Dle většiny manažerů hrozí evropské civilizaci islamizace
Myslíte si, že Evropě hrozí islamizace? (V kontextu švýcarského referenda o zákazu minaretů.)
- Ano 60 %
- Ne 34,1 %
- Nevím 5,9 %
Počet muslimů v Evropě neustále roste a s tím i obava z její islamizace. Projevem této obavy bylo také referendum o zákazu výstavby minaretů ve Švýcarsku během víkendu 28. a 29. listopadu. Švýcaři rozhodli, že se v jejich zemi nové minarety budovat nemají. Toto jejich rozhodnutí značně vypovídá o náladě v Evropě. Hrozbu islamizace Evropy považuje za reálnou 60 procent manažerů.
Patří k nim i tento respondent: „Evropa dělá hodně pro to, aby její kultura a hodnoty vycházející z křesťanství a judaismu zmizely. A multikulturalismus k tomu přispívá nejvíc. Každý imigrant by měl přijmout evropské hodnoty. Dokud bude islám nad zákony, bude s nimi neslučitelný. Nelze být v demokracii a zároveň dodržovat právo šaría, neuznávat rovnost pohlaví a tak dále. Pokud evropská civilizace nebude důsledně vyžadovat dodržování svých hodnot, tak Evropa, jak ji známe, zmizí. V tomto kontextu vnímám i švýcarské referendum – jako pud sebezáchovy a krok správným směrem.“ Skepse se objevuje i v této kladné odpovědi: „Hlavním problémem je slabost západní civilizace a její postupný ústup z dominantního postavení ve světě. Stačí se projet francouzským venkovem, kde v malebných vesničkách překvapí mnoho zahalených muslimských žen, anebo se projít Amsterdamem, v němž uvidíte totéž. Islám je na postupu a my, Evropané, si nejsme jisti, zda je politicky korektní obhajovat náš způsob života. To nemůže skončit dobře.“ Obává se i tento manažer: „Hrozí. Zároveň si však kladu otázku, zda je islamizace tím nejhorším, co může Evropu zanedlouho potkat. Dle Samuela Huntingtona a jeho knihy Střet civilizací dosáhla západní civilizace vrcholu rozvoje a vlivu na počátku 19. století a dnes je na sestupu. Muslimská civilizace je dle něho na přelomu 20. a 21. století na vrcholu vlivu. A předpovídá i nástup čínské a hinduistické společnosti včetně vznikajících ohnisek střetů na geografických i společenských okrajích těchto kultur. To vše se zatím naplňuje. Je jen otázkou, do jaké míry západní společnost lačností vůdců, životem na dluh, neschopností domluvit se a mrháním zdroji urychluje svůj úpadek.“
Opačný názor zastává další dotázaný: „Zatím nehrozí. Je to však fenomén, před kterým nelze zavírat oči a tvářit se, že v globálním světě není nijak nebezpečný. V kontextu mezinárodních rizikových oblastí a faktorů je však hrozbou islámský radikalismus, nikoli islamizace.“
Kladně odpovídá následující manažer: „Úbytek obyvatel se bude řešit migrací z východní Evropy, Blízkého východu a Afriky. V západních zemích jsou již velké minority arabsky mluvících islamistů. Postupně budou narůstat a přesouvat se do střední Evropy. Islám může být do 30 až 40 let dominantním náboženstvím a významně ovlivňovat vědu, kulturu, politiku a životní styl. To může změnit některé životní hodnoty a křesťanské tradice.“ Další obava se objevuje v kladné odpovědi: „Hrozí. Pro uklidnění však doplňuji, že je to pouze přechodný stav. A bude trvat pouze do doby, než Evropu ovládnou Číňani.“
Poněkud optimističtější je záporná odpověď: „Muslimů je v Evropě zhruba patnáct milionů. A přitom má více než sedm set milionů obyvatel. Patnáct milionů znamená něco přes dvě procenta. Islamizace hrozí pouze Amsterdamu, Marseilli a Paříži.“ Záporné stanovisko zaujímá i tento respondent: „Nehrozí. Tedy pokud definice islamizace zní, že aspoň 25 procent obyvatel Evropy bude do deseti let aktivně vyznávat islám.“
Konkrétní řešení problému nabízí tato kladná odpověď: „Evropská unie by měla financovat výstavbu menších moderních křesťanských kostelů v Saúdské Arábii, Iráku a Íránu. A až po jejich výstavbě v těchto zemích povolovat budování nejen minaretů, ale i mešit na území EU. Tolerancí a nízkou natalitou pracujeme na postupném zániku křesťanské civilizace v Evropě.“
Kladný a vyhraněný postoj vyznává i následující manažer: „Islám je agresivní a netolerantní věrouka, která vyžaduje právo na vyznání víry bez jakékoli snahy o toleranci ostatních náboženství. Navíc působí proti integraci vlastní komunity do většinové společnosti a veškerá vstřícnost a snaha demokratických společností o multikulturní soužití vedou k potlačování práv většiny – zákaz křížů ve školách v Itálii, šátky přes obličej na veřejnosti i na úřadech a tak dále. Evropa si řeže pod sebou větev, předstírá-li, že to nevidí nebo nechce vidět.“
Odpovídalo 135 manažerů