní město hospodářskou krizí. Právě za jeho starostování byly v Lisabonu položeny základy nynější prosperity a nové tváře města. „Bylo to přesně v roce 2009, tedy uprostřed hospodářské krize, která Portugalsko postihla velmi těžce.

Potřebovali jsme pomoc Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu,“ vzpomíná někdejší generální manažer pro ekonomiku a inovace města Lisabonu Paulo Carvalho, dnes majitel úspěšné lisabonské konzultační firmy v oblasti strategií a inovací IF Insight & Foresight.

„Tehdy António Costa vytvořil něco, co ještě v žádném portugalském městě neexistovalo. Strukturu Invest Lisboa, kde investoři najdou vše potřebné: poradenství, kontakty, obchodní partnery či prostory k tomu, aby mohli ve městě rozjet byznys. Cílem bylo umístit Lisabon na globální byznysovou mapu. Už jsme nechtěli být jen dovolenková destinace,“ popisuje Carvalho.

Nová agentura začala od nuly s pouhými 15 zaměstnanci, dnes dává práci skoro stovce specialistů, kteří se v Lisabonu starají o investory. Výsledkem jsou investice významných nadnárodních firem jako Daimler, Volkswagen, Google či Zalando přímo v centru města.

Startupové vzedmutí

Lisabon navíc už před deseti lety rozjel participativní rozpočet, kde lidé mohou sami rozhodovat o investičních prioritách města, mají větší přehled o výdajích veřejných prostředků a častěji se pak zajímají o své okolí. Právě z participativního rozpočtu se v roce 2010 zrodila agentura Startup Lisboa, která sdružila lisabonské inkubátory a akcelerátory a stojí za obrovským vzedmutím startupové

scény v tomto jihoevropském městě. Od svého založení v roce 2012 pomohla více než čtyřem stovkám startupů a vytvořila téměř čtyři tisíce nových vysoce kvalifikovaných pracovních míst. „Nešlo nám o pouhý vznik další agentury. Celé to bylo součástí regenerace mnoha částí města, kde byly dříve továrny zející prázdnotou. Cílem bylo přivést startupy přímo do centra města, a ne někam na okraj jen k univerzitním kampusům nebo průmyslovým centrům,“ objasňuje strategii města Carvalho.

A zvýšit atraktivitu celé metropole se skutečně povedlo. Lisabon dnes pulzuje mladistvou kosmopolitní energií jako málokteré město na jihu Evropy. Stěhují se sem talentovaní lidé nejen z celého Portugalska a jazykově spřízněné Brazílie, ale i cizinci z dalších zemí Evropy.

Vedle čistě technologických společností, které se před hospodářskou krizí v Lisabonu rozvíjely jen zřídka, je letošním nejúspěšnějším portugalským startupem podle žebříčku Financial Times jedna z největších evropských půjčoven karavanů Indie Campers, která vznikla v Lisabonu v roce 2013. Dnes disponuje flotilou 400 vozů a operuje v 60 evropských městech. Mezi lety 2015 a 2018 tomuto startupu vyrostly tržby o téměř tři tisíce procent na devět milionů

eur, tedy čtvrt miliardy korun. A lze očekávat, že startup dále poroste i vzhledem k současnému stavu v cestovním ruchu, který přeje víc než kdy jindy domácí dovolené, například právě v karavanu.

Nejhodnotnější portugalskou firmou v žebříčku je Pluris Investments, která ovládá několik provozovatelů říční a oceánské lodní dopravy a také výrobce říčních lodí. Obrat Pluris Investments se mezi roky 2015 a 2018 zvýšil čtyřnásobně na 124 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun).

Ikonický rejnok

Díky úspěchu místních startupů a příchodu velkých investorů ze zahraničí se Lisabon mění doslova před očima. Dříve zanedbané okolí visutého mostu 25. dubna dnes překypuje turistickými zajímavostmi.

Nábřeží řeky Tejo před čtyřmi lety doplnila ikonická budova muzea moderního umění Maat od britské architektky Amandy Levete, která v minulosti mimo jiné spolupracovala s Janem Kaplickým. A inspirace Kaplického organickou architekturou je v lisabonském „rejnokovi“ více než patrná. Nedaleko muzea moderního umění Maat se nachází asi nejpopulárnější současná lisabonská lokalita, ať už mezi turisty, nebo místními lidmi. Bývalý tovární areál se v posledních letech transformoval na obrovské tržiště LX Factory s více než 50 obchody, uměleckými centry a kancelářemi. Okolo rostou další nové kancelářské budovy.

K nepoznání se ale začalo měnit celé centrum Lisabonu. Novelizovala se totiž dlouhodobě rigidní legislativa v oblasti nájmů. „Lidé před krizí platili v Lisabonu více za cigarety než za nájem.

Nájemci pak prosili vlastníky, aby domy opravili, ale ti neměli žádné peníze,“ říká Rui Coelho, který stál u zrodu agentury Invest Lisboa a posléze spoluzakládal i důležitý startupový hub ve městě Startup Lisboa. Právě změna zákona směrem k větší flexibilitě rozhýbala trh nemovitostí v centru a nakonec pomohla i tomu, aby se v historickém středu města v postupně opravovaných domech usadily nadějné lisabonské startupy. „Nemůžete vyřešit problém tím, že zapomenete na rozvoj centra města,“ dodává Coelho, který letos založil konzultační agenturu 6 Graus pomáhající zahraničním investorům v Portugalsku.

Lisabonská radnice se před pěti lety rozhodla také pomoci místním živnostníkům, které stejně jako všude jinde na světě ohrožují globální řetězce, nárůst nájmů a odliv kapitálu do zahraničí. Vznikl tak městský fond pro takzvané historické obchody. „Vybrali jsme zhruba 300 lokálních obchodů, které podporujeme. Pronajímatel jim nemůže z tradičního místa tak snadno dát výpověď z nájmu, mají k dispozici prostředky z investičního fondu v celkovém objemu 250 tisíc eur a mohou zdarma využívat naše speciální podnikatelské poradenství a snadno nabírat nové zkušenosti,“ popisuje Paulo Carvalho.

Svěží vítr lisabonského hospodářského zázraku tak dokazuje, že i tolikrát zatracovaný jih Evropy se svými dluhy a těžkopádným hospodářstvím může dobře prosperovat. Ba co víc, může inspirovat i ostatní.

Kde se najíst a napít v Lisabonu:

* Pastelaria Versailles (Avenida da República 15 A) – klasická portugalská kavárna a bistro

* Time Out Market (Avenida 24 de Julho 49) – obří městská tržnice s jídlem z celého světa

* Ponto Final (Rua do Ginjal 72, Almada) – rybářská restaurace s bezkonkurenčním výhledem na Lisabon z druhého břehu řeky Tejo

* Miradouro Da Graça (Calçada da Graça) – venkovní bar s výhledem na Lisabon

* Musa da Bica (Calçada Salvador Correia de Sá 2A) – minimalistický bar lisabonského minipivovaru Musa

* A Mercearia Saloia (Rua de Sao Bento 102) – pouliční kavárna v srdci starého města

* Pastéis de Belém (Rua de Belém 84 92) – pekárna tradičních lisabonských koláčků

Portugalské startupy v žebříčku Financial Times 1000 nejrychleji rostoucích společností v Evropě 2020 (umístění v celkovém žebříčku, obor, absolutní růst obratu v % v letech 2015–2018)

37. Indie Campers (cestování) 2878

63. Bluwalk (doprava) 1810

130. Vadeca Facility Services (podpora) 1073

164. Binary Subject (e-commerce) 911

192. Santigado (zemědělství) 808

263. Simples Análises (vzdělávání) 627

292. Ecosupply (stavebnictví) 568

353. Corporativos Globalis Viagens (cestování) e Eventos 476

366. New adVentures (média) 463

612. Pluris Investments (cestování) 272

667. DoITLean (IT) 250

801. Abotoa (móda) 212

889. Multimoto Motor (automotive) 188

900. Redshift (kybernetická Consulting bezpečnost) 185

Zdroj : Financial Times

Portugalská forsáž

2015 2019

HDP na obyvatele (v eurech) 17 335 20 660

Inflace (v %) 0,8 0,3

Nezaměstnanost (v %) 12,2 6,5

Hrubý veřejný dluh (v % k HDP) 128,8 117

Zdroj : Businessinfo .cz

Lidé před krizí platili v Lisabonu více za cigarety než za nájem. Nájemci pak prosili vlastníky, aby domy opravili, ale ti neměli žádné peníze.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?