Premiér Paroubek chce ukončit agónii nejvyšší státní zástupkyně
Poučka, že králem nelze dát mat, v justici neplatí. Vleklé vzájemné šachování mezi ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou už hrozilo přerůst ve vládní ostudu, proto chce zasáhnout premiér Jiří Paroubek. Vypověděl Benešové dosavadní podporu a kabinet ji v tomto týdnu - přes trvající odpor lidovců a několika ministrů ČSSD - pravděpodobně odvolá.
Paroubek u zdi.
Premiér neměl na vybranou. Kdyby dal ve sporu ministra s šéfžalobkyní za pravdu Benešové a odvolal Němce z vlády, rozpadla by se mu stojedničková koalice. I tak Němcově tlaku na výměnu Benešové dlouho odolával, ještě v červenci tvrdil, že nechce, aby to bylo spojováno s kauzou „katarský princ“. Minulý týden ho však Němec přitlačil ke zdi. Vyšlo totiž najevo, že nejvyšší státní zástupkyně v srpnu zadala finanční policii, aby sledovala chování ministra kvůli vysokým účtům za osobní telefon či instalovaným kávoautomatům v úřadě. Němec v reakci pohrozil, že neodvolá-li kabinet Benešovou do konce září, pozastaví ji v souvislosti s již dříve podanou kárnou žalobou výkon funkce. V takovém případě by se vedení Nejvyššího státního zastupitelství chopil první náměstek Jaroslav Fenyk. Paroubkovi spolupracovníci říkají, že premiér byl rozhodnut už minulou středu, ale odložil verdikt o týden, protože Benešová byla v zahraničí. „Nemyslím si, že je možné o někom jednat, když tady není,“ vysvětlil týdeníku EURO.
I náměstek Fenyk připustil, že spor se zřejmě definitivně chystá rozhodnout vláda, přesto tvrdí, že Němec nemá na pozastavení funkce Benešové právo. „Ministr není oprávněn podat kárnou žalobu na nejvyšší státní zástupkyni, a už vůbec ji nemůže postavit mimo službu, zákon staví oba funkcionáře naroveň, a ne do podřízeného stupně. Ale jsem zvyklý na to, že právní názory ministerstva jsou odlišné od právních názorů Nejvyššího státního zastupitelství, takže si budeme muset počkat, zda a který názor bude příslušný soud akceptovat,“ sdělil týdeníku EURO.
To přepískla.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun se nechal slyšet, že Němec na podání kárné žaloby právo měl. „Paní nejvyšší státní zástupkyně je také státním zástupcem, pokud porušuje zákon, hrozí jakémukoli státnímu zástupci kárná žaloba. Pokud ta obsahuje návrh na odvolání, má pak ministr pravomoc i dočasně pozastavit výkon funkce,“ uvedl. S tím souhlasí i předsedkyně ústavně-právního výboru sněmovny Vlasta Parkanová (KDU-ČSL), která se dosud stavěla spíše za Benešovou. „Formálně vzato na to ministr právo má,“ prohlásila. Benešová ztratila přízeň řady poslanců. „Ty výtky kvůli telefonům a kávomatům, to je spíše práce pro Nejvyšší kontrolní úřad. To přepískla, to je špatně,“ připustil jeden z koaličních poslanců. Stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) viní z destabilizace justice výhradně Pavla Němce. „Mrzí mě, že ministerstvo místo toho, aby řešilo věcné problémy resortu, se zabývá personálními spory. To nepřispívá k ničemu,“ řekl.
Sbírka drbů.
Dimun má Benešové za zlé, že „vzala všechny drby o ministerstvu“ a namísto příslušnému státnímu zástupci pro Prahu 2, tedy pro městský obvod, v němž centrála resortu sídlí, předala podnět k šetření přímo odboru závažné hospodářské kriminality jako svým podřízeným, odkud putoval k finanční policii. „To už je na hranici zneužívání pravomoci veřejného činitele. To přece nepřísluší nikomu, aby přímo úkoloval policii, aby donesla nějaké argumenty proti ministrovi. To chceme, aby takhle fungovalo státní zastupitelství?“ ptá se Dimun. Věcnou podstatu výtek vyvrací: nové kávomaty prý byly instalovány po dohodě s odbory, ministr měsíčně protelefonuje kolem patnácti tisíc korun, tiskový odbor se nerozrostl v poslední době pětkrát, nýbrž z osmi na jedenáct zaměstnanců.
Ministr Němec naopak nechal v létě zpracovat na Nejvyšším státním zastupitelství audit, jehož výsledky konstatují množství kvalifikačních personálních nedostatků a průtahy.
Kdo po Benešové?
I když pro premiéra Paroubka se Marie Benešová stala zátěží destabilizující jeho vládu, lidovečtí ministři a část sociálnědemokratických členů kabinetu (Bublan, Škromach) Benešovou stále podporují. Žena, kterou 1.ledna 1999 uvedl do funkce jako garanta akce čisté ruce tehdejší premiér Miloš Zeman, se stala nosičem cenných informací. Téměř jistě proto ČSSD Benešovou neodepíše, buď jí premiér ihned nabídne vlivný post nebo by se na podzim 2006 mohla ucházet o senátorské křeslo. Stejně důležité však bude, koho ministr Němec navrhne do čela Nejvyššího státního zastupitelství. Minulý týden tvrdil, že jméno již zná, prozradit je ale odmítl. Dříve se spekulovalo například o soudci Jiřím Vyvadilovi, který se však má stát náměstkem ministra spravedlnosti, a o soudci Nejvyššího soudu Františku Ištvánkovi. Pokud by se vláda neshodla na výměně Benešové, Fenyk by v čele úřadu představoval jasnou kontinuitu s dnešními poměry. „Stojím jednoznačně na straně nejvyšší státní zástupkyně, tedy na straně práva,“ řekl ke sporu Benešová - Němec týdeníku EURO.